Kurumsal Haberler

Kızılay ve Kızılhaçlar Türkiye’deki Afetzedeler İçin Seferber Oldu

08/05/2023 PAYLAŞ:   

Her yıl farklı bir temayla gerçekleştirilen “8 Mayıs Dünya Kızılhaç ve Kızılay Günü” etkinliklerinin bu yılki teması ise “Yaptığımız her şey kalpten geliyor” oldu.  Ülkemizde yaşanan deprem dolayısıyla Türkiye’ye destek veren Kızılay ve Kızılhaç gönüllülerinin de kalpleri Türkiye’deki afetzedeler için attı.
 
Dünya Kızılhaç ve Kızılay Günü, dünyanın en büyük insani yardım kuruluşları olan Kızılay ve Kızılhaçların temel ilkelerinin tüm dünyada benimsenmesi, ihtiyaç sahibi insanlara yardım eli uzatmakta gösterilen çabalarının anlatılması amacıyla 8 Mayıs'ta kutlanıyor. “Yaptığımız her şey kalpten geliyor” olarak belirlenen bu yılın temasında da olduğu gibi tüm dünyanın kalbi Türkiye’deki depremzedeler için atıyor. Depremin yaşandığı ilk günden itibaren tüm dünyadan Kızılay ve Kızılhaçlar, ayni ve nakdi olarak tüm imkanlarını Türk Kızılay’ın insani yardım çalışmalarına destek olmak için seferber ettiler.  Uluslararası Kızılhaç Komitesi (ICRC), yaklaşık 6 milyon Dolar tutarında çadır, battaniye ve uyku tulumunu afet bölgesine gönderirken, Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu (IFRC) da yaklaşık 12.5 milyon Dolar tutarında çadır, mutfak seti, battaniye, temel yaşam kiti, hijyen kolisi, yakıt bidonu, kamp yatağı, mat, yatak çarşafı, uyku tulumu ve kış seti yardımı gerçekleştirdi. 65 Kızılay ve Kızılhaç, kendi ülkelerinde yardım ve bağış kampanyası başlattı. İlk planda 30 Ulusal Dernek,  yaklaşık 11 milyon Dolar tutarındaki nakdi insani yardım fonunu, depremzedelerin yaralarının sarılabilmesi için kullanıma sundu. 16 Ulusal Dernek toplamda 6.735 adet çadır/konteyner desteği sağlarken, 12 Ulusal Dernek de 352.413 adet hijyen malzemesi gönderdi. Ulusal dernekler, bölgede gerçekleştirilecek insani yardım çalışmaları için araç desteğinde de bulundu.
 
Türk Kızılay, BM Dünya Gıda Programı (WFP) ve Uluslararası Kızılay Kızılhaç Dernekleri Federasyonu (IFRC) iş birliğiyle hayata geçirilen Birlikte İyilik Zamanı (BİZ) projesi sayesinde de depremden etkilenen ihtiyaç sahibi ailelere nakit destek sağlanıyor. Proje sayesinde uluslararası paydaşlardan sağlanan yaklaşık 1 milyar TL’lik insani yardım fonu, depremzedelere ulaşıyor. Türk Kızılay’ın yaşanan afet odağındaki uluslararası girişimleri ve temasları ile insani alandaki iş birlikleri, deprem bölgesindeki ihtiyaçlara giderilinceye kadar devam edecek.