Kurumsal Haberler

Şahinbey Belediyesi'nden Kızılay’ın Filistin Kampanyasına Ambulans Bağışı

01/06/2021 PAYLAŞ:   

“Filistin Yaralı, Uzat Elini” yardım kampanyasına hayırseverlerin desteğini gören Kızılay, Şahinbey Belediyesi’nin bağışıyla bölgeye 5 ambulans daha ulaştırıyor. Şahinbey Belediyesi, düzenlediği kan bağışı kampanyalarıyla da Kızılay’a desteğini sürdürüyor.
 
Gaziantep’in Şahinbey Belediyesi, Filistin’deki insani krizde acil ihtiyaç olan sağlık desteği için 5 ambulans bağışı yaptı. Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu ile Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık’ın imza altına aldığı protokolle yapılan bağış, en kısa sürede bölgede hizmete sunulacak. Programda Şahinbey Belediyesi’nin gelenekselleşen kan bağışı kampanyasının da startı verildi.
 
“Hedefimiz yeni bir rekor kırarak, kan ihtiyacını karşılamak”
 
Yapılan kan bağışı kampanyası hakkında bilgi veren Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, “Bildiğiniz gibi geçen yıldan bu yana Covid19 ile mücadele ediyoruz. Bu süreçte özellikle kan stoklarında azalma, kan bağışlarında bir azalma meydana geldi. Aslında bağışçı sayısını arttırmamız gerekiyor. Biz de göreve geldiğimizden günden itibaren bu yıl 12’ncisini düzenliyoruz. Kan bağışı kampanyalarımızla insanlarımızı kan bağışına teşvik etmek istiyoruz. Bu anlayışla vatan için can millet için kan verin sloganıyla şu anda meydana toplandık. Alanda belediye personellerimiz, Kızılayımızın doktor, hemşire, diğer görevlileri, bunun yanında diğer kurumlarımız, güvenlik güçlerimiz var. Hedefimiz yine yeni bir rekor kırarak, Gaziantepimizin Kızılayımızın kan ihtiyacını karşılamak. Hep birlikte destek verdiğiniz için başta Valiliğimiz olmak üzere tüm kurumlarımıza katkı sağlayan herkese Kızılayımıza çok teşekkür ediyoruz. Bugüne kadar toplamda 17 bin 751 ünite kan bağışı toplandı. Bugün inşallah bu sayıyı 20 binin üzerine çıkarmak istiyoruz. Küçük de bir teşvik yapalım dedik. 100 tane bisiklet getirdik, bugün kan bağışı yapanlar arasında kura çekeceğiz. Kan bağışına vermiş olduğunuz desteklerden dolayı Valimize, Kızılay Genel Başkanımıza, Büyükşehir Başkan Vekilimize, Kaymakamlarımıza, kurum amirlerimize, bütün vatandaşlarımız büyük bir duyarlılık gösteriyor. Hepinize teşekkür ediyorum. Filistin'de terör örgütü İsrail tarafından çok büyük saldırılar oluyor. Bir de biz Gazze ile kardeş belediyeyiz. Daha önce çeşitli yardımlarımız olmuştu. Şimdi de 5 tam donanımlı ambulansı ihtiyaç olduğu için gönderiyoruz.” dedi.
 
“Hayata tutunmasına vesile olduğunuz binlerce can adına şükranlarımı sunuyorum”
 
Filistin'de acil sağlık noktasında ciddi ihtiyaç olduğunu belirten Kınık, şöyle konuştu: “Gazze'de çok ciddi bir hasar var. 2 bin civarında bir yaralı var hastanelerde ve burada da enerji yok. Filistinli kardeşlerimiz bu anlamda yardımlarınıza muhtaç. Şu an 100 milyon liralık bir acil yardım paketiyle yardım ulaştırmaya çalışıyoruz. Şahinbey Belediyesi tam donanımlı 5 ambulans oraya gönderecek. Emeği geçenlere herkese çok teşekkür ederim.”
 
Düzenlenen kan bağışı kampanyasında emeği geçen herkese teşekkürlerini ifade eden Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, “Pek çok insana şifa olacak binlerce ünite kan inşallah buradaki Şahinbey Belediyesi Başkanımızın önderliğinde, Valimizin himayelerinde, bütün ilimizdeki Milli Eğitiminden, Emniyet teşkilatına kadar diğer bütün teşkilatların, STK’ların ve Kızılaycıların da destekleriyle burada gerçekleştiriliyor. Burada bağışlanan her bir ünite kan için de doğaya bir fidan dikiyoruz. Dolayısıyla bugün hem kan vereceğiz hem de doğaya binlerce fidan da dikmiş olacağız. Ben tekrar buraya gelerek kan veren, kan bağışlayan, fedakârlık yapan bütün bağışçılarımıza şükranlarımızı arz ediyorum. Bunun her gün devam etmesi gerekiyor. Kan bağışlarının düzenli olması çok önemli. Bir ünite kan ile 3 kişiye can olabiliyorsunuz. Hayata tutunmasına vesile olduğunuz binlerce can adına şükranlarımı sunuyorum. Kadın bağışçı oranımız Türkiye geneli yüzde 14 civarında, çok düşük. Dolayısıyla toplumun yarısının kadın olduğunu düşünürsek toplumun yarısından mahrum şekilde hareket ediyoruz. Ama burada kadınları görmek çok kıymetli bizim için.” ifadelerini kullandı.
 
“Verdiğiniz her bir katkı birilerine kan olacak”
 
Kan bağışında bulunan herkese teşekkür eden Gaziantep Valisi Davut Gül, “Bu organizasyonu yapan başta Şahinbey Belediye Başkanımız olmak üzere bütün ekibine, Kızılayımıza ve bu organizasyona destek veren Sivil Toplum Kuruluşlarına ve gönüllülerine teşekkür ediyorum. Hayat devam ediyor hastalıklar devam ediyor. Bu hastalıklar içerisinde ihtiyacımız olan kan plazma bunu Kızılay aracılığıyla temin ediyoruz. Bu anlamda da burada verdiğiniz her bir katkı birilerine kan olacak birilerine can olacak. Belki de en yakınlarınızın o sıkıntıdan kurtulmasına vesile olacak. Bu tür organizasyonlar başımıza çok gelmeden anlaşılmıyor önemi. Ancak bir yakınımıza kan ihtiyacımız olduğunda, kendimize kan ihtiyacımız olduğunda nasıl her tarafı aradığımızı, nasıl o kanı bulmak için elimizden geleni yaptığımızı biliyoruz. Burada yapacağımız kan bağışları gerekli olduğunda herhangi bir paniğe kapılmadan stokta olan kanlar olacak. Bu vesileyle de Kızılay’a sadece bugün değil yıl boyunca destek vermek gerekiyor. Her alanda destek vermek gerekiyor.” diye konuştu.
 
15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda düzenlenen ve bu yıl 12.'si gerçekleştirilen kan bağışı kampanyasına Şahinbey Belediye Başkanı Tahmazoğlu ile Kızılay Genel Başkanı Kınık’ın yanı sıra Gaziantep Valisi Davut Gül, Kızılay yöneticileri, belediye personelleri, protokol üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Etkinliğinde Tahmazoğlu ve Kınık da kan bağışında bulundu. Kan bağışının önemine vurgu yapan Tahmazoğlu ve Kınık, vatandaşları kan bağışı yapmaya davet etti.