Kurumsal Haberler

İdlib’de Karekodlu Evlerle İhtiyaçlar Tespit Edilecek

05/04/2021 PAYLAŞ:   

Kızılay, İdlib’in Sarmada ilçesinin Mashad Ruhin bölgesinde inşasını sürdürdüğü yaklaşık 1300 adet briket evin 748 tanesini tamamlayarak çadır kentlerde kalan mültecilerin barınma sorununu çözüme kavuşturdu. Tamamlanan briket evlerin girişlerine karekod koyan Kızılay, hayırseverlerin hane halkının ihtiyaçlarını bu kodlarla görebilmesini amaçlıyor.
 
Suriye’deki insani kriz 10. yılını doldururken yoğun iç göç alan İdlib’de mültecilerin çadır kentlerdeki zorlu yaşam mücadelelerine destek olmak isteyen Kızılay, ilk etapta başlattığı 1300 briket ev inşası kapsamında 748 evin yapımını tamamlayarak ihtiyaç sahibi ailelere teslim etti. İnşa edilen evlerin her birine karekod sistemi kuran Kızılay, karekodların okutularak hane halkının ihtiyaçlarının neler olduğuna sistem üzerinden ulaşabilmeyi hedefliyor.
 
İnsani yardımı ve güvenliği sağlamak için ciddi ve kesintisiz bir sistem kuran Kızılay, otomasyon sistemiyle o evin içinde yaşayan insanları, isimleri, kaç kişinin yaşadığı, daha önce hangi yardımları aldığı, neye ihtiyacı olduğu ve özel durumları hakkında yardımda bulunmak isteyen insanlara bilgi verecek. Kızılay, bölgedeki insanların savaş travmalarını atlatabilmeleri için sağlık merkezi, okul, mescid ve çeşitli sosyal faaliyetlerin gerçekleştirileceği merkezlerle bölgeyi geliştirmeyi amaçlıyor.