Kurumsal Haberler

Türkiye’nin Dayanışma Sembolü Kızılay

02/08/2022 PAYLAŞ:   

İngiltere merkezli "Development Initiatives" kuruluşu tarafından hazırlanan Küresel İnsani Yardım 2022 Raporu yayınlandı. Rapora göre Türkiye, 2021 yılında gayrisafi milli hasılasına oranla en çok insani yardım yapan ülke sıralamasında, zirvedeki yerini korudu. Milletin dayanışma ruhunu yansıtan Kızılay ise Türkiye’nin zirvede yer almasına katkı sağlayan kuruluşların başında geliyor.
 
Türkiye yardımsever bir ülke olduğunu tüm dünyaya bir kez daha gösterdi. İngiltere merkezli "Development Initiatives" kuruluşu tarafından hazırlanan Küresel İnsani Yardım 2022 Raporunda ABD, 9 milyar 768 milyon dolar insani yardım sağlayarak miktar bazında listenin başında yer alırken, Türkiye 5 milyar 587 milyon dolarla gayrisafi milli hasılasına oranla en çok insani yardım sağlayan ülke oldu ve 2021 yılında tüm dünyanın insani yardım ihtiyacına %17’lik oranla tek başına cevap verdi.
 
Türkiye, 2020 yılında da gayrisafi milli hasılasına oranla en çok yardım yapan ülke olarak kayıtlara geçti. Türkiye’nin merhamet çınarı olan Kızılay, söz konusu yardımların toplanması ve dünyanın dört bir yanında savaş, kıtlık ve yoksullukla mücadele eden ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmasında öncü kuruluşların başında yer alıyor. Somali’den Bosna Hersek’e 18 ülkede daimi delegasyon bulunduran Kızılay, Kurban ve Ramazan dönemleri başta olmak üzere belirli aralıklarla ve acil durumlarda düzenlediği insani yardım kampanyalarıyla dünyanın dört bir yanına yardım elini uzatıyor. Savaş mağduru Ukraynalı ve Suriyeliler, kıtlık ve kuraklıkla mücadele eden Afrikalılar, iklim krizi ve imkânsızlıklar dolayısıyla yerinden edilmiş ihtiyaç sahipleri için Kızılay yıllardır insani yardım seferberliğini sürdürüyor. Tüm dünyada insani yardıma ihtiyaç duyanların sayısı 2018 yılından 2021 yılına kadar %125 oranında bir artışla 306 milyona ulaşırken, Türk Kızılay çalışanları gönüllülerle birlikte insan ıstırabını dindirmek için gece gündüz çalışmalarını yürütüyor.