Kurumsal Haberler

Kızılay Haftası Sokağı Çocukların İlgi Odağı Oldu

01/11/2022 PAYLAŞ:   

29 Ekim - 4 Kasım tarihleri arasında kutlanan Kızılay Haftası etkinliklerini başladı. Kızılay'ın, Ankara Etimesgut yerleşkesinde kurulan 'Kızılay Haftası Sokağı'nda ise “Dünden daha güçlüyüz. Seninle Birlikte…” temasıyla çocuklara yönelik etkinlikler düzenleniyor. Geçmiş yıllarda binlerce öğrencinin ziyaret ettiği Kızılay Haftası Sokağı ilk günden büyük ilgi gördü.
 
Kızılay Haftası’nda Türkiye genelinde hafta boyunca çeşitli etkinlikler gerçekleştiren Kızılay, gelenekselleştirdiği Kızılay Haftası Sokağını bu yıl da öğrencilerin ziyaretine açtı. Ankara’nın Etimesgut ilçesindeki Kızılay yerleşkesinde kurulan “Kızılay Haftası Sokağı”nda çocuklara yönelik kukla gösterisi, vantrolog, oyun,ve aktivitelerin yer aldığı çeşitli stantlar, Kızılay’a bağlı birimlerin tanıtımları, Kızılay Çocuk Tır’ı, Geçmişten Günümüze Kızılay Sergisi ve Barış Treni gibi birçok etkinlik yer alıyor. Çocuklara Kızılay'ı yakından tanıtmayı amaçlayan etkinlikler 4 Kasım'a kadar devam edecek.
 
“Amacımız, Kızılaycılığı sevdirmek”
 
Kızılay Genel Müdürü Dr. İbrahim Altan, "Amacımız, çocuklarımıza, gençlerimize Kızılaycılığı öğretmek ve sevdirmek. Onların kalplerine o hilali koymak ki; hayatlarında yaşayacakları iyiliklerde, zor durumlarda harekete geçsinler. Hem ailelerinin hem çevrelerinin hem ülkenin hem de dünyanın yaşayacağı sıkıntılarda rol alsınlar, iyiliği dünyaya yaysınlar istiyoruz. Kan lazım olduğunda gitsinler kan bağışlasınlar, birisinin elinden tutmak gerektiğinde gitsinler tutsunlar. Güzel işler yapmak gerektiğinde onları gerçekleştirsinler. İnsanlığın iyilik noktasında neye ihtiyacı varsa oralarda rol alsınlar istiyoruz." dedi.

“Dünden daha güçlüyüz. Seninle Birlikte”
 
Türk Kızılay Afet Yönetimi Genel Müdürü İbrahim Özer de 1943 yılından beri kutlanan Kızılay Haftası'nın Kızılay kültürünü çocuk ve gençlere aşılamayı amaçladığını belirtti. Hafta boyu yapılacak etkinliklere değinen Özer, “Kızılay Haftası'nın ana temasını 'Dünden daha güçlüyüz. Seninle birlikte' olarak belirledik. Gücünü, köklü tarihi ve birikiminden alan Kızılayımız, bugün en yenilikçi fon üretme mekanizmaları ile dünden daha güçlü. Geleceğin Kızılaycılarının zihinlerinde ufak da olsa bir yer edinme gayesi ile tüm Kızılaycılar olarak hafta boyunca seferber oluyoruz. Kızılay Haftası kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı ile de iş birliği yapıyoruz. İlk ve ortaokullar ile liselerde Kızılay'la ilgili tanıtım filmleri gösteriyoruz ve Liseler Arası Kızılay Kısa Film Yarışması düzenleyeceğiz. Öğretmen sunumları ve Kızılay Haftası içeriklerimizin bulunduğu www.kizilay.org.tr/kizilayhaftasi/  sayfamız erişime açıldı. Kızılay Haftası kutlamalarının bir diğer önemli durağı Çanakkale Kızılay Ağadere Müzemiz, burada Kızılay’ın tarihini ve Milli Mücadele dönemindeki çalışmalarını gözler önüne seriliyor." diye konuştu. Özer, kan ile kök hücre bağışında bulunulması çağrısı da yaptı.