Kurumsal Haberler

Genç Kadın Kök Hücre Bağışıyla İki Bebeğe Can Oldu

27/05/2021 PAYLAŞ:   

2018 yılında Kocaeli’de kök hücre bağışında bulunarak nakil bekleyen bir bebeğin hayatını kurtaran Buket Demirkol isimli genç kadın, 3 yılın ardından genlerinin ikinci kez tedavi edilmeyi bekleyen bir bebekle daha eşleşmesinin mutluluğunu yaşıyor.
 
2016 yılında kök hücre bağışçısı olarak Kızılay’ın sistemine kaydolan 32 yaşındaki Buket Demirkol, 2018 yılında nakil bekleyen bir bebeğin hayatını kurtarmıştı. Demirkol, genlerinin ikinci defa kök hücreyle tedavi edilmeyi bekleyen bir bebekle eşleşmesi üzerine Kocaeli’nin Çayırova ilçesindeki özel bir hastanede tekrar kök hücre bağışı gerçekleştirdi.
 
“İlk işim Kızılay’a bağışta bulunmak oldu”
 
2018 yılında gerçekleşen ilk kök hücre naklinin ardından genlerinin ikinci kez başka bir bebekle uyuşmasının kendisi için oldukça sürpriz olduğunu belirten genç kadın, “İlki bebekti, bu da bebek. Sadece bebek olduklarını biliyorum, tanımıyorum. İlk 2 yıl görüşemiyoruz zaten. Görüşemediğimiz için de daha tanışmak nasip olmadı. İnşallah tanışmayı bekliyoruz” dedi. Kök hücre bağışçısı olmaya nasıl karar verdiğini anlatan Demirkol, “O dönemde de bir bebeğe ilik aranıyordu. Çok fazla haberlere çıkmıştı. Yoldan geçerken Kızılay’ı görünce ilk işim oraya girmek oldu. İyi ki yapmışım şimdi 2 bebeğe can oldum, hayat oldum” şeklinde konuştu.