Kurumsal Haberler

Kızılay Şehidi Anısına İlkokula Kütüphane

01/04/2021 PAYLAŞ:   

Afet operasyonlarından sosyal yardımlara pek çok alanda milletin merhamet eli olan Kızılay, yardım ulaştırırken şehit olan Kızılay çalışanı Mehmet Arif Kıdıman'ın anısına İstanbul’un Ataşehir ilçesinde bulunan bir okulda kütüphane açtı.
 
Öğrencilerin eğitim ihtiyaçlarına yönelik farklı çözümler sunan Kızılay, açtığı kütüphanelerle de kitap sevgisini aşılıyor. Bağışçıların desteğiyle, İstanbul’daki Ataşehir İlkokulu’nda ise minik öğrenciler için kütüphane oluşturuldu. Kızılay Ataşehir Şubesi’nin çalışmalarıyla hazırlanan kütüphanede geçtiğimiz yıl Suriye’de ihtiyaç sahiplerine yardım ulaştırırken hain bir saldırıda şehit olan Kızılay çalışanı Mehmet Arif Kıdıman’ın da anısı yaşatılacak.
 
“Eğitime destek vermeye devam edeceğiz”
 
Eğitime desteğin Kızılay'ın ana uğraşlarından bir tanesi olduğunu söyleyen Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, “Yakın zamanda yatılı bölge okullarımızda okuyan 40 bine yakın yavrumuzun tamamına kırtasiye destekleri verdik. Ülkemizde okula gitme noktasında ekonomik sıkıntılar yaşayan yavrularımıza ve on binlerce aileye şube ve genel merkezler aracılığıyla burs temin ediyoruz. Ülkemizin genelinde özel eğitim sınıflarının tefrişi konusunda destek vermeye gayret ediyoruz.” ifadesinde bulundu. Kırsal bölgelerde bulunan bakıma ihtiyaç duyan okulları onarmaya çalıştıklarını belirten Kınık, bağışçıların yapmış olduğu desteklerle okullar inşa ettiklerini söyledi. Yakın zamanda Manisa ve Hatay'da okullar inşa edildiğini ifade eden Kınık, “Kırşehir'de de bir okul Kızılay tarafından inşa edilip Milli Eğitim Bakanlığımıza devrediliyor. İllerimizin pek çoğunda anaokullarımızı bağışçıların desteğiyle inşa ediyoruz. Kızılay olarak eğitime destek vermeye devam edeceğiz.” dedi.
 
“İnsanlık için çalışırken şehit olmuştur”
 
Kınık, “Geçtiğimiz yıl kaybettiğimiz Mehmet Arif Kıdıman şehidimizin anısına yapmış olduğumuz kütüphanenin açılışı için burada bulunmaktayız. Kardeşimizin insanlık için çalışırken şehit olduğu ve o güzel duygularla insan acısını dindirmek için çalışırken şehit olduğunu ve insanlık idealleri için şehit olduğunu bütün dünya biliyor. Anıları silinmesin diye bu okulda anısını yaşatmaya gayret edeceğiz.” diye konuştu.
 
Kızılay Ataşehir Şubesi Başkanı Talha Keleş’in ev sahipliğindeki kütüphanenin açılışına Genel Başkan Kınık’ın yanı sıra Yönetim Kurulu Üyesi Yasir Yılmaz, İstanbul Büyükşehir Şubesi Başkanı Kadem Ekşi, Ataşehir İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Günday, şehidin kardeşleri Soner Kıdıman ile Işıl Kıdıman Sevindik ve Ataşehir İlkokulu Müdürü Serdar Yalkut katıldı.