Kurumsal Haberler

IFRC ve Kızılay’dan Güç Birliği

01/03/2024 PAYLAŞ:   

İnsani yardımın öncü kuruluşu Türk Kızılay ile iyilik ağının birleştirici gücü Uluslararası Kızılay Kızılhaç Dernekleri Federasyonu (IFRC), İstanbul’a lojistik merkez kuruyor.
 
Lojistik ağını güçlendirmek için çalışan IFRC, insani yardımın en önemli kuruluşlarından olan Türk Kızılay ile güç birliği yaptı. Yapılan iş birliği ile İstanbul Havalimanı içerisine Türk Kızılay’ın tecrübesiyle kurulacak lojistik merkez, Avrupa, Afrika, Asya ve Kafkasya bölgelerinde meydana gelebilecek herhangi bir afete hızlı müdahale imkânı verecek. Lojistik merkeze ilişkin detayları da Türk Kızılay Genel Başkanı Prof. Dr. Fatma Meriç Yılmaz ile IFRC Başkanı Kate Forbes aktardı. Kızılay’ın Etimesgut’taki yerleşkesini de ziyaret eden iki başkan daha sonra Türkiye’de tedavi gören Gazzeli çocuk ve kadınları konakladıkları Ankara’daki Türk Kızılay Şehit Serhat Önder Sosyal Hizmet Merkezi’ne gitti.
 
“Bugün insanlığın yardıma çok daha fazla ihtiyacı var”
 
Gerçekleştirilen görüşmede iş birliklerinin arttırılmasına yönelik çalışma yaptıklarını ifade eden Türk Kızılay Genel Başkanı Fatma Meriç Yılmaz, “Değerli dostum Kate aslında zor bir zamanda göreve geldi. Bir yanda Gazze bir yanda Ukrayna, Sudan, Yemen, Afganistan gibi gerek insan kaynaklı afetlerin gerek doğal afetlerin çokça bulunduğu bir zamanda, doğrusu bugün insanlığın yardıma çok daha fazla ihtiyacı var. IFRC ve IFRC bünyesindeki ulusal dernekler geçtiğimiz yıl yaşadığımız bu büyük deprem felaketinde bizlerin yanında olduğunu başından sonuna kadar her zaman hissettirdiler. Ama kaynaklarımız kısıtlı. İhtiyaç duyan insanlar artarken kaynaklar artmıyor. O nedenle belki hepimizin birlikte yardımlaşması, bir araya gelmesi, birbirinin elini tutması bugüne kadar önemliydi, bundan sonra daha da önemli olacak diyebiliriz.” ifadelerini kullandı.
 
İstanbul İnsani Yardımın Lojistik Üssü Olacak
 
Açıklamasında yeni bir haberi de duyuran Yılmaz, “IFRC’nin şu anda 4 tane küresel lojistik merkezi var operasyonlarını yürüttüğü. 5’incisini de İstanbul’a açmak üzere anlaşmış durumdayız. Teknik çalışmalar tamamlandı, imzası da yakın zamanda atılmış olacak. Bu biz bizler için de IFRC ile iş birliğimizi geliştirmek adına IFRC için de bizim lojistik gücümüzdeki imkânların daha güzel paylaşılması ve kullanılması adına büyük bir imkânı sağlamış olacak” dedi.
 
Forbes ise Kızılay'ın kritik zamanlardaki faaliyetlerinin yardım ağı için önemine değinerek, Türkiye'de bulunmaktan ve Türk Kızılay'ın inanılmaz çalışmalarını görmekten gurur duyduğunu söyledi. Forbes, “Geçen yıl meydana gelen yıkıcı depremlerin ardından ekipleriniz bugüne kadar gördüğümüz en büyük insani müdahalelerden birini harekete geçirdi. Türk Kızılay, inanılmaz gönüllü ve personel ağınız sayesinde gıda yardımı, barınma, sağlık, tıbbi hizmetler ve son derece ihtiyaç duyulan psikososyal desteği sağladı. Ekipleriniz ülkenin en karanlık zamanlarından birinde kritik hizmetleri, insanlığı ve en önemlisi umudu getirdi. En savunmasız kişilere yardım etmek için birlikte çalışırken, güçlü iş birliğimiz bugün de devam ediyor.” ifadelerine yer verdi.
 
Savaştan Kaçıp Tedavileri İçin Türkiye'ye Getirildiler
 
Genel Başkan Yılmaz ve IFRC Başkanı Forbes Ankara'da Türk Kızılay Şehit Serhat Önder Sosyal Hizmet Merkezi'nde Türkiye, Mısır ve İsrail koordinasyonunda Türkiye’ye tedavi amaçlı getirilen Gazzeli kadın ve çocuklarla da bir araya geldi. Yılmaz, 'Gazze konusunda her şey iyiye gidiyor' demek istediklerini ama her gün farklı bir acıya uyandıklarını belirterek, "Bugün yine en büyük saldırılardan biri gerçekleşti 100'ün üzerinde insan hayatını kaybetti. Bizler en azından onlara yardım etmek, yiyeceklerine, temel insani gereksinimlerine ulaşabilmelerini sağlamak konusunda elimizden geleni yapıyoruz. Kalıcı barış sağlanmadıkça yapılan her şey bir pansuman olarak kalacak, nedeni çözmeyecek. " dedi.
 
Sosyal Hizmet Merkezi'nde hasta çocuğuyla birlikte kalan Filistinli Esmahan Abu Mustafa, oğlunun lösemi hastası olduğunu, Gazze'de savaş yüzünden tedavi göremediği için Türkiye'ye getirildiklerini, Türk Kızılay'ın hem tedavi, hem de konaklama imkânı sunduklarını söyledi.
 
Bir diğer Filistinli Samah Abu Tebeen ise hasta oğlunun Gazze'de hastanelerin bombalanması yüzünden tedavi göremediğini, ilaçlarını almadığından dolayı durumunun ağırlaştığını ve bu nedenle Türkiye'ye gelir gelmez tedavilerinin yapıldığını dile getirdi.
 
Ankara programında Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’la da bir araya gelen Genel Başkan Yılmaz ile IFRC Başkanı Forbes’a Yönetim Kurulu ile Genel Müdürlük yöneticileri ve gönüllüler de eşlik etti.