Kurumsal Haberler

Kızılay’dan Milli Mücadelenin Sembolü “Kara Fatma” İçin Anma

05/07/2024 PAYLAŞ:   

Kızılay Gönüllüleri, milli mücadele döneminin kadın kahramanlarından “Kara Fatma” lakaplı Üsteğmen Fatma Seher Erden’i ölümünün 69’uncu yılında kabri başında andı.
 
Milli mücadele döneminde aşçılık, hasta bakıcılık, hemşirelik gibi pek çok görevin yanında İstiklal Harbi'nde 300 kişilik birliği komuta eden Fatma Seher Erden, İstanbul’da Kulaksız Mezarlığı’ndaki kabri başında dualarla anıldı.
 
Hilal-i Ahmer’in binlerce kahramanı arasında yer alan Fatma Seher Erden’in anıt mezarı başında düzenlenen anma töreni Kur’an-ı Kerim tilaveti ve şehitler için duayla başladı. Üsteğmen Fatma Seher Erden adına gerçekleştirilen hitabın ardından Genç Kızılay gönüllüleri ‘Kara Fatma’nın kabrine onarım ve bakım yaptı.
 
Cesareti ve fedakarlığıyla Türk kadınının ulusal kurtuluş mücadelesine verdiği katkıyı temsil eden Fatma Seher Erden, Sivas Kongresi sırasında Mustafa Kemal Paşa ile görüşerek savaşa katılmak için izin istemiş,  “Kara” lakabını da, üsteğmen rütbesini de Mustafa Kemal’den almıştı.
 
Savaşın sona ermesinin ardından İstanbul’a yerleşen ve 2 Temmuz 1955’te hayata veda eden Fatma Seher Erden, kendisine bağlanan üsteğmenlik maaşını Kızılay’a bağışlamasıyla ilgili “Bütün emel ve arzumla yapmış olduğum hizmetten hiçbir menfaat beklemiyordum. Bu itibarla taltif edilmiş olduğum rütbenin mukabilinde verilecek maaşımı Kızılay’a terk etmekle son vatani vazifemi yaptım” demişti.