Kurumsal Haberler

“İyiliğin İçeceği” Kızılay Maden Suyu Üretim Kapasitesini Katladı

04/06/2021 PAYLAŞ:   

Gelirinin tamamını ‘iyilik’ için kullanan Kızılay İçecek, Erzincan fabrikasındaki yeni üretim hattını devreye aldı. Kızılay İçecek, yüzde yüz doğal meyve aromalarını Erzincan maden suyu kaynağının zengin magnezyumu ile birleştirerek üretim kapasitesini büyük oranda arttırdı.
 
Kızılay İçecek’in Erzincan fabrikasındaki üretim kapasitesinin, açılan yeni üretim hattıyla birlikte büyük oranda artması planlanıyor. Burada yapılan yatırım, istihdama katkı sağlayacak, iyiliğin çoğalmasına yardımcı olacak. Yeni üretim hattı aynı zamanda maden suyu ihracatında Kızılay’ı çok daha iddialı bir konuma da taşıyacak. Erzincan fabrikasında sade maden sularının yanı sıra yüzde yüz doğal meyve aromalı maden suları da üretiliyor. Erzincan maden suyu kaynağının zengin magnezyumu doğal meyve aromaları ile birleştirilerek tüketiciye sunuluyor.
 
Dünyanın en yüksek magnezyum içeriği
 
Kızılay İçecek Genel Müdürü Metin Kul, açılış törenindeki konuşmasında Kızılay Erzincan Maden Suyunun dünyanın en yüksek magnezyum içeriğine sahip olduğunu belirterek yeni üretim hattı konusunda şu bilgileri paylaştı: “Bu doğal kaynaklardan elde ettiğimiz Kızılay maden suyunu, diğer birçok markadan ayıran en büyük özelliği kimyasal prosese tabi tutulan soda değil, doğal mineralli maden suyu olmasıdır. Gün geçtikçe yeni faydaları ortaya çıkan maden suyu, şifalı etkisi ve insan sağlığına katkılarıyla önemli bir konuma sahip. Üstelik bu maden suyu sadece içinde zengin mineraller olan sıradan bir içecek değil. Bu su iyiliğe ve merhamete akıyor. Bu büyük doğal hazineden elde edilen gelirin tamamı, insani yardım amacıyla kullanılıyor. Yüzbinlerce çocuk bu su sayesinde yeni bayramlık giyiyor, yüzbinlerce anne çocuklarını bu maden suyu sayesinde verilen gıda paketleriyle doyuruyor.
 
Erzincan’dan dünyaya ihracat
 
Doğu Anadolu’nun incisi Erzincanımızdan tüm dünyaya ihracat yapıyoruz. Dünyanın ilk maden suyu markalarından biri olarak ihracat bizim için stratejik bir öneme sahip.  Yaklaşık 30 ülkeye ihracat yapmaktayız. Ayrıca bir dünya markasına dönüşmek için Turquality süreçlerimizi de tamamlamak üzereyiz. Hem ülkemizin kıymetli maden sularını tüm dünyaya tanıtma, hem de Kızılay Maden Suyu olarak bir dünya markasına dönüşme hedefleri bizi çok heyecanlandırıyor. Bu doğrultuda ihracat yaptığımız ülke sayısını en az 2 katına çıkarmayı hedeflemekteyiz. Burada saatte 50 bin şişe üretim kapasitesi olan fabrikamıza, Türkiye’nin en hızlı hatlarından biri olan yenisini ekledik. Bu yeni hattın kapasitesi saatte 60 bin şişe. Toplamda sadece bu fabrikada saatte 110 bin şişe üretim kapasitesine ulaşacağız. 2500 metrekare olan kapalı depo alanımızı 10 bin metrekareye çıkarttık. Çevresel sürdürülebilirliği de ön planda tutarak, hedeflerimizi bu yönde odaklayarak üretim tesislerimizi ‘Green Company’ haline getirdik.”
 
Yeni yatırımlarla daha da güçleneceğiz
 
Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık da iyiliğin amiral gemisi Kızılay’ın yeni yatırımlarla daha da güçleneceği belirterek şunları söyledi: “Dünya insanlığını yanında olmak için çabalıyoruz. Geçen sene 30 milyonu aşkın insana el uzattık. Kızılay’ın en köklü ticari yapısı Kızılay İçecek A.Ş. bugün farklı Kızılay Yatırım şirketleriyle büyük bir ailenin parçası. Bütün şirketlerimiz iyilik için çalışıyor. Kızılay’ın en büyük gelir kaynaklarından birisi bağışların yanında bu yatırımlarımız ve şirketlerimiz. Buradaki yatırım Erzincan’a da önemli bir katkı sağlayacak. Şu andaki kapasitemizi ikiye katlayacağız. Bu su, içerdiği magnezyum oranıyla dünyanın en kaliteli spor içeceği. Avrupa’nın en prestijli kalite ödülünü aldı. Erzincan’ın ekşi suyunu da yakın zamanda dünya ile buluşturacağız. Avrupa kişi başı yılda 100 litre maden suyu tüketiyor. Türkiye’de 12-13 litre tüketiliyor. Bu tüketimi arttırmamız gerekiyor. Çok yakın bir zamanda Kızılay’ın Doğal Kaynak Suyu marketlerde yerini alacak. Vatandaşlarımız hem Maden Suyunu, hem Doğal Kaynak Suyunu kaynağından el değmeden sağlıklı bir şekilde paketlenmiş ve evinin önüne ulaştırılmış şekilde bulabilecekler.”
 
Kızılay başımızın tacı
 
Erzincan Valisi Mehmet Makas ise açılış töreninde yaptığı konuşmada Kızılay’ın tüm dünyada örnek gösterilen bir kurum haline geldiğini belirterek, “Kızılay tüm mazlum coğrafyalarda insanların yanında yer alıyor. Kızılay başımızın tacı. Son 20 yılda dünyanın sayılı yardım örgütlerinden biri haline geldi. Can Erzincan’ımıza verdiği katkılardan dolayı Kızılay’a teşekkür ediyoruz. Bu yatırımların devam etmesini ilimiz adına istirham ediyoruz” diye konuştu. 
 
Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun da Kızılay’ın Erzincan’a katma değer yaratacak bu yatırımın önemli olduğunu belirterek, “Katkıların devamını bekliyoruz” dedi.
 
Kızılay İçecek Genel Müdürü Metin Kul ile ’un ev sahipliği yaptığı yeni üretim hattının açılış töreni, Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, Erzincan Valisi Mehmet Makas, Erzincan Milletvekilleri Süleyman Karaman, Burhan Çakır, Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Akın Levent, Kızılay yöneticileri, il protokolü ve ilgili paydaşların katılımlarıyla yapıldı.