Ankara Şubesi'nden Kızılay Çocuk Projesi

17/04/2019 PAYLAŞ:   

Farklı projelere imza atan Türk Kızılay Ankara Şubesi, öğrencilerin çalışmalarının profesyonel ekiple destekleneceği "Kızılay Çocuk" projesini hayata geçirdi.
 
Türk Kızılay Ankara Şubesi Şehit Serhat Önder Çocuk Koruma Merkezi'nin yürütücülüğündeki "Kızılay Çocuk" projesi kapsamında çocuklara Kızılay’ın tanıtımı, ilk yardım, afete hazırlık ve müdahale, kan ve kök hücre bağışı, gönüllülük, liderlik, takım çalışması, çocuk hakları gibi başlıklarda eğitim verilecek. İlk olarak ise 5'er ilk ve ortaokul olmak üzere 10 pilot okul belirlendi. Pilot olarak belirlenen okullardan Piri Reis İlkokulu öğrencileri de, Türk Kızılay Afet Operasyon Merkezi'ne (AFOM) gelerek, Kızılay’ın görev alanlarına ilişkin bilgi aldı, birimleri yerinde gezdi.
 
“Projeyle Kızılay’ı ve faaliyetlerini daha iyi bilen çocuk Kızılaycılar yetiştirilecek”
 
Okullarda gerçekleştirilen Kızılay Kulübü (Kızılay Kolu) çalışmalarının profesyonel ekiple sistematik bir şekilde destekleneceğini ve geliştirileceğini anlatan Türk Kızılay Ankara Şubesi Başkanı Sema Kopuz Yetiş, "Projeyle Kızılay’ı ve faaliyetlerini daha iyi bilen çocuk Kızılaycılar yetiştirilecek. Belirlenen pilot okullarda danışman öğretmen, genç gönüllüler ve öğrencilerle birlikte bir eğitim dönemini kapsayan planlama yapılacak. Bu kapsamda, daha önce danışman öğretmenler tarafından verilen ilk yardım, afet yönetimi gibi Kızılay’ı anlatan eğitimlere farklı bir boyut kazandırmak adına çocukların daha aktif ve somut bir şekilde öğreneceği, yaparak yaşayarak öğrenme yoluyla gerçekleştirilmesine olanak sağlanacak. Kızılay Kulübündeki öğrenciler, danışman öğretmen ve genç gönüllülerin her ay Türk Kızılay’ın farklı bir birimine götürülerek, orada profesyonel ekipler tarafından Kızılay’ı yerinde öğrenmeleri sağlanacak.” dedi.
 
“Kızılaycı olmaktan mutluluk duyuyorum”
 
Geziye katılan çocuk Kızılaycılardan 4. sınıf öğrencisi Onur Yıldırım, okullarına daha önce Kızılay’dan yetkililer geldiğini ancak burada birçok konuda daha fazla bilgi edindiklerini söyledi. Öğrendiklerini ailesine ve arkadaşlarına anlatacağını kaydeden Yıldırım, Kızılaycı olmaktan mutluluk duyduğunu dile getirdi.