Yönetim Kurulumuz

TÜRK KIZILAYI GENEL MERKEZ YÖNETİM KURULU
   

 
 
 
 

 
TÜRK KIZILAYI GENEL MERKEZ DENETİM KURULU
 
 
 
 
 
TÜRK KIZILAYI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
İbrahim Altan
 

Dr. KEREM KINIK - Genel Başkan


1970 yılında Hekimhan’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini İstanbul'da tamamladı. 1993 yılında İstanbul Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. 1995 yılına kadar Amasya'da Sağlık Ocağı Sorumlu Hekimi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sağlık Dairesi’nde Müdür Yardımcısı olarak çalıştı. İstanbul 10. dönem İl Genel Meclisinde Meclis Üyesi ve Sağlık Komisyonu Başkanı olarak görev yaptı. Avrupa Birliği Bölgeler Asamblesi Sağlık ve Sosyal Politikalar Komisyonunda İstanbul’u temsil etti. Çeşitli Sivil Toplum ve İnsani Yardım Kuruluşlarında yöneticilik yaptı.

Profesyonel iş hayatında ulusal ve uluslararası teknoloji firmalarında Genel Müdürlük görevi yapan Kerem Kınık, Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi'nde Afet Tıbbı alanında da doktora çalışmaları yürütmektedir.

2015 yılından bu yana Türk Kızılayı Genel Başkan Vekilliği görevini yürüten Kerem Kınık, 4 Nisan 2016 Türk Kızılayı Olağan Genel Kurulu’nda Genel Başkanlığa seçilmiştir. İngilizce ve orta seviyede Arapça bilmektedir. Dr. Hatice Öztürk Kınık'la evli olan Kerem Kınık’ın Muhammed Furkan, Abdullah Harun ve Fatıma Zehra isimlerinde üç çocuğu vardır.

www.keremkinik.com

İSMAİL HAKKI TURUNÇ - I. Genel Başkan Yardımcısı


1952 yılında Sivas’ta doğdu. İstanbul’da ticaret hayatına atılan Turunç, sosyal sorumluluk konularına da önem verdi, birçok sivil toplum kuruluşunda görev aldı, önemli çalışmalara katıldı. İsra Uluslararası Yardımlaşma Derneği Başkanı, Dünya Yetimler Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi, Yardım Eli Yardımlaşma Derneği Kurucu Üyesi, Şehremini Ayvansaray Spor Klüpleri As Başkanı, Fatih Amatör Spor Kulüpleri Derneği Başkanı ve Türbeler Müzeler Yardımlaşma Derneği Yönetim Kurulu Üyesi olan Turunç, 2013 yılında seçildiği Türk Kızılayı Yönetim Kurulu Üyeliğine devam etmektedir. Fatih Belediye Başkan Yardımcılığı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Danışmanlığı görevlerini de sürdüren Turunç, evli ve altı çocuk babasıdır.

