Kurumsal Haberler

Kuzey Kıbrıs Türk Kızılayı Dostları KKTC’de Bir Araya Geldi

17/07/2021 PAYLAŞ:   

IFRC Başkan Yardımcısı ve Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık ve beraberindeki heyet, Kuzey Kıbrıs Türk Kızılayı Genel Başkanı Sezai Sezen ile görüşerek KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ı makamında ziyaret etti. Ardından Kızılay KKTC Delegasyonu’nun yeni hizmet merkezi açılışına katılan heyete T.C Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’da tebrik mesajı gönderdi.
 
Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde bir dizi ziyaret ve görüşme gerçekleştirdi. İlk olarak Kuzey Kıbrıs Türk Kızılayı Genel Başkanı Sezai Sezen ile bir araya gelen Kınık, ortak çalışmalar, projeler ve kapasite geliştirme konularına değinerek Kuzey Kıbrıs Türk Kızılay’nın uluslararası arenadaki pozisyonunu güçlendirmek için desteğin devam edeceği ifadesinde bulundu ve güvenli kan teminine yönelik desteğin de süreceğine değindi. Bu önemli ziyarette Genel Başkan Kınık’a IFRC Başkan Yardımcısı ve Senegal Kızılhaçı Başkanı ile Kuzey Kıbrıs Türk Kızılayı Dostları Grubu Başkanı Abdoul Azize Diallo, 49 üyeli Kuzey Kıbrıs Dostluk Grubunun farklı kıtalardan temsilcileri, Kızılay’ın Yönetim Kurulu Üyeleri Yasir Yılmaz, Prof. Dr. Fatma Meriç Yılmaz, Nejla Özsoy, Kızılay Genel Müdür Yardımcısı Alper Küçük ve Kızılay Kan Hizmetleri Genel Müdürü Saim Kerman eşlik etti. Heyet, görüşme sonrasında iyi niyetlerini ifade ederek KKTK şeref defterini de imzaladı.
 
“Türkiye her zaman kurum ve kuruluşlarıyla KKTC’nin yanında”
 
Beraberindeki heyet ile birlikte KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ı da makamında ziyaret eden Kınık, Kızılay’ın desteğiyle KKTC’de yürütülen insani yardım çalışmalarına değinerek Türkiye’nin her zaman kurum ve kuruluşlarıyla KKTC’nin yanında olduğunu ve bu kuruluşların başında da Kızılay’ın geldiğini belirtti. İstişarelerin ardından Genel Başkan Kınık, KKTC Cumhurbaşkanı Tatar’a Kızılay’ın Kıbrıs Barış Harekatındaki insani yardım çalışmasından bir fotoğraf hediye etti.
 
Son olarak Kızılay KKTC Delegasyonu’nun yeni hizmet merkezi açılışına katılan Genel Başkan Kınık’a KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, KKTC Başbakanı Ersan Saner, Türkiye’nin KKTC Büyükelçisi Ali Murat Başçeri, Kuzey Kıbrıs Türk Kızılayı Başkanı Sezai Sezen, Kuzey Kıbrıs Türk Kızılayı Dostları Grubu, Kızılay yöneticileri, KKTK heyeti, milletvekilleri ve çok sayıda davetli eşlik etti. Açılışta Kızılay’ın Hemşirelik Okulu’da öğrenim gören ve KKTC’de savaş yıllarında da hizmet veren hemşirelerinden Sevilay Kemal ve Münife Hüseyin’e plaket verildi.  T.C Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’da tebrik mesajı gönderdi.