Kurumsal Haberler

Kızılay Haftası Sokağı Öğrencilere Gönüllülüğü Anlatıyor

01/11/2021 PAYLAŞ:   

Kızılay Haftası’nda Türkiye genelinde çeşitli etkinlikler gerçekleştiren Kızılay, Ankara’da da Kızılay Haftası Sokağı’nı açıtı. Kızılay’ın Etimesgut yerleşkesinde kurulan ve hafta boyunca ziyaretçilerini karşılayacak olan Kızılay Haftası Sokağı, renkli etkinliklere sahne oluyor.
 
Önceki yıllarda da on binlerce öğrencinin ziyaret ettiği Kızılay Haftası Sokağı’nın açılışı bu yılda büyük ilgiyle gerçekleşti. Kızılay’ın Ankara’daki Etimesgut yerleşkesinde pandemi koşullarında hazırlanan Kızılay Haftası Sokağı’nda, TRT Çocuk kanalı karakterleri, sahne gösterileri, çocuk dostu alan mobil aracında öğrenci etkinlikleri, deprem simülasyon TIR’ı, sergi, sokak turu için mini ekspres treni, afet haberleşme araçları, bilgilendirici stantlar ve çocuk oyun parkuru gibi bir çok etkinlik yer alıyor.
 
“İyi olmayı, iyilik yapmayı öğretiyoruz”
 
Kızılay Haftası Sokağı’nın gönüllerde iz bıraktığını anlatan Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, bu etkinlikle Kızılaycılığı ve Kızılay gönüllüsü olmayı, yardımlaşmayı, dayanışmayı, afet hizmetlerini, afetlerde neler yapıldığını, insani yardım hizmetlerini, kan hizmetlerini çocuklara anlattıklarını söyledi.
 
Kınık, “Tarihimizden fotoğraflarla, objelerle Osmanlı'nın son dönemlerinden Cumhuriyet'imizin kuruluşuyla geçen 153 yıllık hikayemizi çocuklarımızla paylaşıyoruz. En önemlisi iyi olmayı, iyilik yapmayı öğretiyor, yardımlaşmayı anlatmaya ve buna farkındalık oluşturmaya gayret ediyoruz. Çocuklarımız ne kadar erken bu duygularla tanışırsa o kadar iyi bir toplum oluruz. Biz de Cumhuriyet'in ilanıyla başlayan haftamızda bu değerleri anlatıyoruz. Çocuklarımıza gönüllülüğü öğretiyoruz." ifadelerini kullandı.
 
“Kan vermek toplumsal bir sorumluluk”
 
Kızılay gönüllülerinin tüm illerde okullarda, meydanlarda etkinliği anlatmaya gayret ettiklerini belirten Kınık, haftanın önemini, kurumun çalışmalarını, insanlık hikayelerini sanal ortamda da duyurduklarını söyledi. Hafta boyunca kan bağışı, kök hücre bağışı, plazma bağışına yönelik de çağrılarda bulunacaklarını belirten Kınık, “Şunu hep söylüyorum, ehliyete başvurmadan önce Kızılay’a gelin, kan verin. Bu toplumsal bir sorumluluk. Çocuklarımıza da bunun önemini, korkulacak bir şey olmadığını anlatmaya çalışıyoruz.” dedi.
 
Çocuklar hem eğlendi hem öğrendi
 
"Haftalara, aylara, yıllara sığmayan iyilik için gönüllü ol" teması ile düzenlenen etkinlikte öğrenciler halk oyunu gösterileri sundu. Öğretmenler enstrümanlarıyla Kızılay marşı ve Memleketim türküsünü seslendirirken Kızılay ile ilgili konuşma yapan küçük Nida ise yüreklere dokundu. Afetlerden korunma eğitimi, çocuk dostu oyun aracında öğrenci etkinlikleri, sahne gösterileri de düzenlenen etkinlikte AFAD'ın deprem simülasyon tırında deprem tatbikat yapıldı. Kızılay gönüllüleri, Kızılay Haftası Sokağı'nı gezen öğrencilere ilk yardım ve afetlerde yapılması gerekenler başta olmak üzere bilgiler verdi. Kızılay’ın kan verme stantlarında da hafta boyunca kan bağışının önemine dikkat çekilecek.
 
Açılışa Genel Başkan Kınık’ın yanı sıra yönetim kurulu üyeleri ile genel müdürlük yöneticileri ve Kızılaycılar da eşlik etti.