Kurumsal Haberler

Türk Kızılay İlk Yardım Tecrübesini Dünyaya Aktaracak

25/06/2024 PAYLAŞ:   

Türk Kızılay, Uluslararası Kızılay ve Kızılhaç Dernekleri Federasyonu (IFRC) tarafından verilen Küresel İlk Yardım Akreditasyonu belgesini alan ilk Kızılay oldu. Dünya üzerindeki 191 ulusal dernekten sadece yedisinde bulunan akreditasyon belgesi ile Kızılay’ın ilk yardım tecrübesi tüm dünyayı kapsayan geçerliliğe ulaştı.
 
Dünya üzerindeki ulusal derneklerden Almanya, Avusturya, İsrail, Hollanda, Portekiz ve Ukrayna’dan sonra Türk Kızılay da Küresel İlk Yardım Akreditasyonu belgesini almaya hak kazandı. Akreditasyon belgesini Türk Kızılay adına Toplumsal Hizmetler Genel Müdürü Gazi Alataş IFRC Türkiye Delegasyonu Başkanı Jessie Thomson’dan aldı.
 
İlk yardım alanının Kızılay’ın kurulduğu günden bu yana halk sağlığı çalışmalarındaki ana fonksiyonlarından birini oluşturduğunu dile getiren Türk Kızılay Genel Başkanı Prof. Dr. Fatma Meriç Yılmaz, “Topluma baktığımız zaman ilk yardım, herkesin bilmesi gereken ve hem kendi sağlığı için hem de çevresindekiler için birer kahraman haline gelebildiği bir meziyet, bir altın bilezik. Uluslararası alanda da bu akreditasyonu alıyor olmak, bu eğitimlerden başarıyla geçtiğimizi ifade ediyor olmak, gurur verici. Bundan sonraki süreçte ise çok iyi bildiğimiz, uluslararası standartlarda uyguladığımız ilk yardımı çok daha fazla kişiye ulaştıracağız.” dedi.
 
Eğitim programı ve ilk yardım merkezlerinin eğitim kalitesinin akredite edildiğini söyleyen Gazi Alataş, dünyada yalnızca yedi ülkenin bu akreditasyona sahip olduğunu ve diğer Kızılay dernekleri arasında bu belgeyi alan ilk Kızılay olmanın önemini vurguladı
 
IFRC Türkiye Delegasyonu Başkanı Jessie Thomson ise “İlk yardım eğitimlerimiz de dahil olmak üzere hizmet verdiğimiz insanlara her zaman mümkün olan en iyi hizmeti sunuyoruz. Bu akreditasyon da Türk Kızılay’ın mükemmelliği ve mümkün olan en yüksek standartları sağlamaya kararlı olduğunun bir örneğini oluşturuyor.” ifadesinde bulundu.