Kurumsal Haberler

Kızılay’ın İyilik Gemisi Gazzelilere Umut Oluyor

09/03/2024 PAYLAŞ:   

Gazze'ye ulaştırılması için Türk Kızılay öncülüğünde hazırlanan İyilik Gemisi, 2 bin 737 tonluk insani yardım malzemesiyle bölgeye en büyük yardım sevkiyatını gerçekleştirdi.
 
Gazze’deki savaş mağdurları için hazırlanan “İyilik Gemisi”, Türk Kızılay, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), bağışçılar ve sivil toplum kuruluşlarıyla yapılan iş birliğiyle temin edilen hazır yemek içerikli gıda kolileri, su, un, giyim, hijyen, çadır, uyku tulumu, battaniye, barınma malzemeleri, tıbbi ve bebek malzemeleri "MARIN" adlı gemiyle Mersin Limanından Mısır’a gönderildi.
 
“Bu gemi, Türk halkının şefkatini, yardımseverliğini, doğasını, iyiliğini taşıyor”
 
Gazze'ye içerisinde temel ihtiyaç malzemesi olan en büyük gemiyi göndermenin heyecanını yaşadıklarını söyleyen Türk Kızılay Genel Başkanı Prof. Dr. Fatma Meriç, “Bu gemi Türk Kızılay’ın değil, bu İyilik Gemisi. Bu gemi, Türk halkının şefkatini, yardımseverliğini, doğasını, iyiliğini taşıyor. İlk önce Mısır'ın El Ariş Limanı'na, oradan da tırlara yüklenerek Gazze'ye bu emanetlerin ulaşmasını sağlayacağız." diye konuştu.
 
Bu yardımların uzun süreli ve sürekli yapılmasının önemini anlatan Yılmaz, “Yardım gemimiz orada boşaltıldıktan sonra burada tekrar yüklenilecek ve gönderilecek. Oraya giden tüm emanetlerimizin de sonuna kadar takipçisi olacağız, kimsenin şüphesi olmasın. Yardımlar orada tırlara yüklenecek ve Refah Kapısı'ndan içeriye kadar uğurlanacak." ifadelerini kullandı.
 
“Gazze'de şu anda insanlar suya, ilaca ulaşamıyor”
 
Ramazan’da hem Gazze'ye hem de deprem bölgesine yardımların devam edeceğini vurgulayan Yılmaz, “Gazze'de şu anda insanlar suya, ilaca ulaşamıyorlar. Yaşam mücadelesi veriyorlar. Biz, bir taraftan deprem bölgemizdeki vatandaşlarımızın elini bırakmayacağız. Orada yine sofralar kuracağız. Büyük iftar sofraları, şenlikli ramazan geceleri, sahur geceleri yaşayacağız. Bir taraftan da Gazze'ye de 'biz sizi unutmadık' demeye, en azından yardımlarımızı göndermeye devam edeceğiz.” dedi.
 
MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı da Gazze'de çok büyük dram ve trajedi yaşandığını ifade etti. Gazze'ye yardımların devam edeceğini aktaran Asmalı, "İyiliği çoğaltmamız lazım. Orada gerçekten çok büyük bir trajedi yaşanıyor. Orayı dualarımızda unutmuyoruz. Oradaki kardeşlerimize fiili destek mahiyetinde şu an gıda gidiyor. Yarın belki barış, ateşkes sağlanır, huzur gelir. Ondan sonra da oranın inşası noktasında da yardımlarımızı devam ettirelim." ifadesinde bulundu. Asmalı, gıda yardımlarının sorunsuz şekilde Gazze'ye gittiğini belirterek, kampanyaya destek verenlere teşekkür etti.

Geminin uğurlamasına, Türk Kızılay Genel Başkan Yardımcısı Ramazan Saygılı, MÜSİAD heyeti ile şubeler ve Kızılaycılar da eşlik etti.

Kesintisiz İletişimi Türksat Sağladı

İyilik Gemisi'nin kesintisiz iletişimi için Türksat tarafından geliştirilen SOTM anteni kuruldu. Sistem saysesinde sunulan yüksek hızlı internetle geminin seyrine yönelik bilgiler alındı.