Dr. NACİ YORULMAZ - II. Genel Başkan Yardımcısı


1978 yılında Elazığ Palu’da doğdu. İlkokulu Bilecik Söğüt’te, ortaokul ve lise eğitimini İstanbul’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü’nden mezun oldu. Üniversite eğitiminden sonra, dünya ekonomisi ve iktisat tarihi alanlarında çalışmalarda bulundu. Yedi yıl yaşadığı Almanya’da Heidelberg, Tübingen ve Berlin Freie üniversitelerinde iktisat ve iktisat tarihi alanlarında çalışmalar yaptı. Asya ekonomileri hakkında Malezya, Hindistan ve Pakistan’da akademik araştırmalarda bulundu. Avrupa’da bulunduğu yıllarda sivil toplum kuruluşlarında etkin rol aldı. Almanya’da Genç MÜSİAD’ın kurucu başkanlığını yaptı. 2007 yılında iktisat tarihi alanında doktora yapmak için Birmingham Üniversitesi’nden kabul alarak İngiltere’ye gitti. Doktora tezini II. Abdülhamit dönemi Osmanlı-Almanya ilişkilerini savunma sanayisi bağlamında inceleyen Yorulmaz Türkiye, Almanya, Amerika, İngiltere, Avusturya ve Meksika’da arşiv çalışmaları yaptı. Akademik çalışmalarını Amerika’da University of Washington, Seattle ve Stanford University, Stanford’da tamamlayarak Türkiye’ye döndü. Amerika’da bulunduğu dönemlerde tamamladığı bilimsel kitabı İngiltere’nin önemli yayın evlerinden IB.Tauris tarafından 2014’ün Eylül ayında “Arming the Sultan: German Arms Trade and Personal Diplomacy in the Ottoman Empire Before World War I” başlığıyla İngilizce olarak basıldı. Başbakan Müşaviri olarak görevini sürdüren Dr. Naci Yorulmaz, 2015 yılında Kızılay Yönetim Kurulu üyeliğine seçildi. 4 Nisan 2016 tarihinde gerçekleşen Olağan Genel Kurul’da yeniden Kızılay Yönetim Kurulu Üyeliğine seçilen Yorulmaz, iyi derecede İngilizce ve Almanca, orta düzeyde ise Arapça bilmektedir. Yorulmaz, evli ve iki çocuk babasıdır.

Av. AYŞEGÜL GENÇ - Yönetim Kurulu Üyesi


1967 yılında Tokat Zile’de doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini Zile’de tamamladı. 1983-1987 yılları arasında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde öğrenim gördü. 1987-1988 yıllarında avukatlık stajını tamamladı. 1988 yılında Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nde ilk kadın Müfettiş Yardımcısı oldu. 1989 yılında Hakimlik sınavını kazandı, ancak Müfettişlik mesleğine devam etti. 1993 yılında ilk kadın Başbakanlık Müfettişi olarak Başbakanlıkta göreve başladı. O tarihten bu yana Başbakanlıkta görev alan Ayşegül Genç, halen Başbakanlık Başmüfettişi olarak görev yapmaktadır. Aynı zamanda, Başbakanlık Müfettişleri Derneği Başkanıdır. 23 Mart 2015 tarihinde yapılan Türk Kızılayı Olağanüstü Genel Kurulu’nda Yönetim Kurulu Üyesi seçilen Ayşegül Genç, aynı dönemdeTürk Kızılayı Genel Sekreterliği yapmıştır. 4 Nisan 2016 tarihinde Türk Kızılayı Olağan Genel Kurulu’nda yeniden Yönetim Kurulu Üyeliğinde seçilmiştir.

TUNCAY KOPUZ - Yönetim Kurulu Üyesi


1969 yılında Rize’de doğdu. İstanbul’da uzun yıllar gıda perakendecilik sektöründe ticari hayatına sürdüren Kopuz, hazır giyim ve tekstil alanında faaliyet gösteren ANA Giyim Şirketinin Yönetim Kurulu Başkanlığını yürütmektedir. Tuncay Kopuz, ticaret hayatının yanı sıra sivil toplum kuruluşlarında da aktif olarak görev almaktadır.

Fatih Girişimci İş Adamları Derneği Kurucu Başkan Vekilliğini yürüten Kopuz, Kopuzlar Vakfı Başkan Vekilliği, Eyüp Emniyet Hizmetleri Geliştirme Derneği Genel Sekreterliği, Eyüp Spor Kulübü Başkan Yardımcılığı görevlerini sürdürmektedir.

2005-2007 yılları arası Türk Kızılayı Eyüp Şube Başkanlığı yapan Kopuz, 2007-2009 yılları arasında Türk Kızılayı Genel Başkan Danışmanlığı, 2010-2013 yılları arasında Denetim Kurulu Üyeliği 2013-2015 yılları arasında Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini üstlenmiştir. Kopuz, 2016 Olağan Genel Kurulunda Yönetim Kurulu Üyeliğine tekrar seçilmiştir. Kopuz, evli ve üç çocuk babasıdır.

