Kurumsal Haberler

Kızılay Covid-19 ile Mücadele Eden Hindistan’a Nefes Oldu

26/05/2021 PAYLAŞ:   

Covid-19 pandemisi üçüncü dalga ile dünya genelinde etkilerini sürdürürken son dönemde virüs sebebiyle çok sayıda can kaybının yaşandığı Hindistan’a Kızılay’dan önemli bir destek geldi. Kızılay pandemiyle mücadele kapsamında Hindistan’a iki kargo uçağı dolusu tıbbi malzemeyi sevk etti.
 
Covid-19 pandemisinin üçüncü dalgasından en çok etkilenen ülkeler arasında yer alan Hindistan’da vaka sayısının 27 milyona ulaşması ve toplam can kaybının da 300 bini aşması üzerine Kızılay harekete geçti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatı üzerine Kızılay ve Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan oksijen tüpleri, oksijen jenaratörleri, solunum cihazları, ilaç ve çeşitli tıbbi malzemeler Ankara Etimesgut Askeri Havaalanından Türk Silahlı Kuvvetlerine (TSK) ait iki A 400M tipi nakliye uçağı aracılığıyla Hindistan’a sevk edildi. Yeni Delhi'ye hareket eden uçaktaki kolilerin üzerinde, Türkçe, Hintçe ve İngilizce Mevlana'nın, “Ümitsizliğin ardında nice ümitler var. Karanlığın ardında nice güneşler var” sözü ile “Türkiye'den Hindistan halkına sevgilerle” ifadesine yer verildi.
 
“İnşallah yardımlar pek çok insanın sağlığına kavuşmasına vesile olur”
 
Covid-19 salgınının başladığı günden itibaren bugüne kadar toplam 46 ülkeye 26 milyon TL değerinde insani yardım malzemesini dil, din, ırk ayrımı gözetmeden dünyanın farklı bölgelerine ulaştırdıklarını ifade eden Kızılay Genel Müdürü Dr. İbrahim Altan, “Hindistan gerek Balkan Savaşları gerekse Kurtuluş Savaşı sırasında ülkemize yardımlar göndermiş ve varlık mücadelesinde hep yanımızda olmuştur. Bugün de bizler aynı şekilde Hindistan'ın yanında olarak onlara yardım gönderiyoruz. İnşallah gidecek olan yardımlar pek çok insanın sağlığa kavuşmasında, rahata ermesine vesile olacaktır diye düşünüyoruz. Bu konuda bize yardımcı olan Cumhurbaşkanlığımız, bakanlıklarımız ve bağışçılarımıza teşekkür ediyoruz” dedi.
 
Genel Müdür Altan, sağlık yardımını, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı, Dışişleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Milli Savunma Bakanlığının koordinasyonuyla gönderdiklerini de sözlerine ekledi.