Kurumsal Haberler

Kızılay’ın İlk Sürdürülebilir Toplum Merkezi Osmaniye’de Açıldı

13/11/2022 PAYLAŞ:   

Toplum temelli yaklaşımın geliştirilmesi, yerel toplulukları karar alma mekanizmalarına dâhil etmek, paydaş kapasitelerine yatırım yapmak, koordinasyon mekanizmalarına alan açmak amacıyla ilk olarak Osmaniye’de kurulan “Sürdürülebilir Toplum Merkezi” hizmet vermeye başladı.
 
İhtiyacı olana acil yardımların yanı sıra meslek edindirme kurs ve atölye faaliyetleri ile de hizmet veren Kızılay Toplum Merkezlerine bir yenisi de farklı konseptle ele alınarak Osmaniye’de eklendi. Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık tarafından açılışı yapılan merkez, ihtiyaçların vatandaşlar tarafından belirlendiği “Sürdürülebilir Toplum Merkezi Modeli” anlayışıyla hizmet verecek. Genel Başkan Kınık, Kızılay'ın 154 yıldır dur durak bilmeden hizmet ettiğini belirterek, toplumu güçlendirip, korumak için gayret ettiklerini vurguladı. Kınık, “Burayı, bir önceki toplum merkezlerimizden farklı olarak açıyoruz. Çünkü burası tamamen aslında şubemizin, il merkezimizin, gönüllülerimizin alın teriyle ve emeğiyle genel merkezimizin genel müdürlüğümüzün rehberliğiyle ortaya çıktı. Bunun için çok çok kıymetli.” dedi.
 
“Herkes için esenlik ve güvenli yaşam vizyonuyla hareket ediyoruz”
 
Kızılay’ın yürüttüğü hizmetlerin devlete destek ve millete hizmet için olduğunu, bu gücü de yine milletinden ve devletinden aldığını belirten Genel Başkan Kınık, “Kızılayımızın, şu hilalimizin dalgalandığı her yeri, her birimimizi bir toplum merkezi konseptiyle ayağa kaldırmak istiyoruz. Nedir bu toplum merkezi? Biz herkes için esenlik ve güvenli yaşam vizyonuyla hayaliyle hareket ediyoruz. Herkes için esenlik ve güvenli yaşam dediğimiz bu hayalimiz, bu vizyonumuz için çok farklı hizmetler yürütmek zorundayız. İnsanımıza farkındalık oluşturmak zorundayız. Sağlık konusunda, kendi sağlığını koruma ve geliştirme konusunda, toplum sağlığı konusunda, ailesinin sağlığı, aile fertlerinin sağlığı konusunda, sağlıklı yaşlanma kültürü noktasında çalışmak durumundayız. Afetler konusunda çalışmak zorundayız. Toplumumuzu afetlere, olağanüstü durumlara hazırlamak zorundayız. Öyle bir durum olduğunda ilk yardımı bilen, afete müdahaleyi bilen ve insanlara destek olacak, bu işin farkında olan insanların sayısının artması için buradayız.” ifadesinde bulundu.
 
“Projelere omuz vermeye davet ediyorum”
 
Kınık, Kızılay’ın yardıma muhtaçlara da el uzattığını aktararak, insanın potansiyelinin gerçekleştirmesini engelleyen en büyük, en sıkıntılı şeylerden bir tanesi olan yoksullukla mücadele etmek ve insanımızı bu düşmüş olabileceği yoksulluk batağından yine onun gücüyle, gayretiyle kurtarabilecek çalışmalar yapabilmek için burada olduklarını söyledi. Toplum merkezlerinin bu konular üzerinde bakanlıklarla iş birliği içinde çalışmalar yürüteceğine de değinen Kınık, şunları kaydetti: “İnsanı güçlendirmek, herkese esenlik ve güvenli yaşam temin etmek açısından, üstüne tuğla koyarak pek çok projeyi burada gerçekleştirileceğiz. Özellikle kadınlarımızı, gençlerimizi, engelli vatandaşlarımızı, bu toplum merkezine sahip çıkmaya, projeler yapmaya, onların projelerine omuz vermeye davet ediyorum. Burası inşallah çok özgün projelere, Türkiye'deki diğer 81 il ve 900'ü aşkın ilçemizdeki Kızılay teşkilatlarına da örnek olacak. Çünkü burası kendi ayakları üzerinde ve 'ben Osmaniye'nin gücüyle ayakta durabilirim' iddiasıyla ortaya çıkmış olan cesur bir toplum merkezi. Bu toplum merkezi inşallah diğer il merkezlerimizde örnek alacak. Osmaniye her alanda, vatanseverliğiyle hayırseverliğiyle dayanışmasıyla zaten örnek bir şehir. Bu yönüyle de inşallah diğer illerimize örnek olacak."
 
Yapılan duanın ardından Kızılay Osmaniye Toplum Merkezi'nin açılış kurdelesi kesildi. Kızılay Osmaniye Toplum Merkezi'nin açılışına Genel Başkan Dr. Kerem Kınık’ın yanı sıra Kızılay Genel Sekreteri Ramazan Saygılı, Yönetim Kurulu Üyesi Emre Koç, Kızılay Genel Müdürü Dr. İbrahim Altan, Uluslararası İşler ve Göç Hizmetleri Genel Müdürü Alper Küçük, belediye başkanları, Osmaniye Şubesi Başkanı Mehmet Meke, Genç Kızılay yönetimi, kurum müdürleri, paydaş kuruluşlar, Kızılay gönüllüleri ve çok sayıda davetli katıldı.