Kurumsal Haberler

Maden Suyu Sektörünün Paydaşları İstanbul’da Buluştu

21/11/2022 PAYLAŞ:   

Kızılay Doğal Maden Suları ile Kızılay Akademi tarafından ikincisi düzenlenen Uluslararası Maden Suyu Kongresi, 17-18 Kasım’da İstanbul’da düzenlendi. Sektörden uzman konuşmacılar ve maden suyu paydaşlarının bir araya geldiği ve bilimsel verilerin aktarıldığı kongre, “Bir Ömür Maden Suyu” temasıyla gerçekleştirildi. Kongre boyunca maden suları hakkında merak edilen tüm detaylar, çok sayıda üniversiteden uzman akademisyenlerin katılımıyla ve bilimsel gerçeklerden yararlanılarak ele alındı.
 
Türkiye’de maden suyu alanında araştırmalar yapmış akademisyenler ve sektör paydaşları, Kızılay Doğal Maden Suları ile Kızılay Akademi ev sahipliğinde düzenlenen ve ana teması “Bir Ömür Maden Suyu” olarak belirlenen II. Uluslararası Maden Suyu Kongresi kapsamında İstanbul’da bir araya geldi. Panelin ikinci günü ise online olarak gerçekleştirildi. Marmara Üniversitesi, Uludağ Üniversitesi gibi eğitim kurumlarının da desteklediği kongrenin ikinci gününde ağırlıklı olarak, ulusal ve uluslararası düzeyde araştırmacı, akademisyen ve sektör temsilcileri, gıda, beslenme, tıp ve sağlık bilimleri gibi alanlarda yaptıkları çalışmaları katılımcılara aktardı. Kongrenin açılış konuşmalarını ise Kızılay Başkanı Dr. Kerem Kınık, Kızılay İçecek Genel Müdürü Metin Kul, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı Maden ve Petrol işleri Genel Müdür Yardımcısı Sami Sarıyıldız, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürü Volkan Mutlu Coşkun ile Kongre Bilim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Y. Birol Saygı yaptı. Kongreye dair detaylar “kongre.madensuyu.org” adresinde yer alıyor.
 
“Maden suyu tüketimimiz yetersiz”
 
Türkiye'de maden sularının yeteri kadar ilgi görmediğini belirten Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, “İnsan biyokimyasal anlamda incelendiğinde doğadaki bütün elementlerin bulunduğunu göreceksiniz. Bunların belli oranlarda bulunması zaruri. Yokluğu ise insan hayatını olumsuz etkileyen dengeyi bozan nitelik oluşuyor. Bu minerallere muhtacız. Bu mineraller fabrikalarda yapılamıyor. Bu mineraller insan vücudunda sentezlenemiyor. Bunları her gün almak durumundayız. Maden suları bu büyük nimet kümesi içerisinde insanlığa bahşedilmiş çok büyük bir kıymet. Bugün Avrupa'ya baktığımızda kişi başı 100-150 litre mineralli su tüketildiğini görüyoruz. Ama ülkemizde 10-15 litreler seviyesinde olduğunu biliyoruz.” dedi.
 
“Doğal suların sürdürülebilir şekilde kullanılması için yeni Kanun hazırlandı”
 
Program'da konuşan Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı Maden ve Petrol işleri Genel Müdür yardımcısı Sami Sarıyıldız da jeotermal kaynaklar ve doğal sular için yeni kanun çalışmalarının hazırlanarak tamamlandığını duyurdu. Sarıyıldız, "Türkiye maden suyunda çok büyük potansiyele sahip. Ancak bu potansiyelimizin yüzde 10 civarında ekonomik olarak halkımıza sunulmaktadır. Sektördeki gelişmelere ayak uydurabilecek tüm işlemlerin tek bir çatı altında yürütülmesini sağlayabilecek bir kanunun yapılması ihtiyacı hasıl olmuştur. Bu kapsamda yapılan çalışmalar sonucunda jeotermal kaynaklar ve ısı arzı gibi konularda kanun hazırlanmıştır." ifadesinde bulundu.
 
