Kurumsal Haberler

Kızılay Yüzbinlerce Çocuğa Bayramlık Hazırlıyor

05/05/2021 PAYLAŞ:   

Kızılay, Ramazan bayramında evlerinde kalmak zorunda olan çocuklar için bayramlık çalışmalarını hızlandırdı. Çocukların bayrama Kızılay hediyesi ile girmesini amaçlayan çalışmaları, yerinde inceleyen Kızılay Genel Başkan Dr. Kerem Kınık da gönüllülerle birlikte bayramlık paketlerini hazırladı.
 
İhtiyaç sahibi vatandaşlar için milletin merhamet eli olan Kızılay, bayramın bayramlıksız geçmemesi için de çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Kızılay, çocuklara bayramlık hediye etme projesiyle bu Ramazan Bayramı'nda da yüzleri güldürecek. Hayırseverlerin bağışlarıyla temin edilen, içinde yaş gruplarına ve cinsiyetlerine göre gömlek, pantolon, tişört, çorap ve oyuncak bulunan hediye paketleri, çocuklara ulaştırılmak üzere paketlenerek kolilere yerleştirilmeye başlandı.
 
“1 milyon 3 yüz bin parça giyim ihtiyaç sahiplerine ulaştırılıyor”
 
Kızılay Güngören Şubesi depo alanında bayramlık hazırlanmasına yönelik çalışmaları yerinde inceleyen Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, “Bu Ramazan'da yaklaşık 1 milyon 300 bin parça tekstil eşyası ihtiyaç sahiplerine bayramlık olarak ulaştırılıyor. Şu ana kadar yaklaşık 1 milyonu şubelerimize sevk edildi. Şubelerimiz tarafından onlar paketleniyor. Özellikle de yavrularımızın beden ölçülerine göre bunlar bayramlık hediye paketlerine dönüştürülüyor ve ihtiyaç sahiplerine bayramlık olarak ulaştırılıyor.” diye belirtti.
 
Bağışçılara teşekkürlerini ifade eden Başkan Kınık, “Türkiye gerçekten bir tekstil ülkesi, aynı zamanda da ihtiyaç sahiplerini gerçekten hiç unutmuyor. Çocukların bayram sabahına yeni kıyafetleriyle uyanacakları bilmek ise bizim için mutluluk verici.” diye konuştu.
 
“Hedeflediğimiz bağıştan daha fazla bir teveccüh oldu”
 
Salgın döneminde devam eden Ramazan yardımlarına da değinen Başkan Kınık, "Bir taraftan aşevlerimizde kazanlarımız kaynarken bir taraftan da ihtiyaç sahibi ailelerimize yurt içinde ve yurt dışında Ramazan kolilerimizi taşıdık. Diğer taraftan ise zekâtlarımızı ve filtrelerimizi ihtiyaç sahibi olanlara ulaştırdık. 8 milyon ihtiyaç sahibine ulaşma hedefiyle yola çıkmıştık. Hedeflediğimiz bağıştan daha fazla bir teveccüh oldu. 88 milyon gibi bir hedef koymuştuk, bugün itibariyle 95 milyon gibi bir bağış geldi. Dolayısıyla ihtiyaç sahibi kişilere bu anlamda daha fazla yardım ulaştırabileceğiz. Ramazan'da zekât ve fitreler çok çok önemli. Kızılay aracılığıyla ihtiyaç sahiplerine ulaştırılabiliyor. 1877'ye 28 TL karşılığı gönderilecek bir SMS yeterli.  Oruç tutamamış, tutamadığı gün sayısı kadar SMS gönderenlerin fidyeleri de ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacak.” dedi.
 
“Kan stokumuz azaldı”
 
Kınık, kan veren kişi sayısındaki düşüşe de dikkat çekerek, "Kovid küresel pandemisi ve Ramazan'ın da bu anlamdaki etkisi kan bağışlarında ciddi anlamda maalesef aşağı yönde trend oluşturdu. Her gün 8-9 bin ünite kanı, kıymetli bağışçılarınızdan toplamamız gerekiyor. Ülkemizin bin beş yüze yakın hastanesi bu kanları her gün kullanıyor. Yaklaşık 24-25 bin kan bileşenini hastanelere sevk etmek zorundayız. Üzülerek ifade etmek gerekirse yaklaşık şu anda 28 bin civarında kan stokumuz bulunuyor. Değerli kan bağışçılarınızı bu dönemde biraz daha fedakârlığa davet ediyoruz” açıklamasında bulundu.
 
Kızılay Başkanı Kınık, Güngören Şubesi Başkanı Erhan Tan ve gönüllülerle birlikte bayramlık kıyafetleri hazırlayıp kolilere yerleştirdi ve çocuklara bir de bayram mesajı içeren kartlar koydu.