Kurumsal Haberler

Kızılay “Barış Yürüyüşü”nü Sürdüren Boşnakları Yalnız Bırakmadı

09/07/2021 PAYLAŞ:   

1995 yılında Bosna Hersek’in doğusunda Sırbistan sınırına yakın noktada bulunan Srebrenitsa kentinde katledilen masum insanları anmak için 2005 yılından bu yana düzenlenen Marš Mira (Barış Yürüyüşü) katılımcılarını yalnız bırakmayan Kızılaycılar, mobil ikram araçlarıyla yiyecek ve içecek dağıtıyor.
 
Kızılay gönüllüleri büyük bir vefa örneği göstererek 1995 yılında Srebrenitsa’da katledilen masum Boşnakları anmak ve soykırımı lanetlemek amacıyla soykırımın 10. yılı olan 2005’ten bu yana her yıl düzenlenen Barış Yürüyüşü etkinliğine katılanlar için belli noktalara yerleştirdiği mobil ikram araçlarından yiyecek ve içecek dağıtımına başladı.
 
“Gönüllüler, insani trajedinin yaşandığı her yerde farkındalığı arttırıyor”
 
Yapılan katliamlar sebebiyle “ölüm yolu” olarak adlandırılan güzergahta 8-11 Temmuz tarihleri arasında 3 gün devam edecek olan “Barış Yürüyüşü” boyunca katılımcılara gıda dağıtım noktalarında mobil ikram aracıyla yiyecek ve içecek hizmetinde bulunan Kızılay gönüllüleri, etkinliğe her yıl düzenli olarak katılım sağlıyor. Kızılay'ın, Bosna Hersek Kızılhaçı iş birliğinde organizasyonun ortak kuruluşu olduğunu belirten Kızılay Gönüllü Yönetim Direktörü Nurdal Durmuş, “Hem yürüyüşe eşlik ediyoruz hem de mobil ikram araçlarımızla yolculuk süresince gıda, yemek, meyve gibi ikram malzemeleri sağlıyoruz. İnsani bir trajedinin yaşandığı her yerde Kızılay ve Kızılhaç ailemizin hem profesyonel hem de gönüllüleri bu tarz organizasyonlara katılarak farkındalığı arttırıyor” dedi.
 
Nezuk kasabasından başlayan “Barış Yürüyüşü” 3 günün sonunda toplam 6 bin 652 kurbanın mezarının bulunduğu Potoçari Anıt Mezarlığı'nda sona eriyor.