Kurumsal Haberler

Kızılay’dan Bosna Hersek’e Ekmek Fırını Desteği

08/11/2022 PAYLAŞ:   

Türk Kızılay'ın destekleriyle Bosna Hersek'in orta kesimlerindeki Doboj kentinde bulunan Duje Barınma Merkezi'nde ihtiyaç sahiplerinin faydalanması amacıyla ekmek fırını açılışı yapıldı.
 
Bosna Hersek'te faaliyet gösteren EMMAUS Uluslararası Dayanışma Forumu bünyesinde bulunan ve ihtiyaç sahiplerine hizmet veren barınma merkezinde ekmek fırını açılışı gerçekleştirildi. Açılışa Türk Kızılay Genel Müdürü Dr. İbrahim Altan, Türk Kızılay Bursa Şube Başkanı Prof. Dr. Murat Tutanç, Türk Kızılay Uluslararası Delegasyon ve Operasyon Müdürü Anıl Kocabal ve Banja Luka Başkonsolosu Oğuz Kılıç ile Türk Kızılay Bosna Hersek Delegasyon Başkanı Suat Sokullu'nun yanı sıra EMMAUS Halkla İlişkiler Sorumlusu Melisa Delic katıldı.
 
“Bu kutsal işe bizim de katkımız oldu”
 
Genel Müdür Altan, barınma merkezinin ekmek ihtiyacı olduğuna dair kendilerine bilgi iletildiğini söyleyerek, "Bosna Hersek Delegasyonumuz iş birliğinde bu, proje haline getirildi ve güzel bir ekmek fırını oluşturuldu." dedi. Hem barınma merkezinde kalanların hem de dışarıda yemek dağıtılan kişilerin ekmek ihtiyacının karşılandığına işaret eden Altan, "Günlük 2 binden fazla kişi bu fırından istifade ediyor. Çalışanlar da oldukça mutlu çünkü burada kutsal bir iş yapıyorlar. Bu kutsal işe bizim de bir katkımız oldu." diye konuştu.
 
Türkiye’nin Banja Luka Başkonsolosu Oğuz Kılıç, EMMAUS'un devletten aldığı desteğin kısıtlı olduğunu ifade ederek açılan ekmek fırının sürekli katkı sağlayacağını belirtti.
 
EMMAUS Halkla İlişkiler Sorumlusu Melisa Delic ise daha önceki fırının 20 yıldır hizmet verdiğini anımsatarak, “Tek mesaide 1600 ekmek üretme kapasitemiz oldu. Biz günde 700 ekmek hazırlıyoruz. Mevcut kapasiteyle artık başka projelere de odaklanabiliriz." dedi.
 
Bosna Hersek'te 2004'ten bu yana faaliyet gösteren Duje Barınma Merkezi, 450 ihtiyaç sahibine ulaşıyor.