Kurumsal Haberler

Depremzede Gençler Kızılay’ın Heybeliada Kampında

14/08/2023 PAYLAŞ:   

Kızılay, depremzede gençler ile bölgede görev yapan gönüllüleri İstanbul’daki Heybeliada Gençlik Kampında buluşturdu. Eğitim ve etkinliklerle dolu olan kamp, depremzede gençlere farklı bir deneyim imkânı sağlarken Veda Sokağı etkinliğiyle de unutulmaz anılara sahne oldu. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş ile Türk Kızılay Genel Başkanı Prof. Dr. Fatma Meriç Yılmaz da gençlerle bir araya geldi.
 
Türk Kızılay’ın gençlere yönelik hizmetleri arasında yer alan yaz kampları her yıl olduğu gibi bu yıl da Haziran-Eylül ayları arasında yüzlerce gence hizmet vererek farklı deneyimler yaşatmaya devam ediyor. Bu yıl depremden etkilenen gençler ile bölgede görev yapan gönüllüleri ağırlayan Kızılay Heybeliada Gençlik Kampı’nda ise gönüllülük bilinci, uygulamalı ilk yardım, Kızılaycılık kültürü ve bağımlılıkla mücadele, temel afet eğitimi gibi eğitimler ile psikolojik ilk yardım ve kültürel sanatsal aktiviteler yapıldı. Eğitimin yanı sıra gerçekleştirilen outdoor aktiviteler, kültürel ve sanatsal etkinlikler ile şehir gezisi gibi çeşitli programlarla da depremzede gençlerin yaşadıkları süreci atlatmalarına ve öğretici bir deneyim yaşamalarına katkı sundu. Kamp etkinliklerinin son bulduğu Veda Sokağı etkinliğine ise Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş ile Türk Kızılay Genel Başkanı Prof. Dr. Fatma Meriç Yılmaz ve Genel Sekreter Murat Ellialtı da eşlik ederek gençlerle bir araya geldi. Veda Sokağı’nın el sanatları alanında resim yapan Bakan Göktaş ile Genel Başkan Yılmaz temel yaşam desteği alanında çocuklarla birlikte ilk yardım eğitimini izledi ve ardından da aktivite alanında gençlerle birlikte oyun oynadı.
 
“Bazen bir gülümseme bile gönül elçisi olmaya yeter”
 
Deprem bölgesindeki dayanışmaya dikkati çeken Bakan Göktaş, "Sizler de söylediniz, 'Biz kendi acımızı unutup kalkıp yandaki komşumuza yardım etmeye gittik.' dediniz. Enkaz altından birilerini kurtarabilir miyiz?' diye ona baktınız. İşte dayanışma ruhu, birlik beraberlik ruhu budur, işte bizim aile oluşumuz, Türkiye ailesi demek budur. O yüzden iyi ki varsınız sevgili gençler. Bugün bir kez daha zor günleri geride bırakmak için yaralarımızı sarmak için hep bir arada bulunuyoruz." ifadelerini kullandı. Gönüllülüğün ötesinde bir şeyin olmadığını dile getiren Göktaş, bazen bir gülümsemenin bile bir gönül elçisi olmaya yetebileceğini kaydetti. Göktaş, "Birbirimizi tanımaya, konuşmaya, muhabbet etmeye ihtiyacımız var ve sizler, bu gençler başkalarına örnek olun. Bu iyilik halkasını hep beraber başlatalım. Bu Kızılay kampıyla başlatalım olur mu?" dedi.
 
“Hazır olmak önceliğimiz olmalı”
 
Kızılay'ın kocaman bir iyilik ailesi olduğunu dile getiren Türk Kızılay Genel Başkanı Prof. Dr. Yılmaz da, "Kamp devrelerinin sonunda görüyorsunuz ki el ele tutuşacağınız arkadaşlarınız, kardeşleriniz olmuş ve Kızılay ailesinin bir parçası haline gelmişsiniz." dedi. Yılmaz, gençlere gönüllü olmalarını, üniversite kulüplerine katılmalarını ve birbirlerinin elini sımsıkı tutmalarını tavsiyesinde de bulundu.