Kurumsal Haberler

Onlar Pelerinsiz Kahramanlar

19/09/2022 PAYLAŞ:   

Kızılay ile Sağlık Bakanlığının birlikte yürüttüğü TÜRKÖK projesi ile 8 yıl içinde 15 bin eşleşme, 4 binden fazla başarılı nakil gerçekleştirildi. Tek umudu kök hücre bağışı olan hastalara yeni bir hayat veren tüm kahramanlara teşekkür ediyoruz.
 
Sağılık Bakanlığı ile 2013 yılında imzaladığı protokolle TÜRKÖK’ü kurarak kök hücre çalışmalarına başlayan Kızılay, yurt dışına olan bağımlılığı azaltarak ve hastaların yaşama şanslarını artırarak önemli bir adım attı. TÜRKÖK kurulana kadar ise aile dışı uygun bağışçı bulma şansı neredeyse yok denecek kadar azdı. Yapılan kök hücre nakillerinin neredeyse tamamı yurt dışından bulunan kök hücre bağışçıları ile gerçekleştiriliyordu. Yurt dışından kök hücre ürününün ülkemize gelmesi ise 6-12 ay arasında sürüyordu. TÜRKÖK’ün kurulmasıyla Kızılay o tarihten bu yana kök hücre bağışçı adaylarının kazanımını sağlıyor ve eşleşme/nakil süreçlerinin takibini yürütüyor. Her yıl Eylül ayının üçüncü cumartesi günü de gönüllü kemik iliği bağışçılarına teşekkür etmek amacıyla Dünya Kök Hücre Bağışçıları Günü olarak kutlanıyor.
 
Bugüne Kadar 15 Bin Eşleşme ve 4 Bin Nakil Gerçekleştirildi
 
Kök hücre bağışçısı kazanımı faaliyetleri sonucunda bugüne kadar bağışçı adayı sayısı yaklaşık 850 bine ulaşırken 15 bin eşleşme gerçekleşti. Tedavi bekleyen 4 bin hastaya da kök hücre nakil işlemi yapıldı. Sisteme kayıtlı kök hücre bağışçı adaylarının yüzde 58’i erkek, yüzde 42’si kadın bağışçılardan oluşuyor. Kök hücre bağışçı adaylarının yüzde 55’i 18-35 yaş aralığında bulunurken adayların yüzde 64’ü aynı zamanda kan bağışı da yapıyor.
 
Kök Hücre Bağışı Hastalara Umut Oluyor
 
TÜRKÖK’ün hayata geçirilmesinin ardından kök hücre bağışçısı olan duyarlı vatandaşlardan 26 yaşındaki işitme engelli Erkan Tufan kök hücre bağışında bulunarak 2021’de bir kadın hastaya umut oldu. Yine 35 yaşındaki kök hücre bağışçısı Cihan Kaya, bağışta bulunduktan 4 ay sonra küçük bir kız çocuğuyla eşleşti. Kök hücre bağışçı adayı sayısı artsa da yeni bağışçı kazanımı ihtiyacı her yıl devam ediyor.
 
Kızılay ise kök hücre bağışında bulunarak hayat kurtarmak isteyen vatandaşlara en yakın Kızılay Kan Bağış Birimi veya mobil araçlarına başvurmaları çağrısında bulunarak nakil bekleyen binlerce hastanın hayalini gerçekleştirmek için gece gündüz çalışmalarını sürdürüyor.