Kurumsal Haberler

Ebeveyn Kaybı Yaşamış Çocuklar Kızılay’la Teknofest Heyecanı Yaşadı

05/09/2023 PAYLAŞ:   

Türkiye'nin farklı şehirlerinden gelen 40 çocuk Türk Kızılay Yetim Destek Programı kapsamında Ankara'da düzenlenen Teknofest’e katıldı.
 
Kızılay, ebeveyn kaybı yaşamış çocuklara destek çalışmalarını sürdürüyor. Yetim Destek Programı ile yardım çalışmalarının yanı sıra sosyal etkinlikler de düzenleyen Kızılay, Ağrı, Adana, Ankara ve Konya'dan ebeveyn kaybı yaşamış 40 çocuğu Ankara’da düzenlenen Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali Teknofest’e getirdi. Kızılay’la Teknofest’e gelen çocuklar, savunma sanayinin birbirinden başarılı yerli ve milli projeleri görmenin mutluluğunu yaşadılar. Öğrencilerin hazırladığı teknoloji projelerini de yerinde inceleyen çocuklar, "Tarım Teknolojileri", "Ulaşım ve Mobilite Teknolojileri", "Haberleşme ve İletişim Teknolojileri", "Uzay, Havacılık ve Savunma Teknolojileri", "Eğitim Teknolojileri" ve "Afet Yönetimi Teknolojileri" yarışmalarını izledi. Festival alanındaki atölyede robotik kodlama eğitimi alan çocuklar, milli uçak Hürjet ve milli SİHA Kızılelma'yı yakından görerek dikey rüzgâr tünelinden güneş gözlemine, uzay temalı çocuk parkından simülasyona kadar pek çok aktiviteye de katılma fırsatı buldular.
 
Ankara'da misafir edilen çocuklar Anıtkabir, 15 Temmuz Demokrasi Müzesi, Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Ankara Kalesi, TBMM ve Cumhurbaşkanlığı Millet kütüphanesini de gezdikten sonra refakatçileri ile ikamet ettikleri şehirlere döndüler. Düzenlenen etkinlik, çocuklara girişimcilik ruhu aşılamak, karşılaştıkları sorunları çözme becerileri olduğunu göstermek, çocuklarımızın mesleki gelişimlerine katkı sunmak, sosyalleştirmek, potansiyellerini keşfetmelerine katkı sunmak amaçlarını taşıyor.