Kurumsal Haberler

Kızılay Haftası Tüm Türkiye’de Coşkuyla Kutlandı

07/11/2022 PAYLAŞ:   

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ile başlayan ve 4 Kasım’a kadar süren Kızılay Haftası, Türkiye genelinde Kızılay’ı tanıtan ve Kızılaycılık ruhunu yansıtan çeşitli etkinlikler, bilgilendirici faaliyetler, sergiler ve yürüyüşlerle tüm hafta boyunca coşkulu şekilde kutlandı.
 
Kurulduğu 1868 yılından bu yana toplumsal dayanışma bilinciyle kan, afet, sosyal hizmetler, sağlık, ilk yardım, eğitim, uluslararası yardım, göç ve mülteci hizmetleri ile gönüllülük hizmetleri gibi alanlarda büyük bir özveri ile durmaksızın faaliyetlerini sürdüren Türk Kızılay, 29 Ekim-4 Kasım tarihleri arasında kutlanan Kızılay Haftasında bu yıl da toplumun her kesiminde 7’den 70’e büyük ilgi gördü. Kızılaycılar, yürüttüğü faaliyetlere dair farkındalık oluşturmak, Kızılaycılık ruhunu öğrencilere aşılayarak dayanışma, sosyal sorumluluk, gönüllülük konularında bilinç oluşturmak için Şube ve Temsilcilikleriyle Türkiye’nin dört bir yanında gönüllüler eşliğinde meydanlarda ve okullardaydı. Afet Müdahale ve Kan Merkezleri de hafta boyunca ziyaretçilerini ağırlayarak faaliyetleri hakkında bilgi verdi.
 
Kızılay Sokağı 13 Bine Yakın Ziyaretçiyi Ağırladı
 
“Dünden Daha Güçlüyüz” sloganı ile Kızılay Haftasının açılışını gerçekleştiren Türk Kızılay, Etimesgut yerleşkesinde kurulan Kızılay Sokağında hafta boyunca yaklaşık 13 bin ziyaretçiyi misafir etti. Çoğunlukla ilkokul öğrencilerinin ziyaret ettiği Kızılay Sokağında afetlerden korunma eğitimi, çocuk dostu oyun aracında öğrenci etkinlikleri, sahne gösterileri, geleneksel sokak oyunları, çocuklar için elektrikli tren, tarihi sergiler, film gösterimleri ve vantrolog gösterileri yer aldı.
 
“İnsanlığın Yedi Yüzü” Fotoğrafları Kapadokya Semalarında Sergilendi
 
Kızılay Haftası boyunca Türkiye genelinde sayısız etkinlik düzenleyerek vatandaşlarda farkındalık oluşturan Kızılay, farklı ülkelerde çekilen ve “İnsanlığın Yedi Yüzü” ismini verdiği fotoğrafları Kapadokya’nın Göreme beldesinde bulunan Meskendere Vadisi’nde sıcak hava balonlarına asarak dünyanın ilk gökyüzü sergisini gerçekleştirdi. 3 metre boyutundaki bez afişlere basılan 7 ayrı portre fotoğrafı taşıyan sıcak hava balonları hazırlıkların ardından peş peşe gökyüzüne yükseldi. Balonlar 45 dakika boyunca havada süzüldü.
 
Tarihi Mekanlar ve Önemli Yapılar Kırmızı Işıkla Aydınlatıldı
 
Kızılay Haftası boyunca Türkiye’nin farklı şehirlerinde tarihi ve önemli yapılar aydınlatıldı. Galata Kulesi, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, TOBB binası gibi yapılar kırmızı ışıkla aydınlatılarak farkındalık oluşturuldu.
 
Hilal-i Ahmer Tiyatrosu Sahnelendi
 
Türklerin dünyaya uzanan merhamet eli olan Hilal-i Ahmer Cemiyeti’nin yaptığı fedakarlıkları konu alan tiyatro oyunu, sanat yönetmenliğini Barış Tanrıver’in yaptığı, çoğunluğunu Kızılay Sağlık yöneticilerinin ve çalışanlarının oluşturduğu Tiyatro Havdos isimli ekip tarafından Pendik Atatürk Kültür Merkezi’nde sahnelendi. İzleyicilerin büyük bir hayranlıkla izlediği oyun, dakikalarca ayakta alkışlandı.
 
81 İlde Sayısız Etkinlik Düzenlendi
 
Kızılay Şubeleri ve Temsilcilikleri de hafta kapsamında pek çok bilgilendirici ve eğlendirici etkinlik gerçekleştirdi. Sakarya Büyükşehir SGM'de drama kursu öğrencileri Türk Kızılay'ın verdiği hizmetleri ve kan bağışının önemini drama dersinde öğrendikleriyle canlandırdı. İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü binasında "Osmanlı'dan günümüze Kızılay tarihi resim sergisi" açıldı. Gaziantep'te kan bağışı vurgusunun yapıldığı konuşmaların ardından folklor ekibi gösteri düzenledi. Uşak ve Kastamonu’da gönüllüler ve öğrenciler yürüyüş düzenleyerek hatıra fotoğrafı çekindi. Adana’da Kızılay temalı resim yarışması yapıldı. Samsun/Atakum’da öğrenciler için çizgi film etkinliği düzenlendi. Daha pek çok ilde Kızılay Haftası coşkuyla kutlandı.