Yeni Koronavirüs (COVID-19)

Solunum yolları enfeksiyonuna yol açan bir virüstür. İlk olarak Aralık 2019’da Çin’de ortaya çıkmıştır ve Dünya’nın pek çok ülkesine yayılmıştır. Ateş, öksürük ve nefes darlığı en yaygın görülen belirtilerdir. Hastaların çoğu tedaviye ihtiyaç duymadan iyileşir, ancak bazı kişilerde zatürre ve nefes almada zorluk gibi ciddi hastalık gelişebilir. Güncel bilgiler için www.saglik.gov.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

Yeni Koronavirüs (COVID-19) Hakkında Kızılay'ın hazırladığı YÖK ve MEB Bilgilendirme İçerikleri İçin Tıklayınız

BİLGİLENDİRME DOKÜMANLARI (PDF)

SIK SORULAN SORULAR

Solunum yolları enfeksiyonuna yol açan bir virüstür. İlk olarak Aralık 2019’da Çin’de ortaya çıkmıştır ve Dünya’nın pek çok ülkesine yayılmıştır.

Ateş, öksürük ve nefes darlığı en yaygın görülen belirtilerdir. Hastaların çoğu tedaviye ihtiyaç duymadan iyileşir, ancak bazı kişilerde zatürre ve nefes almada zorluk gibi ciddi hastalık gelişebilir. Bugüne kadar hastalığa yakalan kişilerin yaklaşık % 2’si ölmüştür.

Virüs vücuda alındıktan sonra 2-14 içerisinde belirtiler ortaya çıkar. Bazı kişiler virüs bulaştığı halde hiçbir belirti göstermeyebilir.

Yeni Koronavirüs yaşlı kişileri veya yüksek tansiyon, diyabet, kalp hastalıkları gibi altta yatan hastalıkları olanları daha fazla etkileyebilir.

Hasta bir kişi öksürdüğü veya hapşırdığı zaman ortama saçılan damlacıkların sağlıklı kişilerin ağzı, burnu veya gözüne temas etmesiyle bulaşır.Hastaların damlacıkları ile kirlenmiş yüzeylere dokunduktan sonra ellerin yıkanmadan yüz, göz, burun veya ağıza götürülmesi ile de virüs alınabilir.

Yeni koronavirüsün aşısı henüz yoktur, geliştirme çalışmaları devam etmektedir.

Yeni koronavirüsün tedavisi için geliştirilmiş bir ilaç henüz yoktur, geliştirme çalışmaları devam etmektedir. Bununla birlikte, etkilenenlerin belirtileri hafifletmeye özen göstermesi gerekir. Ciddi hastalığı olan kişiler hastaneye yatırılmalıdır. Çoğu hasta destekleyici bakım sayesinde iyileşir.

Hayır, antibiyotikler sadece bakterilere karşı etkilidir. Yeni Koronavirüs bir virüstür ve bu nedenle enfeksiyonu önlemek veya tedavi etmek amacıyla antibiyotikler kullanılmamalıdır.

Koruyucu önlemler virüs ile olası temastan kaçınma, genel hijyen kurallarına uyma ve yeme içme güvenliğine dikkat etmeyi içerir. Günlük hayatınızda uygulayacağınız basit önlemler ile yeni koronavirüs ve diğer solunum yolları enfeksiyonlarından korunabilirsiniz:

 • Ellerinizi sık sık su ve sabun ile en az 20 saniye boyunca ovarak yıkayın.
 • Öksürme ve hapşırma sırasında ağız ve burunu tek kullanımlık mendille kapatın, mendil yoksa dirseğin iç kısmını kullanın.
 • Soğuk algınlığı belirtileri gösteren kişilerle aranıza 3-4 adım mesafe koyun.
 • Yurt dışı seyahatlerinizi iptal edin ya da erteleyin.
 • Bulunduğunuz ortamları sık sık havalandırın.
 • Kapı kolları, armatürler, lavabolar gibi sık kullandığınız yüzeyleri su ve deterjanla her gün temizleyin.
 • Kıyafetlerinizi 60-90 derecede normal deterjanla yıkayın.
 • Tokalaşma, sarılma gibi yakın temaslardan kaçının.
 • Ateş, öksürük ve nefes darlığınız varsa maske takarak sağlık kuruluşuna başvurun.
 • Soğuk algınlığı belirtileriniz varsa yaşlılar ve kronik hastalarla temas etmeyin, maske takmadan dışarı çıkmayın.
 • Ellerinizle gözlerinize, ağzınıza, burnunuza dokunmayın.
 • Hiçbir kişisel eşyanızı (havlu gibi gündelik eşyaları) ortak kullanmayın.
 • Yurtdışından döndüyseniz ilk 14 günü evde geçirin.
 • Bol sıvı tüketin, dengeli beslenin, uyku düzeninize dikkat edin.

Virüsün yüzeylerde ne kadar yaşadığına dair kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Ancak benzer virüsler yüzeylerde bir kaç saat ile bir kaç gün arasında canlı kalabilmektedir. Bu süre sıcaklık, nem, yüzey cinsine göre değişir.

Hayır. Sağlıklı kişilerin maske takmasına gerek yoktur. Eğer Yeni Korona virüs belirtilerini taşıyorsanız ve kendinizi iyi hissetmiyorsanız ya da bakmakla yükümlü olduğunuz kişiler bu durumlara sahip ise tek kullanımlık maske kullanımı kullanılmalıdır. Eğer belirtilen durumlara sahip değilseniz maske kullanmayınız. Maskenin doğru kullanılması önemlidir, yoksa enfeksiyon riskini arttırır.

Yüzde 60 ve üzerinde alkol içeren her türlü el temizleyicisi (örneğin el dezenfektanı, kolonya) elinizdeki virüsleri anında yok eder. Antibakteriyel jeller veya alkol yüzdesi daha düşük olan el dezenfektanları virüsleri öldürmez. “Alkol” ile virüs ölümü sadece el temizliğinde geçerlidir. Dezenfektan ve mikrop öldürücülerin çoğu elinizi sıkı bir “su-sabun temizliğinden” daha çok korumaz. Ellerinizi su ve sabunla yıkayamadığınız zamanlarda diğer temizleyici ürünleri kullanınız.

Hayır, köpek ve kedi ile gibi evcil hayvanların enfekte olduğuna veya virüsü yaydığına dair bir kanıt bulunmamaktadır.

Bu konuda herhangi bir kanıt bulunmamaktadır, virüsün yaz mevsimi yaşanan ülkelerde görüldüğü bilinmektedir

Virüsü öldüren mucizevi bir besin yoktur. Ancak dengeli ve sağlıklı beslenmek bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı dirençli olmamızı sağlar. Yemeklerinizi iyi pişirin, çiğ sebze ve meyveleri iyi yıkamadan yemeyin. Yemek yemeden önce ve sonra ellerinizi yıkamayı ihmal etmeyin.

Hayır. Düzenli su içmek susuz kalmamanızı garanti eden makul ve yerinde bir tavsiyedir ama sizi virüsten korumaz. Hele hele bu suyu “yüksek ısıda” tutup, ağız ve boğaz mukozasını yakarak yaralamak fayda yerine zarar verebilir.

Korona Dayanışma Projemize Destek Veren Şirketlerimiz