Kurumsal Haberler

14 Haziran Dünya Gönüllü Kan Bağışçıları Günü

15/06/2022 PAYLAŞ:   

Kan Bağış Rakamları Pandemi Öncesine Döndü
 
Düzenli ve gönüllü kan bağışının öneminin pekiştirilmesi ve yaygınlaştırılması için kutlanan Dünya Kan Bağışçıları Gününde Kızılay pandemi sonrası kan bağış istatistiklerini açıkladı. Pandeminin başlarında günde bin üniteye kadar düşen kan bağışı, hayatın normale dönmesi ile yeniden günlük 10 bin üniteye yaklaştı. Türkiye’de en çok kan bağışını ise lise mezunları ve 20-25 yaş arasındaki gençler yapıyor.
 
14 Haziran, A-B-O kan grubu sistemini bulan Nobel ödülü sahibi bilim insanı Karl Landsteiner’ın doğum günü olması sebebiyle her yıl dünyada “Dünya Gönüllü Kan Bağışçıları Günü” olarak anılıyor. Düzenli ve gönüllü kan bağışının öneminin pekiştirilmesi ve yaygınlaştırılmasına ilişkin bilgilendirme yapılarak, bireylerin kan bağışına teşvik edilmesi amacıyla bu özel gün her yıl ülkemizde ve dünyada çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.
 
2022’nin İlk Yarısında Kan Bağışı Sayısı 1.3 Milyonu Aştı
 
İlk kez 1957 yılında, Ankara ve İstanbul'da eş zamanlı modern Kan Merkezlerini açarak kan bankacılığı alanında hizmet vermeye başlayan Kızılay, “Güvenli Kan Temini Programı”nı hayata geçirerek ülke kan ihtiyacının tamamını güvenli kan temini ile karşılamak için çalışmalarını sürdürüyor. Verilen yoğun çabanın meyvesini toplayan Kızılay, 2022 yılının ilk yarısında 1.3 milyon ünitenin üzerinde kan bağışı topladı. Kan bağışında bulunan gönüllü vatandaşların %87,03’sini erkekler oluştururken %12.97’ini ise kadınlar oluşturuyor. Ayrıca en fazla kan bağışında bulunan vatandaşlar lise mezunuyken, ikinci sırada onları lisans mezunları takip ediyor. İlk kez kan bağışında bulunan vatandaşların sayısı 370 binin üzerindeyken, düzenli ve geri dönen bağışçı sayısı ise 800 bini aşmış durumda. En çok kan bağışlayan yaş grubu ise 20 ila 25 arasındaki gençlerden oluşuyor. Kök hücre bağışlarında da artış sürüyor. 2022’nin ilk yarısında 47 bin 666 kök hücre bağışı gerçekleştirildi. En çok Ege, Akdeniz ve Marmara bölgelerinde kök hücre bağışı verilirken bugüne kadar bağışta bulunanların %57,95’i erkeklerden, %42,05’i kadınlardan oluşuyor.
 
Kan Bağışında Pandemi Öncesine Dönüldü
 
Covid19 pandemisinin tüm dünyada kan bağış süreçlerini olumsuz etkilediğini ve hayatın normale dönmesine paralel olarak gönüllü kan bağışında da pandemi öncesine dönüldüğünü belirten Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, “Gerek pandemi sürecinde gerekse olağan dönemlerde hiçbir hastamız veya yaralımız kan bulunamadığı için olumsuz bir durum yaşamadı. Bunda kan bağışçılarımızın fedakarlıklarının payı çok büyüktür. Hiç tanımadıkları insanların hayatlarını kurtarmak için tamamen gönüllü olarak kan bağışlayan tüm bağışçılarımıza teşekkürlerimizi iletiyoruz. Kızılay; 18 Bölge Kan Merkezi, 68 Kan Bağış Merkezi, 80 Sabit Kan Bağışı Noktası ve günlük ortalama 150 gezici ekip ile ortalama 300 farklı noktada kan bağışçısı kazanımı faaliyetlerini sürdürmeye devam ediyor. Milletimizden aldığımız destekle de bu büyük görevi layıkıyla yerine getirmeyi sürdüreceğiz” diye konuştu.
 
Sağlık Bakanlığı Personelinden Kan Bağışına Destek
 
Dünya Kan Bağışçıları Günü nedeniyle düzenlenen etkinlikte, Sağlık Bakanlığı personeli de kan bağışında bulundu. Sağlık Bakanlığı Bakan Yardımcısı Sabahattin Aydın, etkinliğin kurumsal kan bağışını teşvik etmek amacıyla yapıldığını belirterek bakanlık olarak kendilerinin de bu konuya önderlik etmek istediklerini söyledi. Bakan Yardımcısı Aydın, “Kan gerçekten ihtiyaç duyulduğu anda hayat kurtaran bir unsur. Bu konuda Kızılay sadece ülkemizde değil, komşu ülkelerde de birçok riskli bölgelerde çok büyük hizmetler veriyor. Ancak, 85 milyon nüfuslu bir ülkede daha fazla kan bağışının olması, daha fazla gönüllünün olmasını bekleriz. Bu konuda vatandaşlarımızın duyarlı olmasını, kan bağışı yapmasını arzu ediyoruz, teşvik ediyoruz, davet ediyoruz” diye konuştu.
 
BiTaksi ile Kızılay’dan Kan Bağışı İş Birliği
 
Dünya Gönüllü Kan Bağışçıları Günü kapsamında BiTaksi ile Kızılay arasında da örnek bir iş birliği gerçekleşti. BiTaksi, 14 Haziran’a özel gönüllü kan bağışı yapmak isteyen yolcuları Kızılay tarafından belirlenmiş olan, İstanbul’un iki yakasındaki iki farklı noktaya, 50 liraya kadar ücretsiz taşıdı. Bu tutarı geçen mesafede ise 50 lira indirim yaptı. Avrupa Yakası için Şişli Cevahir AVM, Anadolu Yakası için ise Kadıköy İskele Meydanı’nda bulunan bağış noktalarına ulaşmak isteyen gönüllü kan bağışçıları, BiTaksi uygulaması üzerinden kartlı yolculuklarında 50 TL indirim ile yolculuk yaparak kan bağışı noktalarına kolayca ulaştı.
 
Kanver.org Sitesinden Randevu ile Kan Bağışı
 
Kan ve kök hücre bağışında bulunarak tanımadığı insanların hayatlarını kurtarmak isteyen vatandaşlar mobil kan araçlarının yanı sıra www.kanver.org adresinden kendilerine en yakın kan bağış noktasının adresine ulaşabilir, randevu oluşturarak istediği noktada istediği zaman diliminde kan bağışında bulunabilir. Bununla birlikte hem 2021 yılında hizmete giren Türk Kızılay Mobil Kan Bağışı uygulamasından hem de 168 numaralı çağrı merkezinden de kan bağışı noktalarının adreslerine ve çalışma saatlerine ulaşıp randevu oluşturarak kan bağışında bulunabilirler.