Kurumsal Haberler

Memur-Sen’den Kızılay Eliyle Filistin’e Ambulans Desteği

25/05/2021 PAYLAŞ:   

“Filistin Yaralı, Uzat Elini” mesajıyla yardım kampanyası yürüten Kızılay, Filistin halkına yönelik insani yardım çalışmalarına hayırseverlerin destekleriyle devam ediyor. Memur-Sen de tam donanımlı ambulans bağışı yaparak Filistin halkına Kızılay ile el uzattı.
 
Yaklaşık 60 milyon TL’lik yardım planlayan ve bunun bir  bölümünü Filistinli mazlumlara ulaştıran Kızılay, hayırseverlerin de desteğini görüyor. Filistinlilerin acil ihtiyaçlarının karşılanması için Kızılay’ın yürüttüğü “Filistin Yaralı, Uzat Elini” yardım kampanyasına Memur-Sen’de destek oldu. Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın ile Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık arasında imza altına alınan iş birliğiyle ambulans bağışı yapıldı.
 
“Memur-Sen’in desteğini çok hızlı bir şekilde Filistin'e ulaştıracağız”
 
Acil ihtiyaç duyulan sağlık hizmetleri ve sağlık yardımları noktasında Kızılay'ın Kudüs'te ve Gazze'de yürütmüş olduğu çalışmaları olduğunu belirten Kızılay Genel Başkanı Kınık, “İki ayrı ofisimiz ve delegasyonumuzla beraber çatışmaların başladığı ve sonrasındaki Gazze saldırılarının olduğu tarihten bu yana acil sağlık hizmetleri, insani destek hizmetleri, barınma temelli destek hizmetleri noktasında çalıştık ve çalışmaya devam ediyoruz. Bu çerçevede Memur-Sen ailemiz de çatışmaların başladığı ilk günden itibaren bize ve kendi teşkilatları aracılığıyla kamuoyunda bu konuyla alakalı bir farkındalık oluşturdular. Olayın başından beri bizimle irtibatlı olarak ellerinden gelen desteği vermeye gayret ettiler. Gerek yıkılan yapıların yeniden inşası, gerekse acil sağlık hizmetleri noktasında bizim duyurmaya çalıştığımız mesajlarımızı çok daha yaygın teşkilatları ile bir şekilde memleketimize, dünyaya duyurdular ve bu süreçte de Memur-Sen ailesi olarak özellikle en çok ihtiyaç duyulan, yaralıların transfer edilmesi ve tıbbi bakım hizmeti alabilecekleri en ileri bir ambulansı Filistin Sağlık Teşkilatına bağışlama kararı aldılar. Biz de aracılık ederek Memur-Sen'in bu acil sağlık desteğini çok hızlı bir şekilde Filistin'e ulaştıracağız.” dedi.
 
“İnsanlar şu an okullarda ikamet etmek zorunda kalmış”
 
Memur-Sen Genel Başkanı Yalçın ise Filistin'de cereyan eden hadiselerin, Kudüs'te Mescid-i Aksa'da ibadethanelere ilişkin tavırların kabul edilebilir olmadığını belirterek, 81 ilde aynı anda tepki vererek duyarlılık ortaya koymaya çalıştıklarını anlattı. Yalçın, “Sadece Gazze'de Gölcük depreminin 1,5 katı kadar hasar almış bir enkaz söz konusu. 1500'ün üzerinde yerleşim yeri, konut hasar görmüş ve içinde oturulamaz hale gelmiş, insanlar şu an okullarda ikamet etmek zorunda kalmış durumdalar. O yüzden kamuoyuna duyurmak, ortaya çıkan duruma duyarsız kalmamak, karınca kararınca el uzatmak, imkânlarımızı paylaşmak Memur-Sen açısından son derece önemli. Yaptığımız istişarede tam teşekküllü bir ambulansı Filistin'e gönderme kararı aldık. Bu ambulansı sembolik olarak takdim edeceğiz ve Kızılayımız ambulansı oraya tam teşekküllü ulaştırmak için bugünden itibaren çalışmasına başlamış olacak.” diye konuştu.
 
Konuşmaların ardından yürütülen yardım kampanyasına ambulans bağışı yapılması için protokol imzalandı. Memur-Sen Genel Başkanı Yalçın, Kızılay Genel Başkanı Kınık'a ambulans alınması için kullanılacak 750 bin TL değerinde bağış çekini ve Filistin'e gönderilecek ambulansın sembolik maketini takdim etti. Törende Kızılay Genel Başkan Kınık ile Memur-Sen Genel Başkanı Yalçına, Memur-Sen Genel Başkan Yardımcıları Semih Durmuş, Soner Can Tufanoğlu, Hacı Bayram Tonbul, Kızılay Genel Başkan Yardımcısı Murat Ellialtı ve Genel Müdür Dr. İbrahim Altan eşlik etti.