Sık Sorulan Sorular

İştiraklerimiz Hakkında

Kızılay Çadır-Tekstil Grubu asli görev olarak Kızılay Derneği’nin “Barınmaya Destek” fonksiyonu gereği çadır stoklarını korumakla sorumludur. Bu sorumluğunun yanında ise sürekli çadır üretimi yapmaktadır. Çadır ürettiğimiz kurumlar arasında BM kuruluşları, AFAD, Bakanlıklar, STK’lar vardır. Çadır-Tekstil Grubu, bu süreçten ürettiği tüm geliri Kızılay Derneğine aktarmakta ve bu kaynak yardım çalışmalarının devamlılığında kullanılmaktadır.

Kızılay, kurulduğu günden bu yana bağışçılarının desteği ve şirketlerinden elde ettiği gelirlerle faaliyetlerini sürdürmüştür. Örneğin; Kızılay İçecek, Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından Kızılay'a kazandırılmıştır. Kızılay Derneği karşılıksız insani yardım faaliyetlerini sürdürürken, tüm hisseleri derneğimize ait olan Kızılay Yatırım Holding de Kızılay Derneği'nin finansal sürdürülebilirliğini sağlamak için elde ettiği tüm kârı karşılıksız iyilik için derneğe aktarır. Yani Kızılay Derneği daha çok iyilik için, Kızılay Yatırım Holding de daha güçlü bir Kızılay Derneği için çalışır. Bu model dünyadaki tüm gelişmiş ulusal derneklerde mevcuttur.

Kızılay’ın insani yardım operasyonları geçmiş ile kıyas edilemeyecek bir büyüklüğe ulaşmış ve 2022 yılında dünya üzerinde 45 milyondan fazla insana yardım ulaştıran “küresel bir insani yardım aktörü” haline gelmiştir. Derneğimiz sürdürülebilir gelir ihtiyacını karşılamak için “AKARET” kültürüyle, yüzde yüz sermayesi Kızılay’a ait olan Yatırım Grubunu oluşturmuştur.

Hayır, Kızılay bir devlet kurumu değildir. Kızılay 1868 yılında kurulmuş bir dernektir. Kamu yararına çalışan bir STK’dır.

Hayır, Kızılay Derneği kamu maliyesinden herhangi bir bütçe desteği almamaktadır; vergiler Kızılay’a aktarılmamaktadır.