Urla’da Çevre İçin Engelsiz Adımlar Defilesi

09/12/2019 PAYLAŞ:   

Zihinsel engelli ve otizmli gençler, topladıkları farklı geri dönüşüm malzemelerinden tasarladıkları kıyafetleri, Türk Kızılay Urla Temsilciliği’nin organizasyonunda düzenlenen bir defileyle ürünlerini sergileme fırsatı buldu.
 
Duş perdesinden yağmurluk, dantel ve oyalardan gelinlik, gazete, yumurta kolileri ve çuvallardan elbise, naylonlardan şapka ve çantanın yer aldığı büyük ilgi gören defileye, ünlü Moda Tasarımcısı Hakan Akkaya da destek verdi. Türk Kızılay Urla Temsilciliği ve Urla Kaymakamlığı organizasyonunda düzenlenen "Çevre İçin Engelsiz Adımlar" isimli defile Urla’daki Hakan Çeken Kültür Merkezi’nde özel çocukların sunumuyla gerçekleştirildi. Etkinlikte müzik öğretmeni Sevil Şimşek'in şefliğinde yaklaşık 8 aydır çalışan zihinsel engelli ve otizmli gençler, çeşitli şarkıları da seslendirdi.
 
“Bu kıyafetleri hazırlarken çocuklarımız ve anneleri çok çaba sarf etti”
 
Urla’nın gönüllü hareketleriyle daha da yaşanır bir yer haline geldiğini belirten Urla Kaymakamı Önder Can, programda emeği geçenlere teşekkür etti.
 
Yaşama sevinciyle hayata tutunan bütün engellilerin sadece bir gün değil her gün yanlarında olunması gerektiğini vurgulayan Türk Kızılay Urla Temsilcisi Nurgül Saltık ise, “Sevgi, saygı, umut, azim ve empati ile tüm engelleri aşabiliriz. Gerçek engelli, bu değerleri kaybedendir. Engelsiz yüreklerimizin ve annelerinin sosyal hayatta aktif biçimde yer almaları, kendilerine, ailelerine ve topluma yararlı birey haline gelebilmeleri için birlikte çalışıyoruz ve 2015 yılından bu yana 'hayata bağlan' diyoruz. Biz engelsiz yüreklerle beraber, engelsiz ve atıksız bir dünya için el ele verdik ve izlediğiniz güzellikleri oluşturduk. Tamamen atık malzemelerden oluşan bu kıyafetleri hazırlarken çocuklarımız ve anneleri çok çaba sarf etti.” dedi.
 
Programa Moda Tasarımcısı Hakan Akkaya, Türk Kızılay Yönetim Kurulu Üyesi Ercan Tan, Urla Kaymakamı Önder Can’ın yanı sıra Urla Belediye Başkan Yardımcısı Emine Sağlam Baş, İzmir Valisi Erol Ayyıldız'ın eşi Dilek Didem Ayyıldız, AK Parti Urla İlçe Başkanı Murat Nart, CHP İlçe Başkanı Hakan Özbadur ve İYİ Parti İlçe Başkanı Yüksel Bıyık ile vatandaşlar da katıldı.