Kurumsal Haberler

Kırmızı Yelek Uluslararası Gönüllülük Ödülleri Sahiplerini Buldu

06/12/2022 PAYLAŞ:   

Kızılay’ın Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlediği, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan Hanımefendi başta olmak üzere pek çok kurum, kuruluş ve STK’dan misafir ve gönüllülerin katıldığı Kırmızı Yelek Uluslararası Gönüllülük Ödülleri töreninde, gönüllü faaliyetleriyle toplumda farkındalık oluşturan 35 kişi ve kuruma ödülleri takdim edildi.
 
Bu yıl 3 Aralık Dünya Engelliler Günü ve 5 Aralık Dünya Gönüllüler Gününü bir arada anmak için Haliç Kongre Merkezi’nde ikincisi düzenlenen Kırmızı Yelek Uluslararası Gönüllülük Ödülleri, 3 bin 500 kişiyi ağırladı. Hanımefendi Sayın Emine Erdoğan’ın onur konuğu olarak katıldığı tören, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yazılı mesajı ile başladı. Ardından Kızılay ve Kızılhaç hareketinin 7 temel ilkesi olan “İnsanlık, ayrım gözetmemek, tarafsızlık, bağımsızlık, gönüllü hizmet, birlik, evrensellik”, 7 gönüllü tarafından okundu. Kızılay’ın kısa film gösterimlerinin yer aldığı etkinlikte ilk olarak Uluslararası Kızılhaç Kızılay Dernekleri Federasyonu (IFRC) Türkiye Delegasyonu Başkanı Ruben Cano kürsüye çıkarak konuşmasını gerçekleştirdi. Cano, “Sevgili gönüllüler! Bugün IFRC ve Kızılay hakkında konuşmak için burada değilim. Bugün sizden bahsetmek ve çalışmalarınızı onurlandırmak için buradayız” diyerek gönüllüğün önemine değindi.
 
Dünya’da kayıt altına alınmış aktif olarak 800 milyon gönüllüden bahsedildiğini söyleyen Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık ise, “İnsanlığa iyiliği taşımak için buradayız. Gönüllülüğü aslında bir sorumluluk olarak bilenler olarak buradayız. Olanın olmayana, bilenin bilmeyene, sevinenin sevilmeyene borcunu ödemektir gönüllülük. Toplumda iyi şeyler yapmaktır. Topluma örnek olmaktır” diye konuştu. Kayıt altına alınan gönüllü sayısının arttırılması gerektiğini de vurgulayan Kınık, “Gönül kalpten daha geniş bir kavram. İçine iyilik de kötülük de sığabilir. Biz iyilikte yarışanlar olarak buradayız. Kızılayımızın 200 bin gönüllüsü var. Ancak gönüllülük faaliyetlerimizin pek çok alanda daha görünür olmaya ihtiyacı var. Bunun için bütün iyi insanları gönüllü olmaya, tüm gönüllüleri STK’lar aracılığıyla birleşmeye, daha programlı, daha etkili olmaya davet ediyorum” dedi.
 
“Kızılay Gönüllüleri Çalınmadık Kapı, Sorulmadık Hal-Hatır Bırakmadı”
 
Gönüllülük faaliyetleriyle ödüle layık görülen isimleri ve kurumları tebrik eden Hanımefendi Emine Erdoğan, “Bu salon bugün çalışmalarıyla, örneklikleriyle, fedakarlıklarıyla, insanlığın aydınlık yüzleri haline gelmiş iyilik neferleriyle dolu. Ayakta tuttuğunuz değerler için her birinize çok teşekkür ediyorum. Türkiye’nin insanlık için atan kalbini dünyanın dört bir yanına taşıyan Kızılay ailesine şükranlarımı sunuyorum. Hayat; iyiyle kötünün, acıyla mutluluğun, aydınlıkla karanlığın iç içe ve yan yana olduğu zor bir imtihandır. Bu imtihanı kolay kılan iyiliğe sarılmaktır. Çünkü insanlığın aynası iyilikle parlar. Kalplerimiz iyilikle şifa bulur. Hepimiz insan doğarız. Ancak iyiliğin, hayırların, erdemlerin peşinden koştuğumuz oranda insan oluruz. Gönlümüze yönelmek, gönlümüzü güzelliklerin yeşerdiği bereketli bir coğrafya haline getirmek insan olmanın ön şartıdır. Gönül, insana verilmiş çok büyük bir hazine, eşsiz bir nimettir. Ne yazık ki içinde bulunduğumuz dönemde merhamet, karşılıksız sevgi ve fedakarlık gibi erdemlerin her zamankinden daha fazla erozyona uğradığını tecrübe ediyoruz. Modern insan hızla birlik ve beraberlik duygusundan uzaklaşıyor. Oysa dünyanın yaşanabilir olması, başkalarına uzanan ellerin çoğalmasıyla mümkündür. Yani gönüllülük kültürünü yaşatırsak dünya sevgiyle çepeçevre kuşanır. Bildiğiniz gibi ülkemiz insani yardım alanında, dünyanın en cömert ülkesi olma onurunu göğsünde taşımakta. Başta Kızılay olmak üzere tüm kurumlarımız dünyanın tüm kıtalarında Türk halkının yüce gönlünün engin merhametinin ve samimi sevgisinin elçileridir. Kızılayımız ayrıca ülkemizin dört bir yanındaki şubeleri, temsilcilikleri ve gönüllüleriyle tüm vatandaşlarımızın her an yanındadır. Yaşlı bakımı, sosyal yardımlar, aşevleri, engelli vatandaşlarımızın desteklenmesi ve eğitim gibi hizmetlerle her ihtiyaca koşuyorlar. Binlerce gönüllüsüyle bugüne kadar çalınmadık kapı, sorulmadık hal-hatır bırakmadılar.” dedi.
 
