Kurumsal Haberler

Kızılay’ın Muş’taki Beş Bin Kişilik Aşevi Hizmete Açıldı

25/10/2021 PAYLAŞ:   

Aşevleri kapasitesini arttıran Kızılay, hayırsever iş insanı Gıyasettin Bingöl'ün katkılarıyla hazırladığı 29. aşevini Muş’ta hizmete açtı. Açılışı yapılan Kızılay Gıyasettin Bingöl Aşevi’nin beş bin kişiye hizmet verebilecek kapasitesi bulunuyor.
 
Kuruluşundan bu yana, savaşlarda, savaşları izleyen göçler sırasında ve doğal afetlerde aşevi kurarak ihtiyaç sahiplerine sıcak yemek yardımı yapan Kızılay, bir yandan da kapasitesini arttırıyor. Kızılay, son olarak ise hayırsever iş insanı Gıyasettin Bingöl'ün kentteki ihtiyaç sahibi vatandaşlar için yaptığı bağışla projelendirilen 5 bin kişilik aşevinin açılışını yaptı. Muş kent merkezinde bulunan Kızılay Gıyasettin Bingöl Aşevi 4 bin metrekarelik arazi üzerine kuruldu.
 
“Aynı anda 600 bin insanı besleyebilecek kapasitemiz var”
 
Gıyasettin Bingöl tarafından hediye edilen aşevinin Kızılay'ın sabit 29. aşevi olduğunu kaydeden Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, Kızılay'a bağlı yaklaşık 33 seyyar aşevinin de olduğunu anlatarak, "Kızılayımızın bize yeni katılan bu 5 bin kişilik kapasitesiyle beraber kendi hâlihazırdaki besleme kapasitesi yaklaşık 600 bine çıkıyor. Aynı anda 600 bin insanı besleyebilecek, gıda desteği verebilecek bir kapasitemiz var. Aynı şekilde sivil toplum kuruluşlarımızın oluşturmuş olduğu Kızılay'ın şemsiyesi altında beslenme kümesiyle de yaklaşık 3 milyon insana ulaşıyor. Bizim dokunmadığımız masum bir kalp kalmamalı. Geride kimseyi bırakmadan, ihtiyaç sahibi kimseyi bırakmadan onlara uğraşmaya gayret ediyoruz" ifadelerini kullandı.
 
“Aşevinin kurulmasında desteğim olduğu için mutluyum”
 
Kızılay'ı önemsediğini belirten eğitimci ve hayırsever iş insanı Gıyasettin Bingöl ise aşevinin kurulmasında desteğinin olmasından duyduğu mutluluğu dile getirerek, “Aşevinin bütün hayırların başında olduğuna inanıyorum. Ben Muşluyum, Muş çocuğuyum. Muş'un bağrından çıktım ve hiçbir zaman inkar etmedim. Allah ömür verdikçe hemşehrilerime çok güzel işler yapacağıma inanıyorum” diye konuştu.
 
“Dünyanın her yerinde Kızılay var”
 
Milletin komşusu açken hemen ona yemek götüren, yardımcı olmaya çalışan bir aziz millet olduğunu vurgulayan Muş Valisi İlker Gündüzöz, "Memleketin her yerindeki insanımız bu haslette güzel insanlar. Güzel bir sembolik bina oldu. Gıyasettin ağabeye teşekkür ediyoruz. Allah hayrını kabul etsin. Fakir fukaraya sahip çıkmak son derece önemli. Kızılay sadece fakir fukaraya değil, afet dönemlerinde de hiç aklımıza gelmediği noktalarda karşımıza çıkan ve bizim elimiz kolumuz olan teşkilattır. Sadece Anadolu topraklarında değil, aynı zamanda dünyanın her yerinde Hilal-i Ahmer var, Kızılay var” dedi.
 
Konuşmaların ardından engelli kız çocuğuna da tekerlekli araç hediye edildi. Dualar eşliğinde açılışı yapılan ve ihtiyaç sahipleri için günlük 5 bin kişi kapasiteli sıcak yemeğin çıkarılacağı aşevi, heyet tarafından gezildi. Ocak başına geçen Kınık, pişirilen yemekleri sefer taslarına doldurarak, ihtiyaç sahiplerine dağıttı.
 
Aşevinin açılış törenine Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık’ın yanı sıra hayırsever iş insanı Gıyasettin Bingöl, Muş Valisi İlker Gündüzöz, Muş Belediyesi Başkan Vekili Aydın Özarslan, Kızılay yönetim ve denetim kurulu üyeleri, şube başkanları ve çok sayıda davetli eşlik etti.