Kurumsal Haberler

Kızılay Sarıkamış Şehitlerini Yâd Etti

10/01/2022 PAYLAŞ:   

Sarıkamış Harekâtı’nın 107. yılında düzenlenen anma etkinliklerinde her yıl olduğu gibi Kızılay da yerini aldı. Yönetim kurulu, şubeleri, gönüllüleri ve afet uzmanlarıyla şehitleri yâd eden Kızılay, ülkenin dört bir yanından etkinliğe gelen vatandaşlara da çeşitli ikramlarda bulundu.
 
Enver Paşa komutasında düzenlenen Sarıkamış Harekâtı sırasında donarak şehit düşen binlerce Mehmetçik, törenlerle anıldı. Hava sıcaklığının sıfırın altında 5 derece olduğu Kars'ın Sarıkamış ilçesindeki üç günlük tören sporcular, öğrenciler, askerler, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, siyasetçiler ve toplumun her kesiminden yoğun ilgi gördü. Anma programının ilk gününde Sarıkamış Kazım Karabekir Camiinde Mevlid-i Şerif programı ile Sarıkamış merkezinden Yukarı Sarıkamış Şehitliğine meşaleli yürüyüş gerçekleştirilirken ikinci günde Kardan Heykel Sergisi açılışı yapıldı. Üçüncü günde ise bayraklarla Soğanlı ve Allahuekber Dağları arasındaki Kızılçubuk zirvesinden başlayarak yaklaşık 5 kilometre süren yürüyüşün ardından Ayyıldız tören alanına ulaşıldı. Her yıl olduğu gibi yürüyüşe katılan ve anma törenlerine destek veren Kızılay da şehitlerin ruhları için katılımcılara çorba, pilav ve kavurma ikramında bulundu.
 
Kızılay’ın hilalinin dalgalandırıldığı anma programına, Kızılay Genel Başkan Yardımcısı İsmail Hakkı Turunç, Yönetim Kurulu Üyeleri Cengiz Koç, Prof. Dr. Fatma Meriç Yılmaz, Denetim Kurulu Raportörü Şükrü Can, Kars Şubesi Başkanı Sıddık Demir, Ağrı Şubesi Başkanı Orhan Tatlı, şube yöneticileri, gönüllüler ile afet uzmanları katıldı.