Sık Sorulan Sorular

Türk Kızılay Genel Sorular

Tarih 11 Haziran 1868...Bir grup idealist Osmanlı hekimi bir araya gelerek bir dernek kurar… Önce Hilal-i Ahmer Cemiyeti daha sonra ise Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün emriyle “Kızılay” adını alan ülkemizin bu en köklü sivil toplum kuruluşu, o günden bugüne ülkemizdeki ve dünyadaki ihtiyaç sahiplerini yalnız bırakmıyor.

Kızılay ihtiyaç anında dayanışmanın, ıstırap anından şefkatin, farklılıklar karşısında hoşgörünün, savaşın en kızgın anından insancıllığın, merhametin, tarafsızlığın ve barışın simgesidir.
 
Türk Kızılay’ın görevi; uluslararası hayır kuruluşu niteliği ile savaşta ve barışta, yararlananlardan hiçbir bedel almadan ve karşılık beklemeden, amacına uygun ve gönüllülük anlayışına göre ürettiği hizmetler ve yaptığı faaliyetlerdir.

Bölgesel ve Yerel Afet Müdahale ve Lojistik Merkezleri ile afete hazırlık, afet müdahale ve afet lojistik sistemini, ülke çapında yaygınlaştıran Türk Kızılay, bu ağ ile dünyanın en iyi örgütlenmiş afet sistemlerinden birisine sahiptir. Yurt genelinde hizmet veren tüm haberleşme araçlarında mobil ve Bölge Afet Yönetim Merkezlerinde ise sabit olmak üzere ‘TÜRKSAT Uydu Haberleşme Sistemi’ kurulmuştur. Böylece, Türk Kızılay, Afet Operasyon Merkezi’ndeki modern teknik altyapısı ile ülkemizde ve bölge ülkelerinde meydana gelebilecek bir afet esnasında, kesintisiz haberleşme imkânına kavuşmuştur.
 
Türk Kızılay ulusal ve uluslararası afet müdahale faaliyetlerini Afet Operasyon Merkezi (AFOM) üzerinden yürütür. AFOM kendisine bağlı 9 Bölge ve 25 Yerel olmak üzere toplamda 33 Afet Müdahale ve Lojistik Merkezi ile hizmet vermektedir.

İnsanlık, Ayrım Gözetmemek, Tarafsızlık, Bağımsızlık, Hayır Kurumu Niteliği, Birlik, Evrensellik

Genel Merkezi Ankara’da bulunan Türk Kızılay, kan merkezleri, afet müdahale merkezleri, 81 ilde bulunan 250’yi aşkın Şube ve 170’i aşkın Temsilcilik ile ülkemizin en yaygın, en etkin ve en güçlü organizasyon yapısına sahip sivil toplum kuruluşudur.

Türk Kızılay yurdumuzda ve dünyanın her hangi bir yerinde meydana gelen doğal afetler sonrası, devlet kurumlarına destek görevi görerek afetzedelere, acil barınma ve acil beslenme hizmeti sağlar.

“Güvenli Kan”a büyük önem veren Türk Kızılay, bu nedenle kan merkezlerini yeniden organize etmiş, dünyadaki modern ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de kan hizmetlerinin “Bölgesel Kan Merkezleri” aracılığıyla yürütülmesini sağlamıştır. Türk Kızılay tarafından kan hizmetlerinin standardizasyonu ve toplam kalite yönetiminin oluşturulması için bütün kan merkezlerinde standart projeler hayata geçirilmiştir.
 
Güvenli kan bağışı sağlamak için başlatılan çalışmalar kapsamında, “tam kan” uygulaması terk edilmiş ve kanın bileşenlerine ayrıştırılması için kan merkezleri ve kan istasyonlarında teknik altyapı sağlanmıştır. Tam kan olarak alınan kanın, bileşenlerine ayrılarak kullanılması hem hasta güvenliği hem de verimlilik açısından son derece önem taşımaktadır. Hasta ve hasta yakınlarının kan ihtiyaçlarının doğrudan otomasyon sistemi ile hastanelere ulaştırılarak sağlanmasıyla da, hasta yakınlarının bağışçı aramak zorunda kalmamaları hedeflenmektedir.
 

