Kurumsal Haberler

Kızılay’ın Desteğiyle 40 Sudanlı Meslek Sahibi Oldu

12/01/2023 PAYLAŞ:   

Türk Kızılay, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Sudan Kızılayı iş birliğinde 40 Sudanlı, aldıkları mesleki eğitim ve malzeme desteğiyle iş hayatına adım attı.
 
Kızılay, Afrika’daki ihtiyaç sahiplerine ve kıtanın kalkınmasına destek olmak amacıyla projelerini hayata geçirmeye devam ediyor. "Sudanlı Kursiyerlere Meslek Edindirme, Ekipman ve Malzeme Desteği" adlı, 6 hafta süren projeyle 40 Sudanlı genç, meslek sahibi oldu. Projenin kapanış törenine, Türkiye'nin Hartum Büyükelçisi İsmail Çobanoğlu, Hartum Valisi Temsilcisi Büşra Hamid Ahmed, TİKA Hartum Program Koordinatörü Fulya Aslan, Türk Kızılay Sudan Delegasyon Başkanı Çetin Bayatlı ve mezun olan gençler katıldı.
 
Eğitime verdikleri önemin altını çizen Büyükelçi Çobanoğlu, “TİKA ve Türk Kızılay, ülkemizi yurt dışında başarıyla temsil eden kurumlar arasında yer alıyor. Eğitim, Büyükelçiliğimizin en çok önem verdiği alanların başına geliyor. Mesleki ve teknik eğitim de bunun önemli bir parçası” dedi.
 
Türk Kızılay Sudan Delegasyon Başkanı Bayatlı ise, “Eğitimin amacı, işsizliğe olumlu katkı sağlamak, işsizliğe radikal çözümler bulmak ve insan onurunu koruyacak şekilde Sudan toplumunun olumsuz bir şekilde etkilenen gruplarının ailelerine destek olmaktır. Bu işi yaptığımız için mutluyuz ve bu yıl içinde farklı gruplar için eğitim desteğimiz sürecek” diye konuştu.