Kurumsal Haberler

Kızılay’ın Sevk Ettiği 10 Bin Kişilik Çadırlar Kurulmaya Başlandı

08/02/2023 PAYLAŞ:   

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde art arda meydana gelen ve 10 ili etkileyen büyük depremin ardından Kızılay’ın bölgeye sevk ettiği çadırlar, Mehmetçiğin ve gönüllülerin destekleri ile kurulmaya başlandı. İlk etapta bölgeye sevk edilen 10 bin kişilik çadırların yanı sıra merkez depolar ve çevre illerden çadır, battaniye, ısıtıcı, kıyafet ve gıda sevkiyatı sürüyor.
 
10 ilde şiddetli şekilde hissedilen deprem için Afet Müdahale Merkezleri ve Şubelerinden uzman ekiplerini bölgelere intikal ettiren Kızılay, barınmadan beslenmeye pek çok alanda hizmetlerine devam ediyor. Depremin ilk günü geride kalırken personellerini depremden etkilenen illere görevlendiren Kızılay, 10 bin kişilik barınma çadırının kurulumuna Türk Silahlı Kuvvetler unsurları ve gönüllülerin desteği ile devam ediyor.
 
Mobil Mutfak ve İkram Araçları Beslenme İhtiyacına Cevap Veriyor
 
Kızılay depremden etkilenen bölgelerde 68 ikram aracı, 19 mobil mutfak, 5 sahra mutfağı, 2 mobil fırın ve 1 konteyner mutfak ile beslenme desteği sağlıyor. Kızılay, afetin ikinci gününe girilirken yaklaşık 520 bin kişiye beslenme desteği verdi.
 
Kızılay Gönüllüleri Depremzedelerin Yanında
 
İlk gün yaklaşık 2 bin personel ve gönüllüsünü böyleye sevk eden Kızılay, depremin ikinci gününde de insan kaynağı sevkiyatını sürdürüyor. Kızılay personeli ve gönüllüleri afetzedelere verilen beslenme ve barınma desteğinin yanı sıra arama kurtarma ekiplerine de lojistik destek sağlıyor.
 
Kan Bağışı Zamana Yayılmalı
 
Kızılay afetin ilk gününde bölgedeki hastanelerin ihtiyacı olan kan ve kan ürünlerini mevcut stokları ile karşılarken, vatandaşlara da stokların yerine konulabilmesi için kan bağışı çağırısında ulundu. İlk gün verilen gönüllü kan bağışı sayısı 40 bin üniteyi geçti. Kızılay, kanın uzun süre saklanamayan bir tedavi aracı olduğunu hatırlatarak, kan bağışının günlere yayılması gerektiği uyarısında bulundu. Kızılay birimleri bugün ve önümüzdeki günlerde de ülke ihtiyacı oranında kan bağışı kabulünü sürdürecek.

AÇIKLAMA

KIZILAY BESLENME HİZMET NOKTALARINA İLİŞKİN AÇIKLAMA:
Türk Kızılay, depremden etkilenen 10 ilde farklı noktalara yerleştirdiği aşevleri, mobil mutfakları ve ikram araçlarıyla her an depremzedelerin yardımına koşuyor.
Kızılay depremden etkilenen bölgelerde;
-3 AŞEVİ,
-11 SAHRA MUTFAK
-74 İKRAM ARACI,
-25 MOBİL MUTFAK,
-3 MOBİL FIRIN ile beslenme desteği sağlıyor.
Kızılay’ın sahada bulunan aşevleri, mobil mutfakları ve sahra mutfaklarından AFAD’ın kurduğu çadır kentlere, depremzedelerin hizmetine açılan öğrenci yurtlarına, spor salonlarına ve vatandaşların yoğunlukta bulunduğu alanlara sıcak yemek gönderiliyor. İkram araçlarından da vatandaşlara kumanya, sıcak çorba ve içecek dağıtımına devam ediliyor.
1 Milyon 500 Bin Kişiye Beslenme Desteği
Kızılay ayrıca şu ana kadar 425 bin kişilik çorba, 190 bin kişilik kumanya, 440 bin kişilik sıcak yemek, 460 binden fazla ikramlık malzeme olmak üzere 1 milyon 500 bin kişilik beslenme hizmeti verdi. Ek olarak, 210 bin litre su ve 212 binden fazla içecek dağıtımı gerçekleştirildi.
 


(14:00 itibarıyla güncellenen verilerdir)
 
Ayrıntılı bilgi ve iletişim için;
Selahattin Bostan: Kızılay Basın Müşaviri
0533 349 73 24