Sadece afet dönemlerinde değil yılın 365 günü ihtiyaç sahiplerinin yanında olan Türk Kızılay, sosyal yardımlarını arttırarak devam ettiriyor. Geliştirdiği projeler ile Türk Kızılay, yurtiçi ve yurtdışındaki vatandaşlarımızın ihtiyaçlarına farklı çözümler getiriyor.  Bilgi için 168 Çağrı Merkezimizi arayabilirsiniz.

Alanında profesyonel eğitmenler tarafından Temel Afet Bilinci Eğitimi, Yapısal Olmayan Tehlikelerin Azaltılması Eğitimi, Kızılaycılığı Yaygınlaştırma, İlk Yardım ve HIV / AIDS Eğitimi verilmektedir.

Türk Kızılay Gönüllü Yönetim Sistemine (gonulluol.org) üye kaydı yaparak gönüllümüz olabilirsin.

gonulluol.org; dijital gönüllülük platformudur. Kızılay ailemizin ulusal çaptaki tüm gönüllülerinin tek bir sistem üzerinden gönüllü süreçlerini yönetildiği dijital sistem aynı zamanda sosyal bir iletişim ağıdır.

Gönüllü olduğunda bilgi, beceri ve deneyiminizi faydalı bir amaç için aktaracak, sahip olduklarını başkalarıyla paylaşacaksın. Ayrıca farklı bir sosyal çevre edinecek, bir ekibin parçası olacak, kendini farklı alanlarda geliştirebilecek ve en önemlisi faydalı ve iyi hissedeceksin.

Sende toplum yararına katkıda bulunmak, toplumsal bir soruna çözüm bulmak için Kızılay gönüllüsü olabilirsin.

  • Kızılay faaliyet alanları çerçevesinde; afetler ve acil durumlar, eğitim, spor, kültür, çocuk/genç/yaşlı, çevre ve sosyal yardımlar gibi alanlar başta olmak üzere hem gençlere yönelik hem de gençlerle birlikte birçok etkinlik ve proje gerçekleştirilmektedir.
  • Ülke genelinde faaliyet gösteren Genç Kızılay il, ilçe ve üniversite teşkilatlarına yönelik destekleyici çalışmalar yürütülür.
  • Gençlerin faydalanabilmesi amacıyla kitap, kütüphane ve zeka oyunlarından oluşan yardım program ve projeleri geliştirilir.
  • Kızılay-Kızılhaç, afet, ilk yardım gibi temel başlıklar altında geliştirilen Akran Eğitimi modeli gençler nezdinde yaygınlaştırılır.
  • Ankara ve İstanbul’da bulunan Gençlik Merkezlerinde kurs, seminer, söyleşi vb. programları düzenlenir ve geliştirilir.
  • Ülkemiz ve Kızılay’a ilişkin özel gün ve haftalarda organize edilen çeşitli programlarda gençlere yer verilir.
  • Uluslararası platformlarda çeşitli program ve projelerde gençlik katılımı gözetilir.
  • Dezavantajlı ve başarılı öğrencilere gençlik kampları organize eder.

18 yaşını dolduran her vatandaşımız şubelerimize üyelik başvurusu yapabilir.

• Tüm bankaların Türk Kızılay tahsilât menülerinden veya Türk Kızılay 2868 hesap numaralarından;
• Tüm PTT İşlem Merkezlerinin 2868 numaralı Türk Kızılay Posta Çeki hesabından;
• Tüm GSM operatörleri üzerinden 2868‘e 10 TL değerinde boş mesaj atarak,
• 168 Çağrı Merkezinden;
• Ülke genelindeki tüm Kızılay Şubelerinden nakdi bağışınızı makbuzla (Şube adreslerimize internet sitemizden ulaşabilirsiniz) yapabilirsiniz.