Kurumsal Haberler

Kızılay’dan Engelli Vatandaşlara Tekerlekli Sandalye Yardımı

25/03/2021 PAYLAŞ:   

Hollanda’da yaşayan Türk vatandaşları örnek bir davranışın altına imza atarak engelli bireyler için bir tır dolusu akülü ve tekerlekli sandalyeyi Kızılay aracılığıyla Türkiye’deki ihtiyaç sahiplerine ulaştırdı.
 
Kızılay Ankara Şubesi Engeliler Kolu ve Hollanda’da yaşayan hayırsever Türk vatandaşları, Türkiye’deki hareketi kısıtlı ve engelli bireylere destek olmak için kolları sıvadı. Hollanda’da yaşayan Türk vatandaşları, toplanan bağış ile temin ettikleri bir tır dolusu tam 93 adet akülü ve manuel tekerlekli sandalyeyi engelli bireylerin kullanabilmesi için Türkiye’ye gönderdi. Kızılay ile Ticaret Bakanlığı Tasfiye Hizmetleri Genel Müdürlüğü arasında Nisan 2018 tarihinde yapılan protokole istinaden gümrükten bedelsiz olarak alınan tekerlekli sandalyeler, düzenlenen tören ile ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmak üzere Ankara’daki belediyelere teslim edildi. Törene Kızılay Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Koç, Genel Müdür Yardımcısı Alper Küçük ile Ankara Şubesi Engelli Kolları yöneticileri ve gönüllüleri de katıldı.
 
“Bağışları gönül birliğiyle çoğaltacağız”
 
Hayır işler için yarışacaklarını belirten Kızılay Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Koç, “Hollanda’daki yurttaşlarımızın Kızılay’a sağladıkları bu katkı ve destek için şahsım ve kurumum adına çok teşekkür ediyorum. Kızılay, Türkiye genelindeki yaklaşık 500 şube ve temsilciliğiyle engelli bireyler için birçok projede birlikte çalışmalar yürütmekte. Bu projede hükümetimizin de çok önemli katkıları oldu. Bugün Hollanda’dan buraya gönderilen ve Ticaret Bakanlığı Tasfiye Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile imzalanan protokol ile bize devredilen 93 tane akülü ve tekerlekli sandalyeden ihtiyacı olan engelli vatandaşlarımız nasiplenecekler. İnşallah bu bağışları el ve gönül birliğiyle çoğaltacağız” dedi.
 
“Toplumdaki önyargıları değiştirme çabasını da göstermek istiyoruz”
 
Kızılay Ankara Şube Engelliler Kolu Başkanı Ayhan Metin ise, “Kızılay’da biz bir taraftan engelli bireylere doğru hizmetin gitmesini sağlamaya çalışırken diğer taraftan da toplumda bazı önyargıların değişmesini hedefliyoruz. Birçok yerde engelli bireyler yardım alan olarak görülüyor. Biz toplumdaki önyargıları değiştirme çabasını da göstermek istiyoruz bu proje ile. Veren el olduğumuzu da göstermek istiyoruz” şeklinde konuştu.