Genel Müdür Altan’dan Lübnan’ın Ankara Büyükelçisi’ne Ziyaret

06/08/2020 PAYLAŞ:   

Lübnan’ın Beyrut Limanı’nda meydana gelen yıkıcı patlamanın ardından Lübnan halkının yaralarını sarmak için acil tıbbi malzemelerle insani yardım ekiplerini bölgeye gönderen Türk Kızılay, Genel Müdür Altan’ın katılımıyla Lübnan’ın Ankara Büyükelçisi Gassan Muallim’e bir ziyaret gerçekleştirdi.
 
4 Ağustos Salı günü Lübnan’ın ticaret merkezi Beyrut Limanı’ndaki bir depoda çıkan yangının 2 bin 750 ton amonyum nitratın bulunduğu başka bir depoya sıçramasıyla 100’ün üzerinde insanın hayatını kaybettiği, binlercesinin ise yaralandığı şiddetli bir patlama meydana gelmişti. Felaketin hemen ardından harekete geçen Kızılay, Lübnan için bin adet tulum, 100 koruyucu gözlük, 10 bin maske, 20 bin eldiven, 50 ventilli maske ve bin 1152 ünite kan torbasını Ankara Etimesgut Askeri Havalimanı’ndan bölgeye ulaştırdı.
 
Bu zor süreçte Lübnan’a olan desteğini sürdüren Türk Kızılay, Genel Müdür Dr. İbrahim Altan’ın katılımıyla Lübnan’ın Ankara Büyükelçisi Gassan Muallim’i makamında ziyaret ederek Beyrut’ta meydana gelen patlamaya ilişkin atılacak adımlar ve yürütülecek iyileştirme çalışmaları hakkında da fikir alışverişinde bulundu.
 
Türkmen Bakan Maruf’tan Teşekkür
 
Büyükelçilik ziyaretinin ardından Irak Türkmen Cephesi Yürütme Kurulu Üyesi ve Türkmen Bakanı Aydın Maruf ve beraberindeki heyeti makamında ağırlayan Genel Müdür Altan, Kızılay’ın Irak’ta yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgi verdi. Kızılay’ın yardım faaliyetlerinden ötürü memnuniyetlerini dile getiren heyet, Genel Müdür Altan’a teşekkürlerini iletti.