Kurumsal Haberler

Kızılay Aşevlerinde Kazanlar İhtiyaç Sahipleri İçin Kaynıyor

07/04/2022 PAYLAŞ:   

Hayırseverlerin bağışlarıyla Türkiye ile birlikte 24 ülkede Ramazan yardımlarını ihtiyaç sahiplerine ulaştıran Kızılay’ın aşevlerinde de tatlı bir telaş bulunuyor. Yıl boyunca hemen her gün yoksul vatandaşların sofralarına sıcak yemek taşıyan Kızılay, Ramazan ayında da ülke genelindeki 31 aşevi ile 74 mobil ikram ve şubeleriyle birlikte sıcak yemek desteği veriyor.
 
Ülke genelindeki 31 aşevi ve 74 mobil ikram aracıyla yıl boyunca sıcak yemek desteği veren Kızılay, Ramazan döneminde de şubeleriyle de birlikte iftarlık ve sahurluk yemek veriyor. Kızılay, aşevlerine kadar gelemeyen, dışarı çıkamayacak durumda olan yaşlı ve hastaların yemeklerini de özel sefer taslarında hazırlayarak şubeleri, Genç Kızılay, Kızılay Kadın, Kızılay Engelsiz ile gönüllüleriyle kapılarına kadar götürüyor. Kızılay Ramazan ayı boyunca 3.8 milyon kişilik 76 milyon TL değerinde sıcak yemek ulaştıracak.
 
Kızılay Aşevlerinden 110 Yıldır Sıcak Yemek Çıkıyor
 
Kızılay, tarihten günümüze savaşlarda, savaşları izleyen göçler sırasında ve doğal afetlerde aşevi kurarak ihtiyaç sahiplerine sıcak yemek dağıtımı yapıyor. İhtiyaç sahiplerine yönelik, cephe dışı ilk aşevini 1912 yılında açan Kızılay, bağışçılarının destekleriyle ihtiyaç sahiplerine 110 yıldır ara vermeden sıcak yemek ulaştırıyor. Hijyenik ortamlarda, besin değeri yüksek gıda malzemelerinden hazırlanan sıcak yemeklerden sadece ihtiyaç sahipleri yararlanıyor.
 
Hayırseverlerin Aşevi Bağışları Sofraları Bereketlendiriyor
 
Kızılay’ın aşevleri Ağrı, Ağrı/Tutak, Ankara, Ankara/Polatlı, Artvin/Şavşat, Bingöl, Bitlis, Bitlis/Tatvan, Denizli/Çivril, Diyarbakır, Edirne, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Hatay/İskenderun, İstanbul (Beylikdüzü, Esenler, Pendik, Cerrahpaşa, Balat), Kocaeli/Karamürsel, Konya, Konya/Akşehir, Mersin/Silifke, Muş, Ordu, Sakarya/Hendek, Tokat, Tokat/Turhal, Van ve Van/Erciş’te bulunuyor. Hayırseverler ister belirledikleri bir aşevine isterse de genel aşevi bağışlarına destek olarak sofraları bereketlendirebiliyor.
 
Farklı Kategorilerde Ramazan Yardımlarıyla Hayırseverlere Kolaylık
 
Hayırseverler Kızılay’ın Zekat, Fitre, Fidye, Genel Nakdi, Aşevlerine Nakdi Bağış, Yurt içi - Yurt dışı Gıda Yardımı ile İftar Sofrası, Bayramlık, Oyuncak Yardımı ve Çocuk İkram Paketi yardım seçeneklerine destek olabiliyor. Ramazan yardımlarını Kızılay’la ulaştırmak isteyen bağışçılar; bankalarda bulunan Kızılay bağış hesaplarından, tüm PTT İşlem Merkezlerinin 2868 no’lu Kızılay Posta Çeki hesabından, www.kizilay.org.tr’den, 168 Kızılay ücretsiz danışma ve bağış hattından, mobil uygulamadan ve ülke genelindeki tüm Kızılay şubelerinden bağışlarını ulaştırabiliyor. Pilot olarak İstanbul ve Ankara’da hayata geçirilen temassız bağış kioskları ile stantlarının yanı sıra tüm operatörlerden 1877’ye FİTRE, FİDYE, İFTAR ve SAHUR kelimelerinden birini yazarak 40 TL’lik, BAĞIŞ yazıp 2868’e mesaj atarak da 10 TL’lik bağış yapabiliyor.
 
Zincir marketlerle gerçekleştirilen anlaşmalar sonucu Migros ve Bizim Toptan marketler içinde kurulan stantlara da gıda kolisi bağışı yapılabiliyor. Ayrıca şubelerin kendi bölgelerinde iş birliği yaptığı marketlerdeki stantlara veya şube merkezlerine de gıda kolisi bağışları ulaştırılabiliyor. Anlaşmalı e-ticaret platformları üzerinden (İstegelsin, Getir, Trendyol, Carrefoursa) alınan gıda kolileri de Kızılay’a bağışlanabiliyor.