Kurumsal Haberler

Hayat Kurtaran İlk Yardım Tatbikatına Yoğun İlgi

08/09/2023 PAYLAŞ:   

Dünya İlk Yardım Günü kapsamında, doğru ve zamanında ilk yardımın önemine dikkat çekmek için Ankara metrosunda gerçekleştirilen tatbikatı vatandaşlar ilgiyle izledi.
 
Türk Kızılay Ankara Şubesi ve Ankara Büyükşehir Belediyesi iş birliğinde doğru ilk yardımın önemine dikkat çekmek amacıyla Ankara’da metro vagonunda kalp krizi geçiren ve nefes borusuna yiyecek kaçan kişiye nasıl müdahale edilmesi gerektiği canlandırıldı. Türk Kızılay ve Ankara Büyükşehir Belediyesi ilk yardım uzmanları, rolü gereği metro vagonunda kalp krizi geçiren ve ona yanlış müdahalede bulunarak su içirmeye çalışan iki kişinin hızla yanına giderek sağlık müdahalesinde bulundu. Öncelikle yatay oturur pozisyona getirilip sakinleştirilen kişi ilk durakta sedye ile indirilerek ambulansa sevk edildi. Metro turnikelerinde ise nefes borusunun yabancı bir cisimle tıkandığı durumlarda hayat kurtaran en önemli acil yardım hareketi Heimlich manevrasının canlandırması yapıldı. Nefes borusuna yiyecek kaçmış rolü yapan kişiye, sağlık ekipleri bu manevra ile müdahale etti.
 
Metroda istasyonunda ayrıca ilk yardım uygulamaları hakkında bilgilendirmelerin yapıldığı bir stant da oluşturuldu. İlk yardım uygulamalarının önemine dikkat çekmek için gerçekleştirilen etkinliğe Türk Kızılay Genel Sekreter Yardımcısı Şükrü Can, Ankara Şubesi Başkanı Mehmet Sılay ve ABB Sağlık İşleri Dairesi Başkanı Mustafa Ünsal da katıldı.