Kurumsal Haberler

Türk Kızılay Kurban Vekâlet Bedellerini Açıkladı

14/05/2024 PAYLAŞ:   

Gelenekselleşen vekâletle kurban kesim kampanyasını başlatan Türk Kızılay, kurban bedel fiyatının yurt içi ve Gazze için 11 bin 750 lira, yurt dışı için ise 4 bin 300 lira olarak açıkladı. Kampanya detaylarını paylaşan Kızılay Genel Başkanı Prof. Dr. Fatma Meriç Yılmaz, Türkiye dahil 21 ülkede yaklaşık 3.8 milyon ihtiyaç sahibine ulaşmayı hedeflediklerini söyledi.  
 
Kurban Bayramı’nda kesilecek her bir kurbanın toplumun tüm kesimlerine ulaşmasını amaçlayan Türk Kızılay, 2024 yılı Kurban Kampanyası’nı “Kurban Bereketini Yıl Boyu Yaşatıyorsan Hilal Olsun Türkiye” sloganıyla başlattı. Ankara’da gerçekleşen kampanya lansmanına, Türk Kızılay Genel Başkanı Prof. Dr. Fatma Meriç Yılmaz, Genel Sekreter Yardımcısı Şükrü Can ve Kızılay yöneticileri katıldı.  
 
2024 yılı Kurban Kampanyası’nın detaylarını açıklayan Prof. Yılmaz, kurban bedel fiyatının yurt içi ve Gazze için 11 bin 750 lira, yurt dışı için ise 4 bin 300 lira olarak belirlendiğini duyurdu. Bu yıl 28 bini yurtiçi olmak üzere toplam 128 bin kurban hissesi hedefiyle 3.8 milyon ihtiyaç sahibine ulaşmayı amaçladıklarını söyleyen Yılmaz, Türkiye’de deprem bölgesindeki afetzedeler ile Gazze’deki çatışma mağdurlarına ulaşmanın Kızılay’ın öncelikleri olduğunu anlattı:  
 
Öncelik deprem bölgesi ve Gazze  
“Türkiye’de bu sene yine konserve modelimize döndük. Kurban bereketini yıl boyu yaşatmanın yolu bu konserveler. Bu sayede sadece kurban döneminde değil, yıl boyunca ihtiyaç sahiplerine daha kontrollü ve sürekli şekilde kurban payı ulaştırabiliyoruz. Yurtiçinde 81 ilde 1.3 milyon kişiye dağıtımlarımızı gerçekleştireceğiz.  
 
Bir kez daha deprem bölgesini unutmayalım diyorum. Tünelin ucunda ışık görünse de konteyner kentlerdeki afetzedelere 1-1.5 sene daha ‘Sizin yanınızdayız’ dememize ihtiyaç var. Biz Kızılay olarak bölgeden hiç ayrılmadık. Son depremzede yuvasına kavuşuncaya kadar da ayrılmayacağız. Kurban döneminde de sizlerin emanetini deprem bölgesine ulaştırmaya devam edeceğiz. 
 
Konserveler İyilik Gemileriyle gönderilecek  
Bu sene bir de Gazze gerçekliğimiz var. Bildiğiniz gibi İyilik Gemilerimizle yardımlarımızı sürdürüyoruz. Ancak Gazze’ye ulaşımda dönem dönem aksamalar oluyor. 6 Mayıs’tan bu yana maalesef bütün kapılar kapanmış durumda. Dolayısıyla oraya doğru şekilde ulaşabilmek için uzun ömürlü ve sağlıklı bir yönteme ihtiyacımız vardı. Bu nedenle yurtiçinde yaptığımız konservelerin bir kısmının bağışını Gazze özelinde alarak bu operasyonu yurtiçinden gerçekleştirmeye karar verdik. Bağış kanallarımızda yurtiçiyle aynı bedel ve aynı operasyonla yürüyecek şekilde Gazze ve Filistin bağışlarımız olacak ve konservelerimizi İyilik Gemilerimizle gönderiyor olacağız.”  
 
Yurtdışı kurban kesimleri  
Kızılay, yurtdışı için 100 bin olarak belirlediği kurban hissesiyle de 2.5 milyon ihtiyaç sahibine ulaşmayı hedefliyor. Kampanya kapsamında Balkanlar’da Bosna Hersek, Bulgaristan, Kuzey Makedonya, Kosova, Asya’da Afganistan, Bangladeş, Kırgızistan, Pakistan; Ortadoğu’da Irak, Suriye, Yemen; Afrika’da ise Çad, Nijer, Somali, Kenya, Sudan, Tanzanya, Uganda, Burkina Faso olmak üzere toplam 19 ülkede vekâletle alınan kurbanların kesimlerini yapacak. 
 
Kızılay Kurban Modeli  
“Kızılay Kurban Modeli” olarak da bilinen vekâletle kurban kesimi sayesinde hayırseverler kurban ibadetlerini, amacına ve kuralına uygun olarak yerine getirebiliyor. Kızılay’ın yürüttüğü model sayesinde kurbanlıklar veteriner hekimler tarafından seçilerek, modern kombinalarda, hijyenik şartlarda, vekâlet sahiplerinin isimleri okunarak, Kurban Bayramı’nın ilk üç günü kesiliyor. İslami şartlara uygun şekilde gerçekleştirilecek kesimlere din görevlileri, veteriner hekimler ve noterler de eşlik ediyor.  
 
Kurban Vekâleti Yöntemleri 
Hayırseverler kurban vekâletlerini, bankalarda bulunan Kızılay bağış hesapları, internet bankacılığı, www.kizilay.org.tr, mobil uygulama, fast/eft/havale ile hesap numaralarına, 168 Kızılay ücretsiz danışma ve bağış hattı ile ülke genelindeki tüm Kızılay şubelerinden verebiliyorlar.