Prof.Dr. FATMA MERİÇ YILMAZ - Yönetim Kurulu Üyesi


1975 yılında Ankara’da doğdu. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Tıpta uzmanlık eğitimini Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tamamladı. Aynı hastanede başasistan olarak görev yaptı. 2008 yılında doçentlik unvanı alan Yılmaz, Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Klinik Şef Yardımcısı olarak görev yaptı. Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyokimya Anabilim dalına doçent olarak atanan Yılmaz, aynı üniversitede profesör unvanını aldı. 2012-2015 yılları arasında Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Biyokimya Laboratuvarı Eğitim ve İdari Sorumluluğu ile Laboratuvar Koordinatörlüğü görevini yürüttü. Ulusal ve uluslararası alanda çok sayıda yayınlanmış makalesi bulunan Yılmaz, Ankara 1. Bölge Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği görevine devam etmektedir. 2015 yılında Türk Kızılayı Yönetim Kurulu üyeliği yapan Yılmaz, 4 Nisan 2016 tarihinde yapılan Türk Kızılayı Olağan Genel Kurulu’nda yeniden Yönetim Kurulu Üyeliğine seçilmiştir..

HÜSEYİN CAN - Genel Sekreter


1958 yılında İstanbul’da doğdu. Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden mezun oldu. 1982 yılında Muş’ta başladığı öğretmenlik hayatına İstanbul’un değişik ilçelerinde, 1991 yılına kadar devam etti. Sonrası inşaat sektöründe çalışma hayatına başlayan Can, halen bu sektörde çalışmalarını sürdürmektedir. 2006 yılından bu yana Türk Kızılayı Ümraniye Şube Başkanlığı görevini yürüten Can, aynı zamanda Balıkesir-İstanbul İl Dernekleri Yönetim Kurulu, Ümraniye İlçesi İnsan Hakları Komisyon Üyesidir. 2015 yılında ise Kızılay Genel Sekreter Yardımcılığı görevi yapan Can, 4 Nisan 2016 tarihinde yapılan Türk Kızılayı Olağan Genel Kurulu’nda yeniden Yönetim Kurulu Üyeliğine seçilmiştir. Hüseyin Can, evli ve 3 çocuk babasıdır.

ERCAN TAN - Yönetim Kurulu Üyesi


1962 yılında İstanbul’da doğdu. İlk ve ortaokulu Koca Mustafa Paşa’da, liseyi Şehremini Lisesi’nde tamamladı. Öğrencilik yıllarında ticaret hayatına atılan Tan, aynı dönemde sivil toplum örgütlerinde de gönüllü olarak görev almaya başladı.

1984 yılında, askerlik görevini tamamladıktan sonra, iç mimari ve inşaat şirketi kurdu. Fabrika inşaatları, konut müteahhitliği yaptı. Catering sektöründe faaliyet gösteren şirket kurdu. 1990 yılında ise tekstil sektörüne geçiş yaptı. Çınar Tekstil şirketini kurarak iç piyasa ve ihracat faaliyetleriyle yüzlerce kişiye istihdam sağladı.