“Ülkemiz maden suyu açısından dünyanın en şanslı coğrafyasında”
 
Programa katılan Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürü Volkan Mutlu Coşkun ise Türkiye'nin maden suyu açısından Dünya'nın en şanslı coğrafyasında yer aldığını belirtti. Coşkun, "Hayat su ile başlar. İnsanoğlu yaşamının başından beri suyun yanından hiç ayrılmamış ve sürekli temiz su kaynakları aramıştır. Şehirlerini medeniyetlerini su ile inşa etmiştir. Ne mutlu ki ülkemiz su kaynaklarının mineral zenginliği açısından dünyanın en şanslı coğrafyalarından biridir" diye konuştu.
 
“Sağlıklı hidrasyon kaynaklarından en önemlisi maden suyu”
 
Maden suyunun sağlığa faydalı olduğunu anlatan Kongre Bilim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Y. Birol Saygı, “Sağlıklı kalmak söz konusu olduğunda yedikleriniz kadar içtiklerinizin de üzerinizde etkisi vardır. Az sıvı tüketiminin beyin fonksiyonunuzu, ruh halinizi, enerji seviyenizi ve hatta cildinizin sağlığını tehlikeye atması şaşırtıcı değildir. Uygun hidrasyonla optimal sağlığı desteklediğinizi kendinize sürekli hatırlatın. Bununla birlikte kendinizi içebileceğiniz daha sağlıklı hidrasyon kaynağı ararken bulabilirsiniz. Sağlıklı hidrasyon kaynaklarının en önemli cevaplarından biri de maden suyudur. Maden suyu doğal korunan bir yeraltı kaynağından gelmelidir. Mineral eklemesi yapılmaz. Maden suyu konusunda dünyada düzenlenen en detaylı kongrelerden birini gerçekleştirmek için Kızılay yönetiminin büyük desteği ve birçok arkadaşımızın özverili çalışmaları sonucunda paylaşma noktasına geldik.” sözlerini aktardı.
 
“Sıfır Karbon emisyonu doğrultusunda çalışıyoruz”
 
Hızlı iklim değişikliğinin nedenin doğa değil İnsan kaynaklı olduğunu belirten Kızılay İçecek Genel Müdürü Metin Kul da Kızılay İçeceğin "Yeşil Kalkınma" içerisinde yer aldığını söyledi. Kul, "Net sıfır karbon emisyonu doğrultusunda çalışmalara başladık. İlk adımımızı da Kızılay Plus ürün ailemizle attık ve karbon nötr olarak üretimini gerçekleştirdik. Biliyoruz ki doğal kaynaklar milli bir meseledir. Önce kendi insanımıza sonrada tüm Dünya'ya bu kaynakların değerini anlatmak Kızılay içeceğin önceliğidir" dedi.
 
Paneller, Akademik Oturumlar ve Atölyeler Düzenlendi
 
Kongrede farklı başlıklarda paneller gerçekleştirildi. Panellerde “Maden Suyunda Arge İnovasyon Sürdürülebilirlik”, “Maden Suyunun Beslenme ve Sağlık Açısından Önemi”, “İçecek Trendleri ve Tüketici Eğilimleri”, “Sektörün Geleceği, Fırsatlar ve Tehditler”, “Karahisar Maden Suyunun Tarihi ve Türkiye’deki Yasal Düzenlemeler”, “Maden Sularının Beslenme ve Sağlık Açısından Önemi”, “Sürdürülebilirlik”, “Maden Suyunda Kalite Kontrol”, “Gastronomi ve İçecekler”, “İnovasyon ve Gelecek” başlıklarında konular işlendi. Elde edilen bilimsel çıktılar ise bildiri haline getirilecek. Bu bildirilerin önümüzdeki dönemde maden suları hakkında yürütülecek çalışmalara ışık tutması amaçlanıyor. Kızılay İçecek, Türkiye’nin zengin maden suları kaynakları hakkında bilimsel gerçekleri kitlelerle buluşturmak ve maden sularının faydaları hakkında toplum genelinde farkındalığı artırmak amacıyla da “Madensuyu.org” web sitesini hizmete sunmuştu. Maden suyunun hayatımızdaki yeri ve değerinin katılımcılara aktarılmasını amaçlayan atölye çalışmaları da sağlık, beslenme, güzellik ve spor gibi başlıklar altında toplandı.
 
Kongreye Kızılay Yönetim Kurulu Üyeleri ile Genel Müdürlük ve Kızılay Yatırım yöneticileri de katıldı.