Kızılay Düzenlediği Yarışmayla İnsancıl Hukuka Katkı Sağlıyor

14/09/2023 PAYLAŞ:   

Türk Kızılay ve İstanbul Uluslararası Hukuk Merkezi (ICIL) iş birliğinde Uluslararası Kızılhaç Komitesi (ICRC) desteği ile organize edilen Kırımlı Dr. Aziz Bey Uluslararası İnsancıl Hukuk Farazi Dava Yarışması ve Yaz Okulu’nun üçüncüsü Türk Kızılay’ın Heybeliada Gençlik Kampında gerçekleştirildi.
 
Dünyanın farklı bölgelerindeki hukuk fakültesi öğrencilerinin ve akademisyenlerin katılımıyla İstanbul’da Kırımlı Dr. Aziz Bey Uluslararası İnsancıl Hukuk Farazi Dava Yarışması ve Yaz Okulunun üçüncüsü gerçekleştirildi. Uluslararası insancıl hukuk konusundaki akademik ve pratik birikimin geliştirilmesi, bölgesel ve küresel ölçekte insancıl hukuk çalışmalarının desteklenmesinin hedeflendiği yarışmaya Türkiye, Japonya, Gürcistan, Almanya, Ukrayna, Belarus, Pakistan, İran, Estonya ve Slovenya‘dan 32 öğrenci katıldı.
 
Kızılay Heybeliada Gençlik Kampı’ndaki etkinlikte insancıl hukukta siber saldırılar, insancıl hukuk ve insan hakları hukuku arasındaki etkileşim, savaş esirlerinin korunması, terörizm insancıl hukuk, tıbbi personelin korunması, yapay zekânın silahla olarak kullanılması, çatışmaların sınıflandırılması, insancıl hukukta hayvanların korunması ve iklim değişikliği konularında dersler verildi. Dava yarışması kapsamında ise yarışmacıların uluslararası insancıl hukukun temel normlarına ve sahadaki uygulamalarına bilgi eşiğini değerlendiren 5 farklı senaryo üzerinden yarışmalar organize edildi. Ayrıca etkinliğin son günü, insancıl hukuk alanında çalışmalar yürüten genç akademisyenlerin katılımıyla bu çerçevede güncel gelişmelerin tartışıldığı İnsancıl Hukuk Forumu organize edildi.
 
Yaz Okulu kapsamında alanında yetkin akademisyenler tarafından verilen dersler “Kırımlı Aziz Bey Collected Courses on International Humanitarian Law” serisi altında ayrıca kitap olarak basılacak.  Bu kapsamda geçen seneki etkinlikte verilen derslerin metinlerinden/makalelerinden oluşan ve Kızılay Kültür Sanat Yayınları tarafından basılan “Kırımlı Aziz Bey Collected Courses on International Humanitarian Law Vol. I” kitabı da öğrencilere tanıtıldı.