2005 yılında Türk Kızılayı Gürpınar Şubesi’nin Kurucu Başkanı oldu. 2010 yılında ise Merter Şubesi’ni kurdu ve 2016 yılına kadar Şube Başkanlığı görevini sürdürdü. Şube Başkanlığı döneminde ‘Sevgi ve Kardeşlik Mağazaları’, ‘Engelli Meslek Edindirme Projesi’, ‘Kızılay Uni Mağaza’ gibi birçok projeyi hayata geçirdi, Kızılay şubeleri arasında örnek oldu. Merter Sanayici ve İş Adamları Derneği (MESİAD), Türkiye Moda ve Hazır Giyim Federasyonu, İstanbul Tokatlılar Derneği, İstanbul Tekstil Konfeksiyon İhracatçılar Birliği, İstanbul Ticaret Odası, Türkiye Çevre Koruma Kurumu (ÇEVKO), Türkiye İnsan Hakları İlçe Kurulu, Güngören Kent Konseyi, İstanbul Şehirliler Derneği, Yıldız Teknik Üniversitesi Vakfı ile Florance Nightingale Hemşire Mektepleri ve Hastaneleri Vakfı’nda başkanlıkları, üyelikleri ve onursal başkanlıkları da bulunan Ercan Tan, 4 Nisan 2016 tarihinde yapılan Türk Kızılayı Olağan Genel Kurulunda Yönetim Kurulu Üyeliğine seçilmiştir. Sosyal yardım ve destek projeleriyle birçok ödüle de layık görülen Tan, evli ve 1 çocuk babasıdır.
 

AHMET İŞGÜZAR - - Genel Sekreter Yardımcısı


1955 yılında Sakarya’da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Sakarya’da tamamladı. Üniversite eğitimi için 1982 yılında Irak’ın başkenti Bağdat’a gitti. Uluslararası Bağdat Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Fakültesi’nden 1986 yılında mezun oldu. 1974-2013 yılları arası asfalt ve beton imalatı yapan firmanın sahibi olarak yöneticilik yaptı.

Sakaryalılar Sosyal Yardım Vakfı’nı 1993 yılında kuran İşgüzar, halen Vakfın Mütevelli Heyeti Başkanıdır. Sakarya Rizeliler Kültür ve Dayanışma Derneği’nin kurucusu olan İşgüzar, MÜSİAD’ın Sakarya Şubesi’nin de kurucusu ve aktif üyesidir. 1999-2006 yılları arasında Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Üyeliği yapan İşgüzar, Sakarya Büyükşehir Kent Konseyi Başkanlığı görevini sürdürmektedir. İşgüzar, 2011 yılında ise Türk Kızılayı Sakarya Şube Başkanı olarak seçildi. Nisan 2016 yılında yapılan Genel Kurul’da Yönetim Kurulu Üyeliğine seçilen İşgüzar, evli ve 4 çocuk babasıdır.
 

SABAHATTİN TEZDİĞ - Yönetim Kurulu Üyesi


1979 yılında Batman’da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimlerini Batman’da tamamlayan Tezdiğ, Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi Sağlık Kurumları İşletmeciliği Bölümünü bitirdi; aynı fakültenin Uluslararası İlişkiler Bölümü’ne devam etmektedir.

Genç yaşlarda ticaret hayatına atılan ve aile şirketlerinde yöneticilik yapmaya başlayan Tezdiğ, uzun yıllar otel işletmeciliği yaptı. İnşaat sektöründe de faaliyetleri bulunan Tezdiğ, 2004 yılından bu yana ise medikal sektöründe işletmecilik yapmaktadır.

Tezdiğ, 2009 yılında Türk Kızılayı Batman Şube Başkanı seçildi. Ulusal ve uluslararası birçok insani yardım çalışmasına gönüllü olarak katıldı. Batman Valiliği Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nda 2012-2014 yılları arası Mütevelli Heyeti’nde yer aldı. Nisan 2016 tarihinde yapılan Genel Kurul’da Kızılay Yönetim Kurulu Üyeliğine seçildi. Tezdiğ evli ve 3 çocuk babasıdır.

