Kurumsal Haberler

Kızılay’dan “İyilikte Buluşmak” Sergisi

09/05/2022 PAYLAŞ:   

Kızılay’ın, pandemi, doğal afetler, savaş ve kuraklık konularına dikkat çekmek üzere 8 Mayıs Dünya Kızılhaç-Kızılay Günü kapsamında hazırladığı “İyilikte Buluşmak” fotoğraf sergisinin açılışı İstanbul Havalimanı ev sahipliğinde yapıldı.
 
Her yıl 8 Mayıs’ta kutlanan Dünya Kızılhaç-Kızılay Günü kapsamında "İyilikte Buluşmak-Meeting in Kindness" fotoğraf sergisi İstanbul Havalimanı’nda düzenlenen törenle açıldı. Havalimanı yolcularıyla buluşan sergide Kızılay ve Kızılhaçların dünya çapındaki yardım çalışmalarından seçilen 26 fotoğraf yer aldı. Salgından doğal afetlere savaşlardan kuraklık konularında Kızılay ve Kızılhaç gönüllülerinin çalışmalarını yansıtan fotoğrafların yer aldığı sergi, bir hafta boyunca yolcular tarafından gezilebilecek. İstanbul Havalimanı İşletmecisi İGA'nın ev sahipliğindeki serginin açılışında konuşan Kızılay Genel Başkanı ve IFRC Avrupa ile Orta Asya Başkan Yardımcısı Dr. Kerem Kınık da dünya çapında iyilik öykülerinin sergilendiğini söyledi.
 
“Kızılay ve Kızılhaç Günü, iyiliği yaymaya çalışanların günüdür”
 
Her fotoğrafın farklı bir iyilik öyküsünü resmettiğine vurgu yapan Kızılay Genel Başkanı ve IFRC Avrupa ile Orta Asya Başkan Yardımcısı Dr. Kerem Kınık, “Kızılay ve Kızılhaç Günü, dünyanın bütün ülkelerinde, coğrafyalarında dil, din, ırk, coğrafya ayırt etmeksizin aynı değerlerle, aynı hedeflerle ve aynı vizyonla hareket eden gönüllü iyi insanların, iyiliği yaymaya çalışanların günüdür. Bugün 15 milyon aktif gönüllüsü ile dünyanın 192 ülkesinde savaşlarda, kıtlıklarda, yoksulluklarda, COVID-19 gibi küresel pandemilerde çalışan, insanlığın ıstırabını dindirmek için faaliyet gösteren milyonlarca gönüllümüz, yüz binlerce profesyonel çalışanımız, yine yüz binlerce şubemiz var. Ulusal cemiyetlerimizin birimleri bugün kendi çabalarıyla gurur duyuyorlar. Burada 26 farklı ulusal cemiyetten iyilik öyküsünü sergiliyoruz. Her birinin farklı hikayeleri, anlatıları var ama hepsinin yüzünde insancıl gülümseme ve merhamet var. Sizler de burayı ziyaret ettiğinizde kendi ülkelerinizin, gönüllülerinizin hikayelerini göreceksiniz. Burası bu hafta boyunca ziyarete açık olacak.” dedi.
 
Uluslararası Kızılhaç Komitesi Genel Müdür Yardımcısı Mardini ise gönüllülerin, yeri geldiğinde cephenin en önünde, sellere, kuraklığa, depreme, doğal ve teknolojik afetlere karşı erkek, kadın ve çocukları koruduğunu anlattı. Mültecileri korumanın da görevleri arasında yer aldığını vurgulayan Mardini, “Bu noktada Ukrayna'da yaşanan uluslararası çatışma sonucunda Ukrayna Kızılhaçı, diğer Kızılhaç ve Kızılaylar, Türk Kızılay, IFRC ve ICRC güçlerini birleştirerek bir fark yaratmaya çalışıyor.” ifadesinde bulundu.
 
İGA Operasyon Genel Müdür Yardımcısı Büyükkaytan da dünyaya yayılan bu kuvvetli ışığın hikayesinin anlatılmasına katkı sağlamaktan mutluluk duyduklarını ifade etti. Büyükkaytan, "Dünyanın dört bir yanından gelenlere ev sahipliği yapan havalimanımızda, tüm dünyada insanlık adına yaptığı çalışmalarla bizleri gururlandıran, Türk insanının merhamet ve iyilik duygularının temsilcisi Türk Kızılay’ın ve Kızılhaç ile Kızılayların çalışmalarını buluşturuyor olmak, bizler için değerli ve bir o kadar da anlamlıdır.” sözlerini kullandı.
 
Konuşmaların ardından serginin açılışı gerçekleştirildi. Serginin açılışına Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, Uluslararası Kızılhaç Komitesi Genel Müdür Yardımcısı Robert Mardini, İGA Operasyon Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Büyükkaytan’ın yanı sıra Kızılay Genel Başkan Yardımcısı Murat Ellialtı ve Genel Müdür Yardımcısı Alper Küçük ile davetliler katıldı.