Kurumsal Haberler

Kızılay Depremzede Çocukları Dedesiyle Buluşturdu

23/02/2024 PAYLAŞ:   

İhtiyacı olana yardımseverlerin de desteğini alarak el uzatan Kızılay, ayrı düşmüş aileleri de bir araya getiriyor. Kahramanmaraş depremlerinde anne, baba ve 1 aylık kardeşlerini kaybeden üç kardeş, Türk Kızılay ile Suriye Arap Kızılayı’nın iş birliğiyle Suriye’de yaşayan dedesiyle Hatay'daki Yayladağı Sınır Kapısı'nda buluşturuldu.
 
Ülkesinden ayrılmak zorunda kalan ve 2014 yılında Kahramanmaraş’a gelen Babelli ailesinin annesi, babası ve 1 aylık kardeşleri 6 Şubat depremlerinde hayatını kaybetti. Depremden sağ kurtulan 13, 11 ve 3 yaşlarındaki ikisi kız biri erkek olan üç çocuk ise Türk Kızılay tarafından Suriye’nin Halep kentinde yaşayan dedesine kavuşturuldu. Dede Mohamad Naser Babelli ve torunlarının buluşması Türk Kızılay ve Suriye Arap Kızılayı iş birliği ile Hatay’daki Yayladağ Sınır Kapısı’nda gerçekleşti.
 
“Şimdi duygularımı anlatamıyorum, en sonunda torunlarıma kavuştum”
 
10 yıl sonra ilk defa torunlarına kavuşan dede Mohamad Naser Babelli, duygularını anlatamadığını belirterek “Depremden sonra torunlarımı gördüm. Türk Kızılay ve Suriye Arap Kızılayı’na bu koordineyi sağladıkları için teşekkür ederim. Torunlarım için hem Türk Kızılay hem de Suriye Arap Kızılayı emek verdiler. En sonunda da torunlarıma kavuştum. Onlarda dedelerine kavuştular. Bu kavuşma için tekrardan Kızılay’a teşekkür ederim.” dedi.
 
Türk Kızılay Aile Bağlarının Yeniden Tesisi Birim Yöneticisi Anusha Zubairy de çocukların dedeleriyle buluşturulması sürecini anlatarak böyle bir kavuşmaya vesile olmanın mutluluğunu yaşadıklarını kaydetti.
 
Buluşmanın ardından dede Babelli, 3 torununu da alarak Suriye'ye döndü.