CENGİZ YURDABEKÇİ - Yönetim Kurulu Üyesi


30 Aralık 1942 yılında Manisa’da doğdu. İlk ve orta eğitimini Manisa’da tamamladı. Küçük yaşta ticaret hayatına atılan Yurdabekçi, 2000’li yıllara kadar ayakkabı perakende ve imalatıyla uğraştı. Adalet Partisi’nde Gençlik Kolları İlçe Yönetim Kurulu ve İl Yönetim Kurulları, Belediye Meclis Üyeliği ve İl Genel Meclisi Üyeliği görevlerinde bulundu. 1968 yılında Kızılay Manisa Şubesi’ne üye olan Yurdabekçi, 1978 yılında ise Şube Başkanı olmuştur. 2001-2006 yılları arasında Genel Merkez Kurulu’nda görev alan Yurdabekçi, 4 Nisan 2016 tarihinde gerçekleştirilen Genel Kurul’da Türk Kızılayı Yönetim Kurulu Üyeliği’ne seçilmiştir. 48 yıllık hayat arkadaşını 2014 yılında kaybeden Yurdabekçi’nin 2 çocuğu ve 3 torunu vardır.

Prof. Dr. TURAN ASLAN - Denetim Kurulu Başkanı


1955 yılında Balıkesir’de doğdu. 1980 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Aynı fakültede araştırma görevlisi, Malatya Devlet Hastanesi’nde ise uzman doktor olarak çalıştı. Malatya İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yardımcı doçent, Şişli Etfal Hastanesi ile Vakıf Gureba Eğitim Araştırma Hastanesinde doçent doktor olarak görev yaptı. Halen Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde mesleğini sürdüren Aslan, 2013 yılında da olduğu gibi 4 Nisan 2016 tarihinde yapılan Türk Kızılayı Olağan Genel Kurulu’nda yeniden Türk Kızılayı Denetim Kurulu Başkanı görevine seçilmiştir. Aslan, evli ve dört çocuk babasıdır.

ALİ DİLBER - Denetim Kurulu Üyesi


...

CENGİZ KOÇ - Denetim Kurulu Raportörü


1967 yılında Muş’ta doğdu. İlköğretim ve lise eğitimini Muş’ta tamamladı. Fırat Üniversitesi Hayvan Sağlığı ve Gıda Teknolojisi Bölümünden mezun oldu. Çalışma hayatına Muş Belediyesi’nde İtfaiye Müdürü olarak başladı ve sırasıyla Hal Müdürlüğü, Sosyal İşler Müdürlüğü, Belediye Başkan Yardımcılığı ve Başkan Danışmanlığı görevlerini yürüttü. 2000 yılında profesyonel ligde Muş Spor Kulüp Başkanlığı yaptı. 1998 yılından bu yana ise Türk Kızılayı Muş Şube Başkanlığı yapan Koç, 2004-2010 tarihleri arasında Türk Kızılayı Genel Merkez Kurulu Üyeliği görevinde bulundu. Koç, 2015 yılında olduğu gibi 2016 yılında da yapılan Türk Kızılayı Olağan Genel Kurulu’nda yeniden Kızılay Denetim Kurulu Üyeliğine seçilmiştir

AHMET HİZANLIOĞLU - Denetim Kurulu Üyesi


1959 yılında Bitlis’te doğdu. Anadolu Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü’nden mezun oldu. 1978 yılında Ankara İl Bayındırlık ve İskan Müdürlüğü’nde İnşaat Kontrol Teknisyeni olarak göreve başladı ve 2013 yılında aynı kurumdan emekli oldu.

Hizanlıoğlu 2000’li yılların başından itibaren ise insani yardım faaliyetlerine aktif olarak yer almaya başladı. 2000 yılında Türk Kızılayı Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi seçildi. 2006-2009 yılları arası Genel Merkez Karar Kurulu Üyeliği yaptı. 2007 yılında ise Ankara Şube Başkanı seçildi. Bugün halen başkanlık görevine devam eden Hizanlıoğlu, 2013 yılından bu yana Ankara Valiliği Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesidir.