35 Kişi ve Kurum Gönüllülük Çalışmaları Dolayısıyla Ödüle Layık Görüldü
 
 “STK” kategorisinde ödül alan İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım adına İHH Mütevelli Üyesi Osman Atalay, “İlham Veren Gönüllü” kategorisinde Cemal Güdül adına Muhammed Zahid Güdül, “Engelleri Aşan Gönüllü” kategorisinde Namık Tuncel, “Afet Gönüllüsü” kategorisinde Yunus Emre Güzel, “Jüri Özel Ödülü” kategorisinde ise Emre Bark, ödülünü Hanımefendi Emine Erdoğan’ın elinden aldı.
 
“Uluslararası” kategoride ödüle layık görülen İngiliz müzisyen Yusuf İslam’ın ödülünü Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık’ın elinden Majid Hussain ve Muhammed Sulaiman aldı. Törende, Yusuf İslam'ın programa gönderdiği görüntülü mesaj yayınlandı. Törende, AFAD Başkanı Yunus Sezer, THY Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bolat adına THY Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Murat Şeker, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl, İstanbul Orman Bölge Müdürü Celal Pir’e de ödülleri verildi.
 
Ödül alan diğer kurumlar ve isimler şöyle:
 
“TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç, Borusan Holding Kurumsal İletişim Direktörü Dilek Özkan, Zorlu Holding İnsan Kaynakları Direktörü Zülal Öztürk Kaya, Gedik Radyo Programcısı Serpil Güzel Ün, voleybol antrenörü Giovanni Guidetti adına Can Ünsal, Çorbada Tuzun Olsun Derneği Başkanı Ahmet Türker, AHBAP Başkanı Haluk Levent, TEGV Gönüllü Operasyonlar Müdürü Aykut Saka, Kosta Rika Kızılhaçı’ndan Luis Guillermo Rojas Marin, Pakistan Kızılayı’ndan Muhammad Irshad-Asghar Khan, Genç Kızılay Sakarya Başkanı Ceren Yağız, Kızılay Şaphane Temsilcilik Koordinatörü İbrahim Tokyay, Kızılay Urla Temsilcilik Koordinatörü Nurgül Saltık, Kızılay Sur Şubesi Kadın Başkanı Hatice Demir, Kızılay Hatay Şube Başkanı Şükrü Kudret Özbakış, Kızılay Erzincan Şube Başkanı Volkan Burak Mumcu, Kızılay Cizre Şube Başkanı Salih Sevinç, Kızılay İzmir Şube Gönüllüsü Selma Yıldız, Kök Hücre Bağışçısı Mehmet Levent Sürek, İzcilik Federasyonu Başkanı Hasan Dinçer Subaşı, GZT Sosyal Medya Yöneticisi Suat Özdemir, NTV Genel Yayın Yönetmeni Nermin Yurteri adına sunucu Ahmed Arpat, Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan, gönüllü Halil Demir, Kızılay Şenlendirme Platformu kapsamında Orhan Ölçer.”
 
Manga Grubu’nun solisti Ferman Akgül de programda mini bir konser vererek Kızılay için bestelediği “Sensiz Olmaz” şarkısını ilk kez seslendirdi.
 
Ödül törenine Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Kızılay Yönetim ve Denetim Kurulu Üyeleri, Kızılay Yatırım yöneticileri, Genç Kızılay, Kızılay Kadın, Kızılay Engelsiz gönüllüleri, şubeler, misafirler ve basın mensupları da katıldı.