Sık Sorulan Sorular

Diğer Konular

Kızılay’ın bağış gelirleri iki ayrı kategoriden oluşmaktadır. Şartlı ve şartsız bağışlar. Kızılay’ın gelirinin büyük bölümü (Ekli bilançodan da görüleceği gibi) bireylerin tek tek yaptığı bağışlardan oluşmaktadır. Bağışların bir bölümünde ise bağışçı, bağışını yaparken bir şart öne sürer. Başkent Gaz da Kızılay’a şartlı bir bağış yapmıştır ve Kızılay bu bağışın şartını yerine getirmiştir.
 
Kızılay, insanlık suçu olarak kabul edilen suçlara karışmış (uyuşturucu ticareti, terör destekçiliği vs) kişi veya şirketler dışındaki bağışçıları kabul eder. Bağışçıların niyetlerini sorgulamaz. Söz konusu şirket Kızılay’ın düzenli bir bağışçısıdır, şehit ailelerine, fakir öğrencilere yaptığı diğer katkıların da tamamını da Kızılay üzerinden yapmaktadır. Ayrıca şirketin Kızılay’a yaptığı bağışlar o yılki vergi matrahının %5’inden daha düşük bir oran olduğundan dolayı da bu işlemde devlete ödediği vergide de bir indirim olmamıştır.
Kızılay, ulusal ve uluslararası birçok şirket veya kuruluşun sosyal sorumluluk partneridir. 

Hayır, Kızılay Genel Merkezi Ankara’da, adını verdiği Kızılay semtindedir. İstanbul Ofisi ise Beyoğlu-Sütlüce’dedir. Türk Kızılay’ın bunların haricinde köşkte veya yalıda bir ofisi, merkezi, temsilciliği yoktur.
 
2017 yılında, uluslararası Kızılay-Kızılhaç Dernekleri Federasyonu Genel Kurulu Türkiye’de yapılmıştır. Kızılay, Genel Kurul’da Başkan Yardımcılığına aday olmuş ve rakibi olan Almanya’yı geride bırakarak bu pozisyona seçilmiştir. Bu süreçte, özellikle yurtdışından gelen konuklarla yapılacak çalışmalar için Sarıyer’de müstakil iki adet bina kiralanmış, tüm toplantılar ve etkinlikler burada yapılmış, sürecin sonunda ise söz konusu yer boşaltılarak Sütlüce’deki binaya geçilmiştir. Sarıyer’de kiralanan yer ne köşk ne de yalıdır. Sütlüce binası ise İstanbul'daki Kızılay’ın pek çok birimi bir araya toplanmış, toplam ödenen kira düştüğü gibi ortak işletme gelirlerinden de ciddi tasarruf sağlanmıştır.

Türkiye Kızılay Derneği Genel Başkanı, Yönetim ve Denetim Kurulu Üyeleri, Kızılay’ın ülke çapına yayılmış şube ve temsilciliklerinin başkan ve yönetim kurulları Dernek faaliyetlerini gönüllü olarak hiçbir ücret ya da maaş almaksızın meccanen yerine getirirler.
Kızılay Genel Merkezi’ne bağlı olarak çalışan Kızılay Genel Müdürlüğü ve profesyonel çalışanları ise kadrolarının gerektirdiği maaşları alırlar.
Kızılay maaş ödeme sistemi piyasa kurallarıyla belirlenir. Maaşlar belirlenirken Türkiye’deki 1800 benzer kuruluş ve şirketin yönetici ve çalışan maaşlarının ortalamaları baz olarak alınır. Kendisine kanun ile tevdi edilen milli ödevler, Kan ve Biyobankacılık, Afet, Uluslararası İnsancıl Diplomasi ve Uluslararası İnsani Yardım Operasyonları gibi uzmanlık gerektiren alanlarda faaliyetleri olan Kızılay’ın yetkin ve tecrübeli profesyoneller tarafından yönetilmesi bir zorunluluktur.

Geçici koruma veya Uluslararası koruma altında olan ve belli şartları sağlayan kişilere Avrupa Birliği tarafından finanse edilen uygulamayla nakit destek verilmektedir. Bu sistem içerisinde aralarında Türk soylu mültecilerin de bulunduğu 70 farklı ülke vatandaşı en temel yaşam desteklerine yetecek bir destek almakta ve insanlık onurları korunmaktadır.  Bu paranın ihtiyaç sahibi kişilere ulaştırılması Türk Kızılay’ın KIZILAY KART sistemi ile gerçekleşmektedir. Paranın devlet tarafından veya Kızılay tarafından finanse edildiği iddiası asılsızdır.

Kızılay İnsan Kaynakları Direktörlüğü tüm fonksiyonları ile; penceresi dünyaya açık, yenilikçi, yaratıcılığı ve kaliteyi destekleyici faaliyetler yürütür. Çalışanlarını etkin bir kaynak olarak organize edip kuruluşa katma değer sağlamayı hedeflemektedir. İş Başvuruları sadece www.kizilaykariyer.com adresinden bireysel olarak yapılmaktadır. Bunun dışında yapılan başvurular kabul edilmemektedir.

Alınan jeeplerin tamamı Türk Kızılay’ın savaş ve engebeli arazi koşullarındaki ulaşılması zor ihtiyaç sahiplerine ulaşmak amacıyla alınmıştır. Kızılay Yönetim Kurulu üyelerine jeep tahsis edildiği iddiası tamamen gerçek dışıdır.