Şube Başkanı seçildiği günden bu güne Sevgi Bohçası, Çocuk Hükümlülere Yönelik Sosyal Yardım, Aşevi, Küçük Eller Büyük İşler, Sevgi Çarşısı, Türkmenlere Yönelik Sosyal Yardım, Çocuklar Üşümesin ve Şefkat Eli Hediye Çarşısı Projelerini hayata geçirerek örnek olan Hizanlıoğlu, kan bağışı konusunda benzer bir farkındalık oluşturdu. 45 ünite kan bağışlayarak Kişiye Özel Plaket ile ödüllendirildi. Hizanlıoğlu, Nisan 2016 tarihinde yapılan Genel Kurul’da Denetim Kurulu Üyesi olarak seçildi. Evli olan Ahmet Hizanlıoğlu’nun, 3 çocuğu ve bir torunu vardır.

İLHAMİ YILDIRIM - Denetim Kurulu Başkan Yardımcısı


.....

Dr. İBRAHİM ALTAN - Türk Kızılayı Genel Müdürü


​1964 Beykoz/İstanbul doğumlu olan İbrahim Altan, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni bitirdi. Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde "İslâm Tarihinde Sicilya Adası'nın Yeri" adlı tez konusu ile Yüksek Lisansı’nı, “XII. Yüzyılda Kuzey Afrika İtalya Ticari İlişkileri” adlı Doktora tezini tamamladı. Dr. İbrahim Altan, 1993- 2004 yılları arasında Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde İslam Tarihi asistanı olarak çalıştı.
 
Dr. İbrahim Altan, alanı ile ilgili olarak Diyanet İslâm Ansiklopedisi’nde maddeler yazdı, bilimsel dergi ve gazetelerde yayınlar yaptı. Doktora çalışması için bir yıl kadar İtalya’da kaldı, alanı ile ilgili olarak Roma, Perugia ve Sicilya’da araştırmalar yaptı.
 
1999 depremiyle birlikte insani yardım örgütlerinde gönüllü olarak çalışmaya başlayan Dr. İbrahim Altan, hem Adapazarı hem de Düzce deprem bölgelerinde koordinasyon görevi yaptı. Yuvacık- İzmit, Serdivan- Adapazarı, Düzce ve Kaynaşlı’da prefabrik konutların kurulmasını koordine etti.

Nisan 2000 ile Nisan 2013 yılları arasında Deniz Feneri Derneği Yönetim Kurulu’nda Genel Sekreterlik görevini üstlendi. Derneğin ISO 9001 kalite belgesi almasında ve Birleşmiş Milletler Sosyal Konsey üyeliğine kabul edilmesinde etkin rol oynadı. 1999’dan sonra ülkemizde meydana gelen tüm doğal afetlerde fiilen çalışan Dr. İbrahim Altan Başbakanlık İnsan Hakları Başkanlığı Danışma Kurulu üyeliği, Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Genel Müdürlüğü Sosyal Riski Azaltma Projesi Yürütme Kurulu Üyeliği görevlerinde bulundu.
 
26 Aralık 2004’te yaşanan Açe depremi başta olmak üzere 2005 yılından itibaren Pakistan, Nijer, Filistin, Somali, Yemen, Suriye, İran, Arakan, Etiyopya, Lübnan, Makedonya, Bosna, Bulgaristan vd ülkelerde yaşanan bütün afetlerde ve insani krizlerde operasyonlar yönetti.
 
2013 yılı Şubat ayından itibaren ise İslam İşbirliği Teşkilatı İnsani İşler Birimi Türkiye temsilcisi olarak görev yapmaya başladı.

Dr. İbrahim Altan Evli ve dört çocuk babasıdır.

18

18

19

19

20

20

 
 
 
 

Türk Kızılayı kamu yararına çalışan bir kurum olup izin almaksızın yardım toplama hakkına sahiptir.

---

VERGİ MUAFİYETİ
Firmalar, Gıda Bankacılığı Esaslarına göre çalışan Türk Kızılayı'na yaptıkları gıda, temizlik, giyecek, yakacak, bağışlarını gider kaydedip vergi muafiyetinden yararlanabilir.

---

GİZLİLİK ve KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI

BÜLTEN ABONELİĞİ